Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović učestvovao na okruglom stolu “Položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori”

Objavljeno: 03.12.2010. 21:41 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja
- Okrugli sto “Položaj osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori” –
Hotel “Crna Gora”, Podgorica, 3. decembar 2009. godine-

Dr Suad Numanović, Ministar rada i socijalnog staranja
Predsjednik Savjeta za brigu o osobama sa invaliditetom

Uvažene dame i gospodo,

Koristim ovu priliku da vam čestitam 3. decembar – Međunarodni dan osoba sa sa invaliditetom, i vama i vašim porodicama poželim sve najbolje u budućem životu i radu.

Statistika pokazuje da pola milijarde ljudi u svijetu živi sa invaliditetom, da svaki deseti Evropljanin ima neku od nesposobnosti, a procijenjuje se da u Crnoj Gori, od ukupnog broja stanovnika, ima oko 10% osoba sa invaliditetom. Imajući ovo u vidu, nesumljivo je da je socijalno, političko, ekonomsko i pravno pitanje osoba sa invaliditetom istovremeno i nacionalni i globalni problem.

Uočavajući vlastitu odgovornost za sudbinu svih kategorija vulnerabilnih grupa, Vlada Crne Gore, ističe potrebu posebne i dodatne pažnje prema djeci sa smetnjama u razvoju i odraslima sa invaliditetom, što je predmet rada više resora: obrazovanja, zdravstva, zapošljavanja, socijalne zaštite. U rješavanje ovih problema sve više se uključuju i predstavnici lokalnih zajednica tako da je realizovan veliki broj projekata upravo u partnerstvu vladinih institucija, lokalnih zajednica i predstavnika NVO sektora, uz podršku međunarodnih partnera.

Ovom prilikom ističem neke od aktivnosti koje su u proteklom periodu realizovane u cilju rješavanja problema ove populacije i stvaranja boljih uslova za samostalan život i rad. Osim, Strategije za integraciju osoba sa invaliditetom, za period 2008. do 2016. godine usvojen je i novi Akcioni plan za njenu realizaciju za period 2010 - 2011. godine. Takođe je usvojena i Strategija inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori. Donijeti su: Zakon o kretanju osoba sa sa invaliditetom uz pomoć psa vodiča, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, Zakon o izgradnji objekata, Zakon o povlastici na putovanje lica sa invaliditetom i Zakon o ratifikaciji Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom sa Opcionim protokolom. Svakako je neophodno nastaviti sa punom implementacijom rješenja iz ovih dokumenata, jer će jedino na taj način svako prepoznati svoj dio obaveza kada su osobe sa invaliditetom u pitanju.

Ovom prilikom posebno želim da istaknem naše zajedničke rezultate koji se odnose na zaštitu djece sa smetnjama u razvoju. Otvaranjem dnevnih centara ustanovili smo novi servis podrške djeci sa smetnjama u razvoju na lokalnom nivou u okviru koga se djeci pružaju specijalizovane usluge: fizioterapeuta, logopeda, psihologa, i drugih stručnjaka sa ciljem unaprjeđenja njihovih sposobnosti i postizanja što većeg stepena socijalne inkluzije. Dnevni centri predstavljaju podršku i porodicama djece sa smetnjama u razvoju. Prva iskustva Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju u Bijelom Polju, koji je otvoren u junu 2004. godine, su ohrabrila roditelje u drugim gradovima da traže istu mogućnost za svoju djecu. Takođe, treba napomenuti da je pored dnevnog centra u Bijelom Polju, počeo sa radom i dnevni centar u Nikšiću, Pljevljima i Ulcinju. U završnoj je fazi izgradnja objekata dnevnih centara u Beranama, Mojkovcu, Plavu, Herceg Novom, Rožajama, Baru, kao i na Cetinju. Otvaranje dnevnih centara u sljedećim opštinama: Podgorica, Budva, Kotor, Tivat, Danilovgrad, Kolašin, Andrijevica, Šavnik, Žabljak, Plužine zavisi od broja djece u tim opštinama, kao i potreba lokalnih samouprava. Mi u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i dalje ćemo nastaviti da podstičemo i pružamo podršku kako bi smo postigli cilj da u svim opštinama Crne Gore imamo dnevne centre.

Kao značajnog partnera u svim aktivnostima koje se odnose na zaštitu djece sa smetnjama u razvoju i osoba sa invaliditetom prepoznali smo nevaldine organizacije koje se bave ovom problematikom, a koje imaju kapaciteta da realizuju kvalitetne projekte na dobrobit djece sa smetnjama u razvoju i osoba sa invaliditetom.

Zapošljavanje lica sa invaliditetom je jedan od pririteta kojim ćemo se baviti i u narednom periodu. Uspostavljen je zakonodavni okvir i na svima nama je da uspostavimo što bolje mehanizme kako bi omogućili svim osobama sa invaliditetom, koje se osposobe za obavljanje određenih poslova, da dobiju zaposlenje. Nadam sam, da ćemo naredne godine, sumirajući postignute rezultate u ovoj oblasti biti mnogo zadovoljniji nego što smo to sada.
U sektoru obrazovanja, u toku ove godine nastavljen je proces inkluzije - implementacija novih obrazovnih programa za djecu sa smetnjama u razvoju u tri specijalizovane ustanove, a izmjenama i dopunama normativnih akata, koje su u toku, predviđena je transformacija posebnih ustanova u resursne centre.

Obilježavanje ovako značajnih datuma je povod da ponovo potvrdimo našu spremnost da, u saradnji sa lokalnim partnerima, nevladinim organizacijama koje se bave ovom problematikom, kao i međunarodnim partnerima, a u skladu sa međunarodnim standardima, u narednom periodu radimo na poboljšanju prakse u ovoj delikatnoj i složenoj oblasti. I kao što smo se u svim dosadašnjim aktivnostima rukovodili načelom „Ništa o osobama sa invaliditetom, bez osoba sa invaliditetom“ uvjeren sam, da ćemo i u narednoj godini zajednički realizovati zacrtane zadatke kako bi omogućili da osobe sa invaliditetom ostvare svoje individualne i ljudske potencijale.

Zahvaljujem.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?