- Vlada Crne Gore
Ministar pravde Miraš Radovići ministar unutrašnji...
Ministar pravde Miraš Radovići ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović učestvovali u radu Foruma “EU-Zapadni Balkan”
Ministar pravde Miraš Radović i ministar unutrašnjih poslova i javne uprave Ivan Brajović predvodili su delegaciju Crne Gore na tradicionalnom godišnjem Forumu ministara pravde i unutrašnjih poslova “EU-Zapadni Balkan”, koji je juče i danas održan u Briselu.
Tokom boravka u Briselu, ministri su razgovarali sa visokim zvaničnicima Evropske komisije - generalnim direktorom u Direkciji za unutrašnje poslove Fransoaz La Baj, direktorom za Zapadni Balkan u Direkciji za proširenje Pjerom Mirelom i direktorom za unutrašnju bezbijednost u Generalnom direktoratu za unutrašnje poslove Rajnhardom Pribeom.
Predstavnici Evropske komisije ohrabrili su Crnu Goru da nastavi sa ispunjavanjem obaveza koje predstoje otvaranju pregovora o članstvu u EU i izrazili želju da pruže savjetodavnu i ekspertsku podršku našim institucijama u tom procesu.
Učestvujući u radu Foruma na temu „Nezavisnost pravosuđa“, ministar Radović je istakao da smo kroz Mišljenje Evropske komisije o aplikaciji Crne Gore za članstvo u EU, dobili preporuke uz navođenje određenih slabosti, koje ćemo u daljem procesu evropskih integracija otklanjati u tijesnoj saradnji sa Evropskom komisijom i uz punu posvećenost ostvarivanju evropskih standarda na uspostavlajnju nezavisnog i efikasnog pravosudnog sistema. „Jačanje nezavisnosti pravosuđa biće jedan od ciljeva Akcionog plana za ispunjenje preporuka Evropske komisije Crnoj Gori, u kome ćemo poseban naglasak staviti na veću transparentnost procedura u izboru, napredovanju i odgovornosti nosilaca pravosudne funkcije, kao i na potrebu da se nosioci pravosudne funkcije biraju isključivo na osnovu profesionalnih zasluga“, rekao je Radović.
Podsjećajući da Sudski i Tužilači savjet obezbjeđuju samostalnost i nezavisnost sudstva i tužilaštva, Radović je naglasio da se personalna nezavisnost pravosuđa ostvaruje kroz stalnost sudijske funkcije, kao i kroz zakonsku normu da sudije i državni tužioci ne mogu biti članovi političkih organizacija, te da uživaju funkcionalni imunitet, po kojem sudija i državni tužilac ne mogu biti pozvani na odgovornost za izraženo mišljenje i glasanje u svom radu, niti mogu biti pritvoreni bez odobrenja Sudskog, odnosno Tužilačkog savjeta.
Ministar je naglasio da je materijalni položaj nosilaca pravosudne funcije, kao garant njihove nezavisnosti i samostalnosti, ojačan kroz zarade u pravosuđu, a kada je riječ o finansijskoj nezavisnosti pravosudnih organa, sredstva za rad sudova i državnog tužilaštva obezbjeđuju se u posebnim razdjelima Budžeta koji Vladi predlažu Sudski i Tužilački savjet, a predsjednici tih savjeta imaju pravo učešća na sjednici Skupštine kada se raspravlja o Budžetu.
“Nezavisno pravosuđe se smatra krajnjim i najvažnijim garantom demokratskog funkcionisanja institucija na nacionalnom, evropskom i međunarodnom nivou, zbog čega je za Vladu Crne Gore od strateške važnosti u daljem procesu evropskih i evroatlanskih integracija. Stalni su napori crnogorske vlasti da se dostigne što veći stepen nezavisnosti pravosuđa, jer smo svjesni da samo nezavisno pravosuđe može biti garant poštovanja, ostvarivanja i zaštite ljudskih prava i sloboda“, zaključio je Radović.
Ministar pravde upoznao je učesnike Foruma i sa crnogorskim dostignućima na planu jačanja međunarodne pravne saradnje. Govoreći u okviru sesije “Saradnja u krivičnim stvarima i ekstradicija”, ministar je istakao da međunarodna krivičnopravna saradnja između država mora biti sve otvorenija i tješnja, a međunarodni ugovori koji uređuju te odnose sve brojniji, čemu doprinose i sve razvijeniji oblici teškog kriminala.
Kao primjer dobre saradnje pravosudnih organa dvije zemlje u krivičnim stvarima, Radović je naveo uspješnu kooperaciju crnogorskih i italijanskih policijskih i pravosudnih organa, koja je imala za rezultat sprovođenje istrage u Crnoj Gori uz lišenje slobode Duška Šarića, brata Darka Šarića koji je u Republici Srbiji optužen za milionski šverc narkotika u aferi poznatoj kao “Balkanski ratnik”. “To je primjer kako pravosudni organi dvije države, u kojima postoji nesumnjiva politička volja da sarađuju u borbi protiv kriminala, mogu za kratko vrijeme da razmijene informacije i na obostrano zadovoljstvo realizuju načelo “izruči ili sudi”, naveo je Radović.
Govoreći o zaključenju bilateralnih ugovora o izručenju sa Hrvatskom i Srbijom, ministar je istakao da je Crna Gora spremna da pozove i druge države regiona na zaključivanje bilateralnih ugovora, koji će obuhvatati mehanizme za neposredniju pravosudnu saradnju. “Ovom prilikom pozivam sve države regiona da buduću saradnju usmjerimo u pravcu razmjene iskustava, kako bi se što efikasnije koristili svi instituti međunarodne pravne pomoći. Smatram da treba što više koristiti institut ustupanja krivičnog gonjenja ako nema uslova za izručenje sopstvenih državljana, jer primarni cilj borbe protiv kriminala je da kriminalci ne izbjegnu krivičnu odgovornost. Isto tako, ako imamo pravosnažne osude protiv državljana druge države, treba jačati primjenu instituta priznanja i izvršavanja sudskih odluka u državama čiji su državljani”, zaključio je ministar.
Na marginama Foruma, ministri Radović i Brajović razgovarali su sa kolegama iz regiona o unapređenju bilateralne i multilateralne saradnje u oblasti pravde i unutrašnjih poslova.