- Vlada Crne Gore
Održana X redovna sjednica Socijalnog savjeta
Održana X redovna sjednica Socijalnog savjeta
Danas je održana X redovna sjednica Socijalnog savjeta Crne Gore kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta Crne Gore Suad Numanović.
Na dnevnom redu sjednice bilo je razmatranje najnovijeg usklađivanja maloprodajnih cijena naftnih derivata i najavljenog povećanja cijene električne energije i ostala tekuća pitanja.
Na osnovu dikusija i argumentovane rasprave koja je vođena tokom sjednice Socijalni savjet ocjenjuje:
1. U uslovima kada se još uvijek osjećaju posljedice uticaja globalne ekonomske krize, kako u sektoru privrede, tako i u domenu standarda građana veoma je značajno održati postojeći nivo makro-ekonomske stabilnosti kao i ključne indikatore ekonomske politike za 2011 godinu, među koje svakako spada stopa rasta bruto društvenog proizvoda od 2.5%, stopa inflacije od 2,2% i povećanje zaposlenost od 1,3 %.
2. Posebno je značajno održati sektor malih i srednjih preduzeća u nivou konkurentnosti koji omogućava planiranu stopu rasta inflacije i zaposlenosti, a koji je ujedno i najvitalniji dio privredne strukture Crne Gore.
3. Ekonomska kriza je kroz svoj negativni uticaj ograničila mogućnost povećanja zarada zaposlenih i time standard građana učinila mnogo osjetljivijim na oscilacije cijena posebno za one proizvode koji bitno utiču na njegovu visinu.
Polazeći od ovih ocjena, uvažavajući nezavisnost Regulatorne agencije za energetiku, Socijalni savjet preporučuje:
1. Da menadžmenti Elektroprivrede Crne Gore i crnogorskog elektroprenosnog sistema preispitaju dostavljeni zahtjev za određivanje regulatorno dozvoljenog prihoda, cijena i tarifa Regulatornoj agenciji za energetiku, imajući u vidu prethodno iznesene ocjene Socijalnog savjeta vezane za održavanje makroekonomske stabilnosti u još uvijek prisutnim posljedicama globalne ekonomske krize, značaj održavanja konkurentnosti sektora malih i srednjih preduzeća i održavanje nivoa standarda građana u Crnoj Gori.
1.2 Takođe bi bilo svrsishodno da i Regulatorna agencija za energetiku razmotri metodologiju određivanja regulatorno dozvoljenog prihoda, cijena i tarifa, u kontekstu aktuelnog ekonomskog i socijalnog trenutka.
1.3 Da Jugopetrol AD Kotor preispita svoju metodologiju obračuna naftnih derivata.
2. Da socijalni partneri, odnosno Vlada, sindikat i poslodavci, urade stručnu analizu predloga za eventualno poskupljenje energenata, nakon čega će Socijalni savjet na još jednoj sjednici koja će biti održana do kraja februara, to razmotriti i donijeti konačan stav po ovom pitanju.
3. Da se sagleda mogućnost da se na zahtjev za promjenu cijena električne energije, koji pripremaju menanadžmenti Elektroprivrede Crne Gore i crnogorskog elektroprenosnog sistema prije dostavljanja Regulatornoj agenciji, obezbijedi saglasnost odbora direktora ovih preduzeća.
4. Obzirom da su u prethodnom periodu napravljani značajni pomaci u eliminisanju unakrsnog subvencioniranja na način što su mala i srednja preduzeća subvencionirala ostale potrošače na istom naponskom nivou, bilo bi svrsishodano da se i dalje nastavi trend smanjenja cijena za mala i srednja preduzeća.
5. Kako je novim Zakonom o energetici i direktivama EU predviđeno da se omogući slobodno formiranje cijena električne energije na otvorenom tržištu od 1. januara 2015. godine, a imajući u vidu dosadašnji utucaj globalne ekonomske krize na standad građana, potrebno bi bilo razmotriti mogućnost zadržavanja cijena električne energije za domaćinstva na postojećem nivou.
Na kraju, kao ne manje značajno, Socijalni savjet podržava nastavljanje programa subvencioniranja cijena električne energije za korisnike socijalno zaštitnih prava u skladu sa Programom subvencioniranja potrošača električne energije koju je Vlada usvojila 5. juna 2008. godine.