- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Govor načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore vice...
Govor načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore viceadmirala Dragana Samardžića na 8. Regionalnom simpozijumu mornarica Sredozemlja i Crnog mora "Seapower" u Veneciji
Uvažene kolege,
Veliko mi je zadovoljstvo što imam priliku da vam se obratim i da sa vama podjelim ideje i poglede na najbitnija pitanja mora, Pomorsku bezbjednost i sigurnost.
Dijalog i saradnja su dva najvažnija alata za ostvarivanje zajedničkog razumjevanja pretnji s kojima se suočavamo i pronalaženje rješenja prihvatljivog sa sve nas. Dakle, vrlo sam zadovoljan što vas sve vidim ovdje spremne na saradnju.
Iz crnogorske perspektive, biti svjestan situacije na moru znači biti svjestan svojih ograničenja u resursima, informacijama i sredstvima. To znači, da je neophodno, da što je više moguće, rasvjetlimo sve „crne tačke“.
Prema našem vidjenju, ovo je jedino moguće ostvariti kroz jaku zajedničku mrežu za razmjenu podataka o situaciji na moru sa preklapanjem informacija, kao i saradnjom mornarica na otvorenom moru.
Lično, veoma sam ponosan na naša dosadašnja dostignuća. Već smo napravili nekoliko vrlo važnih i avangardnih koraka na ovom putu. Kroz ADRION forum uspostavili smo nekoliko izvanrednih mehanizama kao što su: seminari, vježbe (CAX, LIVEX, T-RISE), razmjenjene su infomacije o šefovima Operativnih centara mornarica, razvijena je V-RMTC mreža itd. Svaki pojedinačni korak je pilar koji govori o našoj spremnosti i sposobnosti da djelujemo i radimo zajedno koristeći pri tome iste podatke i sprovodeći identične procedure. Svakako, postoji još mnogo togo što je potrebno unaprijediti u cilju eliminisanja nedostataka.
Ako analiziramo pretnje sa kojima se srećemo danas, primjetićemo značajnu razliku među njima i pretnjama sa kojima smo se sretali u prošlosti. Umjesto konvencionalnih, danas smo izloženi širokom spektru sofisticiranih asimetričnih pretnji, kao što su organizovani kriminal i različiti oblici terorizma s jedne, kao i ekološkim prirodnim i vještačkim katastrofama i zagađenjima s druge strane. Većina njih je locirana na površini i njih pratimo manje ili više efikasno, ali moramo da povedemo računa da ne podcjenimo podvodne (ispod površine mora) i pretnje u niskom vazdušnom prostoru nad morem (iznad površine mora). To iziskuje proširenje naših mogućnosti razmjene podataka i na objekte od interesa (POI) u ovim sferama.
To je sada ozbiljan nedostatak. Male, džepne podmornice više nijesu jako skupe, manji helikopteri takođe, a i jedni i drugi imaju već danas prilično veliki operativni radijus. U mogućem scenariju, na primjer, sa jednog komercijalnog (trgovačkog ili „putničkog“) broda koji igra ulogu „broda majke“ (bazni brod) moguće je istovremeno uputiti nekoliko pilotiranih ili bespilotnih letjelica i plovila. Svaki od njih može nositi eksploziv, teroriste, popunu za već ubačene grupe itd.
Cyber terorizam će takođe ubrzo postati najsnažnije i najopasnije oružje usmjereno protiv naših sistema. To je najdrastičniji primjer najopasnije asimetrične pretnje, gdje pojedinac ima mogućnost i moć da u znatnoj mjeri parališe značajne funkcije državnih sistema. Cyber terorizam, uvezan sa oranizovanim kriminalom i konvencionalnim terorizmom mora postati centar našeg interesovanja. Na žalost, ovaj scenario više ne predstavlja naučnu fantastiku, već realnu mogućnosti. Ubjeđen sam da već kasnimo, posebno kada je Cyber terorizam u pitanju. Zbog toga moramo graditi naše kapacitete i sposobnosti u svim sferama.
Dame i gospodo,
Moramo biti svjesni činjenice da će naše države, u vremenu pred nama, sve manje izdvajati za odbranu i bezgjednost. To znači da ćemo sve ređe biti u prilici da nabavljamo skupa tehnička sredstva, posebno za mornaricu i avijaciju. Na žalost, paralelno sa tim suočavaćemo se sa novim izazovima i pretnjama čije će otkrivanje postati sve teže. Dakle, detekcija, odnosno još preciznije, informacije u realnom vremenu o rizicima i pretnjama će postati krucijalni za adekvatan i pravovremen odgovor države. U susret tom scenariju, moramo se već danas upitati šta treba da radimo i kako treba da djelujemo? Po mom mišljenju odgovor leži u INTEGRACIJAMA.
Integracije moraju biti ključna riječ u našim budućim razgovorima o bezbjednosti i sugurnosti. Naš privi korak na tom putu je izgradnja državnih integrisanih sistema nadzora, kao sistema koji objedinjuju sisteme svih relevantnih državnih isntitucija, što je vjerovatno najteže. Šta više, ukoliko smo svjesni da ni jedna država nije u mogućosti da se bori sa ovim izazovima na efikasan način samostalno, onda regionalne integracije dolaze kao zlatno rješenje. Uzimajući u obzir sve navedeno, mislim da su dva ključna područja za regionalne integracije nadzor mora i vazduha. U tom kontekstu pozivam sve mornarice Jadrana da razmotre mogućnost uspostavljanja zajedničke operativne prepoznate slike u realnom vremenu za region Jadranskog mora kao moguće rješenje, kao što su to uradile i rade baltičke države.
Siguran sam da će to značajno unaprediti bezbjednost naših država.
Na kraju, želim da izrazim zadovoljstvo i da zahvalim italijanskoj mornarici na organizaciji ovog skupa na ovako lijepom mjestu.