Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Obraćanje predsjednika Vlade Mila Đukanovića na prijemu održanom povodom odluke Evropskog savjeta da Crnoj Gori dodijeli status kandidata za članstvo u EU

Objavljeno: 20.12.2010. 02:15 Autor: Biro

 

Vaše Ekselencije,
Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da vam se obratim povodom odluke Evropskog savjeta da Crnoj Gori dodijeli status kandidata za članstvo u EU. Predstavnici država članica EU na najvišem nivou, jednoglasno su, prije dva dana u Briselu, verifikovali preporuku Evropske Komisije od 9. novembra. Za samo nešto više od tri godine od potpisivanja SSP, Crna Gora je postala kandidat za članstvo u EU. To je relativno kratak period za ključne događaje i u životu pojedinca, a kamo li za istorijske procese ovoga tipa.

U istorijskoj riznici datuma važnih za Crnu Goru, 17. decembar 2010., svakako, spada u one koji će se pamtiti. To je veliki dan za našu državu i sve njene građane. Takođe, i za naše susjede i evropske partnere. Nema boljeg načina da se istorijski poduhvat vizije ’’Ujedinjene Evrope’’ održi živim i kredibilnim od konkretnog dokaza nastavka procesa proširenja EU na naš region. Tim prije, što je Crna Gora, prva država sa Zapadnog Balkana koja je, nakon pet godina, dobila status zemlje kandidata, sa realnim izgledima da u bliskoj budućnosti otpočne pregovore o pristupanju EU.

Za Crnu Goru, kandidatski status nije događaj sam po sebi. To je, prije svega, bitan momenat iskoraka u novu etapu našeg pregnuća, s povećanom mjerom osjetljivosti i odgovornosti za buduće zadatke u procesu reformisanja i evropske integracije crnogorskog društva. Takođe, i za legitimitet ostvarenih promjena i rezultata.

Uporedni proces integracije i nužne sveobuhvatne društvene emancipacije krucijalan je i za crnogorsko društvo. Uostalom, to su referentna iskustva mnogih zemalja koje su pristupile EU, uključujući naše najbliže susjede.

Noseći brojne pozitivne izazove i suštinski dobra dejstva, ovaj paralalni tok ne isključuje, nipošto, ni slabosti i ograničenja, ponekad površnu deklarativnost, gorljivu demagogiju ili isprazno novotarenje. No, bez obzira na kadkad nerealne projekcije u odnosu na stvarne izglede, na manjkavosti, na stagnacije - uporedni proces integracije i emancipacije crnogorskog društva nužan je i nemjerljivo koristan.

I, još nešto: nezavisno od zbiranja nesumnjivo dobrih rezultata i pozitivnih statistika, moramo istrajati u savladavanju, još uvijek, brojnih antagonizama naše specifične zajednice koja se, polako ali sigurno, preobražava u modernu i efikasnu evropsku državu.

Danas sa punim samoupozdanjem i vjerom možemo saopštiti da u savremenoj Crnoj Gori, temeljne evropske vrijednosti i vrhunski standardi , sve više postaju filozofija i način svakodnevnog života.

Naravno da bi bili zadovoljniji da smo dobili i preporuku za otvaranje pristupnih pregovora. No, u tom cilju, Evropska komisija je definisala sedam prioritetnih zadataka, uz spremnost da na jesen 2011. procijeni napredak ostvaren u njihovoj realizaciji. Smatram da su oni realno definisani i realno dostižni. Važno je, i to treba stalno isticati – da nema nikakve ozbiljne razlike između našeg viđenja vlastitih rezultata u ostvarivanju sveobuhvatnih reformi i procjena Brisela.
Jačanje svih naših potencijala za suštinske društvene promjene i pouzdan legitimitet tih promjena, očigledan u kvalitetu života svakog crnogorskog građanina, ostaje jedino mjerilo naše uspješnosti na daljem evropskom putu.

Isto tako, naše je iskreno opredjeljenje i bezrezervna spremnost, ne samo da preuzmemo sve obaveze članstva, već i da damo svoj specifičan doprinos politici EU kao prestižnog aktera na globalnoj sceni.

Najveća odgovornost za uspjeh sljedeće etape je svakako na državi. Uloga države je da izgradi sistem koji počiva na pouzdanim i profesionalnim institucijama, sistem koji garantuje vladavinu prava, pruža sigurnost i zaštitu pojedinačnih, manjinskih, svojinskih i svih drugih prava i sloboda. Isto tako, da podstiče inovacije, preduzetništvo, lakši pristup potrebnim tehnologijama, znanju i finansijama. Potenciram znanje, jer samo oni koji imaju potrebna znanja i vještine mogu u potpunosti da iskoriste mogućnosti koje pruža ova i naredne faze našeg evropskog puta. Još jednom ću ponoviti: svako mora da obavi svoj dio posla. Nikome ne pripada privilegija očekivanja da Vlada ili bilo ko drugi, u ime svih, obavi posao modernizacije i integracije crnogorskog društva i podari viši kvalitet života. To je važno i za uspjeh procesa proširenja, koji počiva na partnerskom odnosu obje strane.

Dame i gospodo,

Ideja Evrope kao velike zajednice nacija i kultura, država raznolikih istorijskih, političkih i ekonomskih miljea i različitih nivoa razvijenosti – zajednički poduhvat milenijuma, kako se popularno kaže - predstavlja veliku simboličku sliku novog promišljanja vizije ’’ Ujedinjene Evrope’’ i dostignuća zapadnog uma, koju su još mislioci prosvetiteljstva učinili razgovjetnom modernom dobu.

Evropa je danas čitav jedan poseban svjetonazor, a evropski humanizam drugog milenijuman zreo je i kosmopolitski, uprkos svim aktuelnim iskušenjima ujedinjenih Evropljana.

Uvjeren sam, da je upravo takav svjetonazor jednako lični izazov i odgovornost svakog građanina Crne Gore, kao i svakog Evropljanina.

Dozvolite da, na kraju, zahvalim državama članicama EU na njihovoj podršci. Veliko uvažavanje i zahvalnost izražavam i insituticijama EU, posebno Komisiji, na kontinuiranoj podršci, angažovanosti i saradnji.

Iznad svega, zahvaljujem i čestitam svim strukturama, pojedincima i građanima na doprinosu našem zajedničkom uspjehu .

Hvala na pažnji.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?