- Vlada Crne Gore
Crnogorska delegacija na Konferenciji UN o klimats...
Crnogorska delegacija na Konferenciji UN o klimatskim promjenama u Kankunu
Tokom zasijedanja Konferencije Ujedinjenih Nacija o klimatskim promjenama, ministar zaštite životne sredine i uređenja prostora Branimir Gvozdenović sastao se sa sekretarom Sekretarijata UN za klimatske promjene Christianom Figueres i šefom kancelarije za klimatske promjene Republike Slovenije Jernejem Stritihom.
U razgovoru sa sekretarkom Figueres, ministar Gvozdenović predstavio je stanje u oblasti klimatskih promjena u Crnoj Gori, naglasio da je uradjen Prvi nacionalni izvještaj Crne Gore o klimatskim promjenama, Studija o ekonomskim uticajima klimatskih promjena na osjetljive sektore crnogorske ekonomije , te da se radi na projektnom dokumentu za početak izrade Drugog nacionalnog izvještaja o klimatskim promjenama. Gvozdenović kazao je da su ta dokumenta od strateškog značaja za Crnu Goru, koja sebe vidi kao regionalnog lidera u oblasti klimatskih promjena. Naglasio je i da Crna Gora uskoro očekuje dobijanje statusa kandidata za pristupanje EU, pa je, uskladjivanje propisa sa evropskim zakonodavstvom, u ovoj oblasti, od posebnog značaja. Ministar je naglasio da se Crna Gora aktivno priprema za učešće u Mehanizmu čistog razvoja (CDM), koji podrazmijeva trgovinu tkz. zelenim sertifikatima, kao potvrdama o smanjenoj emisiji gasova sa efektom staklene bašte.
Gvozdenović je istakao da Crna Gora želi da aktivno učestvuje u svim forumima i tijelima Konvencije UN o klimatskim promjenama, čiji je organ i Konferencija u Kankunu. U tom smislu, Crnoj Gori potrebna je bliža saradnja sa sekretarijatom UN okvirne konvencije o klimatskim promjenama, kako bi se dao puni doprinos smanjivanju negativnih efekata klimatskih promjena.
Figueres je čestitala Crnoj Gori na do sada postignutim rezultatima, te je naglasila da je upoznata sa aktivnostima Crne Gore na ovom polju. Figueres je kao posebnu prednost istakla činjenicu da je Crne Gora mala ekonomija, koja se, kao takva, lakše prilagodjava promjenama i rizicima u oblasti klimatskih promjena.
Na kraju sasatanka, dogovoreno je da Crnoj Gori bude pružena pomoć na ekspertskom nivou u daljem prilagodjavanju standardima postavljenim Okvirnom konvencijom UN o klimatskim promjenama i Kjoto protokolom kojim su kvantifikovane obaveze smanjivanja emisija GHG.
Ministar Gvozdenović sastao se i sa šefom kancelarije za klimatske promjene Republike Slovenije Jernejem Stritihom. Stritih je prezentovao aktivnosti i progres Slovenije u oblasti klimatskih promjena, koje se realizuju na nivou EU, posebno aktivnosti na pripremi Zakona o klimatskim promjenama. On je čestitao Crnoj Gori na najavljenoj kandidaturi za članstvo u EU i najavio spremnost slovenačkih institucija da daju ekspertsku pomoć na projektima u oblasti klimatskih promjena.
Na sastanku, posebna pažnja posvećena je projektima koji su vezani za klimatske promjene i energetsku efikasnost a koje je Slovenija spremna da podrži u okviru CDM (Mehanizam čistog razvoja) u opštini Mojkovac, u cilju smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Tokom konferencije, u organizaciji Crne Gore, biće održan i Regionalni forum za klimatske promjene. Biće to prilika da se ukaže na značaj jačanja regionalne saradnje u ovoj oblasti. Ministar Gvozdenović srešće se i sa izvršnim administratorom i predsjedavajućim GEF-a (Globalnog fonda za životnu sredinu) Monik Barbut. Ta institucija bavi finansijskom podrškom iz namjenskih fondova uspostavljenih u okviru Konvencije.
Rad Konferencije se odvija u plenarnim sjednicama, sjednicama savjetodavnih organa, neformalnih i kontakt grupa i Ad Hoc radnih grupa. Konferencija predstavlja najviši konstitutivni organ Okvirne konvencije UN o promjeni klime, a koji čine opunomoćene državne delegacije zemalja ugovornica Konvencije. Na redovnim, godišnjim zasjedanjima Konferencija razmatra sprovođenje Konvencije i Kjoto protokola i ovlašćena je da donosi odgovarajuće odluke značajne za efikasniju implementaciju i ostvarivanje ciljeva Konvencije i Protokola.
Konferencija u Kankunu predstavlja nastavak konferencija održanih u decembru 2007. godine na Baliju, Indonezija, decembru 2008. godine u Poznanu, Poljska i decembru 2009.godine u Kopenhagenu, Danska. Konferencija koja je počela sa radom 29. novembra trajaće do 10. decembra.