- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Delegacija Vlade Crne Gore na Konferenciji Ujedinj...
Delegacija Vlade Crne Gore na Konferenciji Ujedinjenih Nacija o klimatskim promjenama
U okviru učešća Crne Gore u plenarnom zasijedanju Konferencije, biće apostrofirana urgentnost suočavanja sa sve izrazitijim posljedicama klimatskih promjena u regionu jugoistočne Evrope, a posebno značaj obezbjeđivanja finansijske podrške razvijenih zemalja i transfera tehnologija. Ministar Gvozdenović imaće i niz susreta sa predstavnicima institucija koje na bilateralnoj i multilateralnoj osnovi pružaju podršku državama u razvoju u suočavanju sa izazovima klimatskih promjena.
Rad Konferencije će se odvijati u plenarnim sjednicama, sjednicama savjetodavnih organa, neformalnih i kontakt grupa i Ad Hoc radnih grupa. Konferencija predstavlja najviši konstitutivni organ Okvirne konvencije UN o promjeni klime, a koji čine opunomoćene državne delegacije zemalja ugovornica Konvencije. Na svojim redovnim godišnjim zasjedanjima Konferencija razmatra sprovođenje Konvencije i ovlašćena je da donosi odgovarajuće odluke značajne za efikasniju implementaciju i ostvarivanje ciljeva Konvencije.
Konferencija u Kankunu predstavlja nastavak konferencija održanih u decembru 2007. godine na Baliju, Indonezija, decembru 2008. godine u Poznanu, Poljska i decembru 2009.godine u Kopenhagenu, Danska.
************************************************************************************************************************************************************************************************
IZJAVA ministra Branimira Gvozdenovića povodom učešća crnogorske delegacije na Konferenciji o klimatskim promjenama:
Učešće na zasjedanju Konferencije o klimatskim promjenama u Kankunu, koja predstavlja najviši konstitutivni organ Konvencije o klimatskim promjenama, a koji čine opunomoćene državne delegacije zemalja ugovornica Konvencije, od posebnog je značaja za pripremu mjera adaptacije na izmenjene klimatske uslove. Učešće u radu najviših organa Konvencije i pregovaračkom procesu, zatim neposredni razgovori sa predstavnicima neformalnih pregovaračkih grupa Konvencije, kao i funkcionerima Sekretarijata Konvencije, predstavlja preduslov za efikasniju zaštitu interesa Crne Gore u okviru multilateralnih pregovora, kao i ostvarivanje prava na finansijsku podršku i transfer znanja i tehnologija.
U okviru učešća Crne Gore u plenarnom zasijedanju konferencije, biće apostrofirana urgentnost suočavanja sa sve izrazitijim posljedicama klimatskih promjena u regionu jugoistočne Evrope, a posebno značaj obezbjeđivanja finansijske podrške razvijenih zemalja i transfera tehnologija ublažavanja i adaptacije na izmjenjene klimatske uslove. Takođe, biće ukazano na značaj jačanja regionalne saradnje u ovoj oblasti, prije svega u kontekstu osnivanja i funkcionisanja Regionalnog foruma za klimatske promjene, čiji je domaćin Crna Gora.
Uzimajući u obzir da promocija tehnologija sa niskim emisijama gasova sa efektom staklene bašte i podrška zemljama u razvoju da ove tehnologije prilagode lokalnim uslovima treba da prestavljaju ključni element u naporima uloženim u ublažavanje negativnih efekata klimatskih promjena, biće pozdravljena ideja da se razvoj i promocija čistih tehnologija odvijaju kroz poseban globalni mehanizam. Dodatno, biće izražena spremnost Crne Gore da pored učešća u Mehanizmu čistog razvoja koji ima za cilj smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, aktivno učestvujemo i u drugim mehanizmima, omogućavajući tzv. „čistije“ (low-carbon) investicije i procvat zelene ekonomije uz puno poštovanje principa održivog razvoja.