Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana IX redovna sjednica Socijalnog savjeta

Objavljeno: 16.11.2010. 01:29 Autor: Biro

Danas je u Podgorici održana IX redovna sjednica Socijalnog savjeta, kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta dr Suad Numanović.

Jedina tačka dnevnog reda bila je Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju. Ministar Numanović je u uvodnom izlaganju istakao da se radi o bitnom i sistemskom zakonu i da je Radna grupa tokom četvrtog mjeseca rada uradila Predlog Zakona koji je uvažio rezultate javne rasprave.

Uvažavajući argumente tokom javne rasprave, Savjet je ocijenio da ponuđeni Predlog donosi značajna poboljšanja u odnosu na Nacrt, koja se ogledaju u sljedećem:

• U Predlogu zakona definisano je skraćivanje potrebnog penzijskog staža za sticanje prava na starosnu penziju sa predloženih 25 na 15 godina;

• Uvodi se prijevremena penzija sa starosnom granicom od 62 godine života i 15 godina penzijskog staža. Zbog ranijeg odlaska u penziju, prijevremana penzija se umanjuje za 4,2% godišnje za svaku raniju godinu penzionisanja u odnosu na uslove za starosnu penziju;

• Vrijednuje se penzijski staž i nakon 40 godina provedenih na radu, tako što se svaka godina penzijskog staža poslije 40-ete dodatno uvećava;

• Od 2014. godine penzije se usklađuju modifikovanom „švajcarskom formulom“ (50% kretanja zarada u državnoj upravi i 50% potrošačkih cijena), umjesto rastom potrošačkih cijena (kada on pređe 2%), kako je bilo predloženo Nacrtom zakona. Predloženo je i alternativno rješenje da se penzije usklađuju prema kretanju potrošačkih cijena.

• Produžen je i prelazni period dostizanja starosne granice za sticanje prava na starosnu penziju od 67 godina života. Prvobitno je Nacrtom bilo predviđeno da se dolazak do starsosne granice od 67 godina izvrši do 2017. godine za muškarce, odnosno do 2022. godine za žene, a uvažen je i uvršten predlog da to bude do 2025. godine za muškarce, odnosno do 2041. godine za žene;

• Kod porodičnih penzija starosna granica za sticanje prava na porodičnu penziju za udovicu, odnosno udovca iznosi 52 godine (umjesto Nacrtom predloženih 55).

• Predlaže se i usklađivanje novčanih naknada za tjelesno oštećenje i dodatka za pomoć i njegu (Nacrtom zakona je bilo predloženo da se ne usklađuju);

• Radi stimulisanja nataliteta preloženo je da se ženi, po osnovi rođenja djece, računa poseban staž za prvo dvoje djece u trajanju po 6 mjeseci, a za treće dijete 12 mjeseci, tako da poseban staž može iznositi najviše 24 mjeseca.

Svi socijalni partneri su uvažili odnos prema argumentima iz javne rasprave, s tim što su predstavnici Saveza sindikata zahtijevali dodatno vrijeme da predložena rješenja razmotre na svojim organima i o tome blagovremeno informišu Predsjedništvo Socijalnog savjeta, nakon čega se očekuje pozitivno mišljenje Socijalnog savjeta o toj temi.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?