Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održna radionica Kvalitet bazenskih voda – usaglašenost i primjena

Objavljeno: 27.01.2011. 22:45 Autor: PR služba

Ministarstvo zdravlja u saradnji sa kancelarijom Svjetske zdravstvene organizacije organizovalo radionicu na temu „Kvalitet bazenskih voda – usaglašenost i primjena“. Radionica je organizovana u skladu sa potpisanim Dvogodišnjim sporazumom o saradnji za 2010-2011. godinu, izmedu Crne Gore i Svjetske zdravstvene organizacije.

 

Osnovni ciljevi dvodnevne radionice odnosili su se na ukazivenje potrebe za boljim treningom u vezi sa puštanjem u rad i upravljanjem bazenima, obučavanje radnika u javnom zdravstvu i sanitarnih inspektora na njihovom jeziku, pružanje adekvatnog propratnog stručnog materijala za organizaciju sličnih treninga od strane nacionalnih nadležnih institucija, te pružanje osnovne informacije i tehnike za efikasnu inspekciju bazena.

 

Na radionici je istaknuto da je jedan od ključnih problema javnog zdravlja u području Mediterana  mikrobiološka zagađenost priobalnih rekreativnih voda kao rezultat netretiranog ili polutretiranog kanalizacionog otpada. S obzirmo na to da je Sredozemlje sve privlačnije za  brojne turiste, pitanje mikrobiološke zagađenosti voda je od posebnog značaja. Iako je opšta situacija značajno poboljšana u nekim oblastima i to izgradnjom postrojenja za tretman kanalizacionog otpada i uređaja za podmorske ispuste, mikrobiološka zagađenost je i dalje jedno od najaktuelnih tema.  

 

Naglašeno je da je broj zatvorenih i otvorenih bazena u upotrebi u porastu, te da su bolesti poput tifusne i paratifusne groznice, amebne dizenterije, leptospiroze, bacilarne dizenterije, ponekad vezane za zagađenost pijaće vode, prenosive i plivanjem u zagađenoj vodi bazena. Takođe, bazeni i nihova okolina često su izvor povreda i prenosa infekcija očiju, ušiju, nosa i grla, gljivičnih oboljenja tj.atletskog stopala, impetiga, i drugih dermatoza. U tom pogledu, pravilna izgradnja, korištenje i održavanje bazena je veoma važno pitanje javnog zdravstva.

 

Nadležne zdravstvene institucije, rečeno je tokom radionice, trebalo bi da su potpuno svjesne svih pitanja vezanih za bazene, te stoga programi izgradnje kapaciteta uključujući treninge su od posebnog značaja. Pitanja poput mikrobiologije i hemije, dezinfekcije, testiranja, korišćenja i sanitarne inspekcije bazena su važna jer direktno utiču na kontrolu bolesti i bezbjedonosne procedure. 

 

U cilju pomoći zemljama u implementaciji programa bezbjednih voda, SZO je izradila vodiče na tu temu. Primjena tih vodiča, zajedno sa drugim konceptima, u oblasti očuvanja i unapređenja kvaliteta voda u bazenima zahtijeva treniranu radnu snagu, jer pogrešan tretman bazena može rezultirati ugrožavanjem javnog zdravlja.

 

Glavni predavaci bili su eksperti Regionalne SZO kancelarije za Evropu dr George Kamizoulis i prof. Atina Mavridou, a radionici su u ime Ministarstva zdravlja učestvovali pomoćnik ministra dr Rajko Strahinja i glavni zdravstveno-sanitarni inspektor dr Ljiljana Jovićević.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?