- Vlada Crne Gore
Održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanj...
Održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije
Danas je u Ministarstvu rada i socijalnog staranja održan sastanak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, u čijem su sastavu glavni inspektori inspekcijskih službi Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva ekonomije, Ministarstva turizma, Ministarstva zdravlja i Poreske uprave Crne Gore. To tijelo osnovano je krajem prošle godine na inicijativu ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića, a njegovim radom koordinira Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Na sastanku je istaknuto da treba nastaviti sa svim zakonom utvrđenim mjerama na suzbijanju sive ekonomije, koja ima uticaj na privredu zdržave, zaposlene i poslodavce. Iako ta negativna pojava nije specifičnost samo naše tranzicione privrede, već je prisutna i u zemljama razvijene Evrope, to ne umanjuje potrebu da se svede na najmanju moguću mjeru. U tom cilju zaključeno je da inspekcije treba da nastave da razmjenjuju relevantne informacije i vrše zajednički nadzor po utvrđenom programu.
Zajednički rad inspekcija je i do sada davao rezultate, zbog čega će koordinirane aktivnosti tih službi biti intezivirane, naročito tokom zimske turističe sezone. Inspektori su u obavezi da dnevno informišu resornog glavnog inspektora, a Koordinaciono tijelo za suzbijanje sive ekonomije redovno će se sastajati radi sagledavanja rezultata i planiranja narednih aktivnosti, i o tome izvještavati ministra rada i socijalnog staranja.
Zadatak Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, nije samo suzbijanje rada na crno, kao pojavnog oblika sive ekonomije, već i svih pojava kršenja propisa iz nadležnosti tih inspekcija: na gradilištima, u drvnoj i drvoprerađivačkoj industriji, tezgama, ugostiteljskim objektima, naročito onima pored magistralnih puteva i kod svih subjekata koji angažuju zaposlene bez zaključivanja ugovora o radu, obučavanja za bezbjedan rad, obezbjeđivanja adekvatne zaštitne opreme i specijalističkih ljekarskih pregleda za rad na radnim mjestima sa povećanim rizikom, pribavljanja odobrenja za rad objekata i rješenja o ispunjenosti opštih higijenskih zahtjeva za objekte u kojima se vrši promet hrane, i ostalo.
Predstavnici sindikata i Unije poslodavaca biće u prilici da daju sugestije i sarađuju sa ovim Koordinacionim tijelom.