- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Saopštenje povodom situacije u FEP-u
Saopštenje povodom situacije u FEP-u
Radi objektivne informisanosti, Ministarstvo ekonomije saopštava da je redovno pratilo dešavanja u FEP-u i u potpunosti je upoznato sa cjelokupnom situacijom. Iako država nije vlasnik u ovom preduzeću prepoznat je privredni interes da ovo preduzeće treba podržati u namjeri da prevaziđe svoje probleme.
Nakon dobijanja zahtjeva za dodjelu državne pomoći od strane FEP-a, u Ministarstvu ekonomije je održano više sastanaka na kojima je menadžentu FEP-a objašnjena procedura za dodjelu državne pomoću i pružena pomoć u izradi plana restrukturiranja.
Nakon što je Plan urađen, Ministarstvo ekonomije ga je prihvatilo i Plan je upućen Komisiji za kontrolu državne pomoći.
S obzirom da se FEP nalazi u kategoriji srednjih preduzeća, po pravilima za dodjelu državne pomoći, obaveza vlasnika i menadžmenta FEP-a je da obezbijede sopstveno učešće od najmanje 40%. To znači da FEP treba da uzme kredit od 1,785 miliona eura, dok bi ulog Vlade bio u konverziji 2.671.585 eura u akcijski kapital, koje potražuje na osnovu nevraćenog kredita Vladi od 803.000 eura i neplaćenih poreza i doprinosa od 1.868.585 eura.
Nakon usaglašavanja visine državne pomoći sa menadžmentom FEP-a i pozitivnog mišljenja Komisije, pojavio se problem, jer pojedinačno najveći akcionar Atlasmont Fond, nije mogao da obezbijedi sredstva definisana planom restrukturiranje, o čemu nas je obavijestio dopisom od 14.10.2010. g.
Nakon toga su organizovani sastanci i u Plužinama i u Ministarstvu ekonomije, na kojima se razgovaralo o mogućnostima prevazilaženja problema. Osnovni zaključak sa tih sastanaka je bio da FEP pokuša da dogovori kredit sa Atlasmont bankom. Do danas, međutim, nema potvrde da je Atlasmont banka spremna da učestvuje u Planu restrukturiranja.
Na poslednjem sastanku u Ministarstvu ekonomije kojem su prisustvovali i predsjednik Opštine Plužine, razmatrana je mogućnost, predložena od strane direktora i predsjednika sindikata, da se pokuša naći novi strateški partner i tom prilikom je dogovoreno da nas informišu o rezultatima tih pokušaja. Do danas nijesmo dobili tu informaciju.
Situacija u FEP-u je veoma složena jer su dugovanja preduzeća prema Atlas banci, CKB banci, Vladi Crne Gore i drugima preko tri i po miliona eura. Uz to, dugovanja prema zaposlenima iznose više od milion eura dok je višak oko 100 radnika. Za rješavanje pitanja viška radnika je potrebno još 950.000 eura.
Ministarstvo ekonomije je mišljenja da ovo preduzeće treba sačuvati jer ono ima tržište i konkurentan proizvod. Kroz program restrukturiranja i optimizacijom radnih mjesta može se stvoriti šansa za preduzeće. Zbog toga smo zahtijevali od poslovodstva da zainteresovane investitore upoznamo sa mogućnošću uspješnog vođenja kompanije za slučaj da se sprovede kvalitetan program restrukturiranja. Vlada Crne Gore je spremna da izvrši konverziju svojih potraživanja, ulog ili da repogramira obavezu FEP-a na duži period. To je i ono što Vlada Crne Gore može da uradi s obzirom na to da nije vlasnik niti jedne akcije u FEP-u i to je ono obećanje koje smo dali radnicima prilikom posjete fabrici.