Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Rad na smanjenju emisija per-fluoro-ugljovodonika u Kombinatu Aluminijuma Podgorica

Objavljeno: 02.11.2010. 21:52
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine objavilo je danas, 2. novembra, Poziv za iskazivanje zainteresovanosti za kofinansiranje pripreme studije opravdanosti i Project Design Document (PDD) formulara za projekat mehanizma čistog razvoja u Crnoj Gori “Smanjenje emisija per-fluoro-ugljovodonika u Kombinatu Aluminijuma Podgorica”. Cilj poziva je doprinošenje održivom razvoju države Crne Gore, te rad na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, a kroz primjenu Protokola iz Kjota.

Naime, ratifikacijom Kjoto Protokola (21. marta 2007. godine) i njegovim stupanjem na snagu stekli su se uslovi u Crnoj Gori da se, u skladu sa nacionalnim interesima i prioritetima, na dobrovoljnoj osnovi, uključi u Mehanizam čistog razvoja uspostavljen u okviru Protokola i time obezbijedi na ekonomski isplativ način priliv stranih investicija u obliku čistih tehnologija. Takodje, Vlada je učinila značajne napore vezane za usklađivanje zakonodavstva i institucionalne strukture da bi se omogućila puna primjena Kjoto protokola kroz mehanizam čistog razvoja. Na taj način Crna Gora je uspostavila dobru osnovu da bi mogla biti zemlja domaćin projektima mehanizma čistog razvoja.

Ovaj poziv ima za cilj odabir italijanske ili italijansko-crnogorske kompanije koja posjeduje zahtjevanu tehničku i profesionalnu osposobljenost, sa kojom će se kofinasirati izrada studije opravdanosti i PDD formulara vezanih za odabrani projekat mehanizma čistog razvoja, što predstavlja prvi korak u okviru procesa primjene mehanizma čistog razvoja.

Naime, Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora Republike Italije i Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenje prostora Crne Gore potpisali su Sporazum o saradnji u oblasti životne sredine sa ciljem da jačaju i održavaju bilateralnu saradnju na polju zaštite životne sredine i održivog razvoja na bazi jednakosti, reciprociteta i zajedničke dobrobiti. Uspješna saradnja između dva pomenuta ministarstva uspostavljena je takođe i na polju primjene mehanizma čistog razvoja što rezultira značajnim doprinosom održivom razvoju gdje je posebna pažnja usmjerena na istraživanje i razvoj projekata koji imaju za cilj smanjenje emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.

Zainteresovane kompanije pozvane su da izraze interes za pripremu studije opravdanosti za projekat mehanizma čistog razvoja, pružajući dokaze o svojoj tehničkoj, profesionalnoj i ekonomskoj/finasijskoj sposobnosti.

Krajnji rok za dostavljanje prijava o izražavanju interesa je 16. novembar 2010. godine.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?