- Vlada Crne Gore
Ministar pravde Miraš Radović učestvuje na konfere...
Ministar pravde Miraš Radović učestvuje na konferenciji „Borba protiv korupcije – zajednički osvrt na domaće i međunarodne aktivnosti“ u Ohridu
Saradnja u oblasti pružanja međunarodne pravne pomoći definisana je brojnim konvencijama, a potreba za uspješnom i efikasnom saradnjom nameće obavezu njihove jednake primjene u pravosuđima različitih država. U tom pogledu, od velikog značaja bila bi stalna razmjena informacija o najboljim praksama u toj oblasti, što je najcjelishodnije postići kroz sistem zajedničkih obuka nosilaca pravosudne funkcije, u cilju izbjegavanja različitih interpretacija međunarodno-pravnih mehanizama, saopštio je ministar pravde Miraš Radović, obraćajući se učesnicima konferencije „Borba protiv korupcije – zajednički osvrt na domaće i međunarodne aktivnosti“, koja se danas i sjutra održava u Ohridu, u okviru makedonskog predsjedavanja Komitetom ministara SE.
Ministar Radović je u radu konferencije učestvovao u okviru sesije „Oduzimanje i povraćaj imovine“. On je upoznao delegate sa strateškim dokumentima, normativnim i institucionalnim rješenjima u toj oblasti, te statističkim podacima i konkretnim rezultatima nadležnih organa Crne Gore u borbi protiv korupcije. „Crna Gora je u julu 2010. usvojila novu Strategiju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, sa Akcionim planom za implementaciju Strategije za period 2010-2014. godine. Strategija definiše nove prioritete u borbi protiv korupcije, pri čemu se oslanja na rezultate koji su postignuti tokom realizacije ciljeva iz prethodnog strateškog dokumenta“, naveo je ministar.
Predstavljajući novi koncept istrage u Crnoj Gori, Radović je istakao da se novi Zakonik o krivičnom postupku primjenjuje u slučajevima organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, tj. u dijelu tužilačke organizacije u čijoj nadležnosti su najteži oblici kriminala., dok će se novi koncept u preostalom dijelu primijeniti od 1. septembra 2011. godine. „Ističemo da je tvining projekat, u kojem nam je partner Ministarstvo pravde Francuske, posvećen implementaciji novog Zakonika o krivičnom postupku i da će početi da se implementira do kraja godine“, najavio je Radović.
Govoreći o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, ministar je kazao da zakon sadrži veliki broj izmjena i dopuna, a među najvažnijima u opštem dijelu, je propisivanje tzv. proširenog oduzimanja imovinske koristi, čime se stvara materijalni aspekt za primjenu odredaba Zakonika o krivičnom postupku o oduzimanju imovine čije zakonito porijeklo nije dokazano (tzv. prošireno oduzimanje).
Upoznajući učesnike konferencije sa statistikom borbe protiv korupcije u Crnoj Gori, ministar je naveo da je u periodu od tri godine, do 31.12.2009, pred osnovnim i višim sudovima u Crnoj Gori na postupanju bilo ukupno 585 krivičnih djela sa elementima korupcije iz 2009. i prethodnih godina. “Od tog broja, 499 predmeta je riješeno, od kojih 231 osudjujućom presudom. Neki značajni predmeti sa elementima korupcije u pravosuđu okončani su prvostepenim presudama. Takođe, nekoliko značajnih predmeta nalazi se u finalnoj fazi istražnog postupka”, naveo je ministar Radović.
Na kraju izlaganja, ministar je prezentirao dva slučaja međunarodne pravne pomoći koji ilustruju saradnju između pravosudnih organa država regiona u borbi protiv kriminala.
Obraćanje delegatima Radović je zaključio izrazima spremnosti Crne Gore za produbljivanje saradnje u oblasti pravosuđa sa državama regiona i otvorenosti za sve konstruktivne predloge i sugestije.
Ministri pravde zemalja regiona potpisali su Zajedničku izjavu o borbi protiv korupcije.