- Vlada Crne Gore
Ministar Gordana Đurović održala predavanje polazn...
Ministar Gordana Đurović održala predavanje polaznicima X generacije Škole evropskih integracija
Ministar za evropske integracije prof. dr Gordana Đurović održala je danas polaznicima X generacije Škole evropskih integracija predavanje u završnom dijelu seminara, na temu „Crna Gora i EU“.
Ministarka Đurović je predstavila polaznicima Škole ključne datume i aktivnosti koje je Crna Gora ostvarila na svom evropskom putu, od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 15. oktobra 2007. godine, do danas. Posebno važnim je ocijenila tekuće zadatake i aktivnosti na sprovođenju ključnih prioriteta koji su dati u Analitičkom dokumentu Evropske komisije i kojima Crna Gora treba da se posveti u cilju otvaranja pristupnih pregovora. U tom kontekstu je naglasila da će rezultat ispunjenosti kriterijuma za dobijanje datuma za otvaranje pregovora biti predstavljen u Izvještaju o napredku Crne Gore u paketu proširenja u 2011. godini.
Ministarka Đurović je objasnila polaznicima Škole da se crnogorska administracija ozbiljno i sistematski priprema za buduće pristupne pregovore, posebno za bilateralni skrining, kroz izradu Plana harmonizacije zakonodavstva za period 2011-15. godine. Ona je ocijenila da je Crna Gora u prethodnom periodu, kroz sveobuhvatne reforme, ostvarila značajne rezultate u procesu pridruživanja EU i prepoznata kao pozitivan primjer u regionu i kredibilan partner međunarodne zajednice. „Crna Gora je jedina od devet zemalja iz paketa proširenja koja je dobila konkretnu preporuku za sljedeću evropsku fazu – status kandidata. Stoga su pozitivno mišljenje EK i status kandidata, priznanje Crnoj Gori za ostvareni napredak na putu ka punopravnom članstvu u EU“, ocijenila je Đurović.
Govoreći o planiranim aktivnostima, ministarka Đurović je istakla da ćemo se u mjesecima koji dolaze posvetiti prioritetima u borbi za datum otvaranja pregovora i ubrzati reforme u oblastima koje su u fokusu Mišljenja EK. To znači da će se Crna Gora posebno usmjeriti na postizanje zadovoljavajućeg nivoa usaglašenosti sa kriterijumima u oblasti vladavine prava, odnosno unapređenju izbornog pravnog okvira i jačanju zakonodavne i kontrolne uloge Parlamenta, reformi državne administracije, jačanju nezavisnosti, autonomije, efikasnosti i odgovornosti sudija i tužilaca, unapređenju antikorupcijskog pravnog okvira, jačanju borbe protiv organizovanog kriminala, unaprijeđenju medijskoh sloboda i sprovođenju propisa i politike zaštite od diskriminacije, u skladu sa EU i međunarodnim standardima.
Školu evropskih integracija organizuje Centar za građansko obrazovanje, u saradnji sa Centrom za razvoj nevladinih organizacija i Evropskim pokretom u Crnoj Gori, uz podršku fondacije Institut za otvoreno društvo.
Polaznici Škole imaju mogućnost da od uglednih predavača i stručnjaka iz zemlje i inostranstva dobiju teorijska i praktična znanja iz oblasti evropskih integracija.