Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Crna Gora primljena u Međunarodnu organizaciju frankofonije u svojstvu posmatrača

Objavljeno: 23.10.2010. 23:46 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Crna Gora je na trinaestom Samitu Međunarodne organizacije frankofonije (l'Organisation internationale de la Francophonie) koji se od 23-24. oktobra održava u švajcarskom Montrou primljena u Međunarodnu organizaciju frankofonije u svojstvu posmatrača.

Na samitu je učestvovao potpredsjednik Vlade i ministar finansija, dr Igor Lukšić, koji je u svom obraćanju istakao da će dobijanje statusa posmatrača u MOF-u biti značajna podrška posvećenosti Crne Gore odbrani tih vrijednosti, evropskim integracijama, saradnji sa međunarodnom zajednicom, međunarodnim organizacijama, kao i zbližavanju sa državama francuskog govornog područja Evrope, Afrike, Azije i Amerike.

Potpredsjednik Lukšić je istakao da "Crna Gora ima duge i snažne istorijske, političke i kulturalne veze sa državama koje su članice Frankofonije. U slučaju Francuske, one su nastale prijateljstvom Remona Tuluškog i kralja Bodina sa početka prethodnog milenijuma. Preko našeg knjaza i kralja Nikole I Petrovića Njegoša, koji se školovao u Francuskoj i koji je francuski jezik uveo kao prvi strani jezik u Državnoj gimnaziji na Cetinju. Konačno do brojnih savremenih kulturno-umjetničkih povezanosti, čiju, svakako posebnu, vrijednost čini djelo Dada Đurića, slikara koji je duboko i trajno vezan za dvije tradicionalno prijateljske države".

Dobijanjem status posmatrača u Međunarodnoj organizaciji frankofonije Crnoj Gori se otvara još jedna mogućnost da kroz unapređenje saradnje i razmjenu iskustava u političkom, ekonomskom i kulturnom domenu, doprinosi razvoju demokratije, ljudskih prava i mira.

Međunarodna organizacija frankofonije je politička organizacija i predstavlja jednu od najvećih lingvističkih zajednica u svijetu, kao i sredstvo dijaloga kultura, saradnje i pomoći, instrument demokratizacije društva, ljudskih prava i način međusobnog obogaćivanja u razmjeni znanja i iskustava. Organizacija danas broji 70 zemalja članica i vlada (56 zemalja članica i 15 zemalja posmatrača) koje zajedno predstavljaju jednu trećinu država članica Ujedinjenih naroda i populaciju od preko 870 miliona ljudi.


PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?