Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

USVOJEN PROSTORNI PLAN POSEBNE NAMJENE "BJELASICA I KOMOVI" - JEDNA OD OSNOVA RAZVOJA SJEVERNOG REGIONA

Objavljeno: 02.12.2010. 21:34 Autor: Ministarstvo uredjenja prostora i zastite zivotne sredine
• Osnovni cilj izrade ovog Plana je da se stvore formalne i planske pretpostavke za osmišljen razvoj, organizaciju i uređenje prostora Bjelasice i Komova u skladu sa osnovnim razvojnim opredjeljenjima i na principima održivog razvoja. Plan je usklađen sa aktuelnim propisima, standardima i opredjeljenjima Prostornog plana Crne Gore. Plan sadrži detaljne razrade za pojedine zone i lokalitete što stvara preduslove za realizaciju investicionih projekata na tom području. Glavni nosilac razvoja turističke privrede biće izgradnja modernih skijaških centara sa svim pripadajućim sadržajima turističke infrastrukture u skladu sa internacionalnim relevantnim standardima planiranja.

• Površina zahvata PPPN "Bjelasica i Komovi" iznosi 851,74 km², odnosno preko 8% teritorije Crne Gore.

• Vrijednost ukupnih mogućih investicija je 1.436.000.000 eura.

• Ovaj planski dokument daje strateški model održivog razvoja koji u potpunosti zadovoljava interese lokalnog stanovništva na dugi rok. U tom kontekstu, područje regiona Bjelasica i Komovi je prostor koji objedinjava suštinske razvojne interese pet opština (Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Andrijevica) i koji će izgradnjom auto-puta Bar-Boljare i planiranim regionalnim putnim pravcima značajno uvećati svoju privrednu atraktivnost.

• Ovaj prostor će postati prepoznatljiva turističko-rekreaciona destinacija Crne Gore koja će integrisana sa prostorima Durmitora i Žabljaka konkurisati najboljim svjetskim uzorima razvoja i upravljanja planinskim prostorima koji privlače turiste i rezidente tokom cijele godine. Planom se određuju lokacije zimskih centara, skijališta, obrazovnih centara, centara za odmor i rekreaciju i zdravstvenih ustanova, njihov kapacitet i rang. Tako će, koristeći turizam kao generator razvoja, ovaj prostor postati prepoznatljiv kroz pametno i aktivno korištenje drugih planinskih potencijala i tako ostvariti ravnotežnu privrednu strukturu sa poljoprivredom, drvnom industrijom, malom privredom, kulturom i ostalim javnim uslugama.

• Obrađivač plana je međunarodni Konzorcijum koji sačinjavaju: Rzup - Podgorica, Ecosign Mountain resort planners LTD-Canada i Horwath HTL-Zagreb. Ecosign je jedna od najrenomiranijih kompanija u svijetu u oblasti planinskog planiranja, planiranja rizorta i prostornog planiranja, planer zimskih olimpijskih igara u Sočiju 2014, kao i još tri zimske olimpijade u prošlosti. Horwath i Horwath je vodeća kompanija u Istočnoj Evropi u oblasti master planova u turizmu, a RZUP je najstarija i najreferentnija crnogorska planerska kuća.
• Javna rasprava povodom izrade ovog dokumenta je realizovana i prezentacijom Nacrta PPPN za Bjelasicu i Komove i diskusijom u vezi sa ovim Nacrtom kroz okrugle stolove u svim opštinama iz obuhvata PPPN za Bjelasicu i Komove.

• Plan je urađen u tri nivoa:
1. Osnovni planski dokument;
2. Revizija PPPN NP Biogradska gora;
3. Detaljne razrade za odabrane zone i lokalitete.

• Osam budućih planinskih centrara - "green field projekata" se razrađuju do nivoa detaljne razrade, a to su:
 Planinski centar Žarski,
 Planinski centar Cmiljača,
 Planinski centar Torine,
 Planinski centar Kolašin 1450,
 Planinski centar Kolašin 1600,
 Planinski centar Jelovica sa golf naseljem,
 Planinski centar Komovi,
 Eco-avanturistički park Komovi.

• Riječ je o konceptu fokusiranog razvoja planinskih centara prema profesionalnim internacionalnim standardima planiranja, izgradnje i upravljanja modernih planinskih centara sa svim pripadajućim sadržajima turističke infrastrukture za cjelogodišnje poslovanje.

• Ovako zahtjevan cilj tržišno, tehnološki, a ni upravljački nije moguće izvesti kao jednokratni investicioni projekat, nego isključivo organski i postepeno u skladu sa razvojem tržišta i lokalnog upravljačkog kapaciteta. U tom kontekstu su određeni prioriteti i faze razvoja a saglasno razvoju tržišta (investicijsko tržište, tržište nekretnina i razvoj regionalnog i globalnog tržišta za planinskim turizmom) i konačno razvoja kapaciteta javnih investicija crnogorske države i eventualnog udjela internacionalnih (EU) fondova u finansiranju infrastrukture za ovaj projekt.

 

Prezentacija Bjelasica i Komovi.pdf

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?