Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uvodno obraćanje Igora Lukšića, predsjednika Vlade Crne Gore, na Neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova zemalja učesnica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi – SEECP

Objavljeno: 28.01.2011. 22:50 Autor: Biro
 
Budva, 28. januar 2011. godine


Uvaženi ministri,
Dame i gospodo,

Čini mi posebnu čast da vas u ime Crne Gore, koja predsjedava Procesom saradnje u Jugoistočnoj Evropi, pozdravim i poželim dobrodošlicu na Neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova.

Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi je zajednički projekat, koji se potvrdio kao kredibilan forum, za saradnju zemalja članica, za bolje uzajamno razumijevanje, koje doprinosi jačanju stabilnosti i stvaranju čvršće osnove za intenzivniji napredak na putu integracije u evropske i evroatlantske strukture. Kontinuiran regionalni dijalog, razmjena mišljenja i ideja, kao i iznalaženje rješenja za preostala otvorena pitanja, važan su preduslov za nastavak u evropskim integracijama. U tom smislu, i osnovni ciljevi ovog projekta doprinose sveukupnoj reformi društva, i daljem razvoju institucionalnih kapaciteta i potencijala. U njihovom ispunjavanju uvijek ćete imati pouzdanog partnera u Crnoj Gori.

Dame i gospodo,

Crna Gora je politički stabilna multietnička zajednica, koja je za kratko vrijeme visoko pozicionirana u regionu, i u međunarodnoj zajednici. Pred nama su zahtjevni evropski kriterijumi koje treba da ispunimo kako bi otvorili novo poglavlje na EU agendi – datum za otpočinjanje pregovora za članstvo u EU. Očuvali smo i makroekonomsku stabilnost i u uslovima krize. Naša ekonomska agenda posvećena je dugoročnoj stabilizaciji i oporavku našu ekonomije. Na samom smo kraju ekonomske tranzicije. U godinama prije krize ekonomski rast Crne Gore je bio brži od svih zemalja u regionu, pa i pojedinih EU zemalja, a bruto domaći proizvod po glavi stanovnika je stigao do 45% EU prosjeka, mjereno kupovnom moći. Crna Gora ostaje i dalje privlačna i investiciona turistička destinacija. Istina, svjetska ekonomska kriza pogodila je i našu ekonomiju. Međutim, preduzeli smo odlučne antikrizne mjere usmjerene na pobljšanje likvidnosti, što je doprinijelo ublažavanja nepovoljnih efekata i stabilizaciji ekonomskih prilika sa rastom od 0,5% u 2010. godini, dok za 2011. planira 2,5%. Nastavićemo sa ekonomskim reformama, prije svega, na unapređenju poslovnog ambijenta kako bi uspostavili dugoročno stabilnu, dinamičnu i konkurentnu ekonomiju i unaprijedili kvalitet života svojih građana. U narednom periodu nastavićemo sa mjerama na stabilizaciji javnih finansija. Za 2011. godinu planiramo smanjenje deficita od skoro 2% BDP-a, u odnosu na prethodnu, što čini 2,62% BDP-a i odgovara kriterijumima iz Mastrihta. Svi ovi indikatori ukazuju na kvalitet javnih finansija i nastavak naših napora na daljoj konsolidaciji budžetske potrošnje. To podrazumijeva fiskalno prilagođavanje i nastojanje da u naredne dvije do tri godine ispunimo budžetske ciljeve, kao i da postepeno uđemo u zonu primarnog suficita i stvorimo uslove za smanjivanje javnog duga. Crna Gora je prošle godine izlaskom na međunarodno tržište kapitala potvrdila održivost ovakve fiskalne politike. Nakon sprovođenja penzijske reforme nastavićemo strukturne reforme u svim oblastima, prije svega, u oblasti zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja. Kontinuirano radimo na unapređenju poslovnog ambijenta, produktivnosti malog i srednjeg biznisa, čime smanjujemo prostor za korupciju.

Glavni spoljno-politički prioriteti Crne Gore bili su i ostali članstvo u EU i NATO, politika dobrosusjedstva i snažna regionalna i međunarodna saradnja.

Dobijanje statusa kandidata 17. decembra prošle godine, Crna Gora bilježi kao jedan od najvećih uspjeha u svojoj istoriji. Evropska komisija je tom prilikom ukazala na sedam ključnih oblasti, na koje Crna Gora treba posebno da obrati pažnju. Odlučno i posvećeno ćemo se baviti svim pitanjima, svim segmentima društva uvjereni da je to pravi koncept za budućnost. Stoga, želim da naglasim da će Vlada, kroz svoj Akcioni plan za sprovođenje preporuka Evropske komisije, i implementacijom zakonodavstva EU, iskoristiti sve raspoložive kapacitete da adekvatno odgovori na postavljene zadatke, radićemo na jačanju nezavisnosti sudstva, podršci medijskim slobodama, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, jačanju saradnje sa civilnim društvom, sprovođenju politike antidiskriminacije. Uvjeren sam da ćemo uraditi sve što je do nas, da bi dobili preporuku za posljednju fazu u integracionom procesu – pregovore o članstvu u EU. Naravno, u tijesnoj saradnji sa EK, sa našim susjedima i članicama EU, bez čije podrške i pomoći ne bi bilo ni dosadašnjih uspjeha. Zahvaljujem svim članicama SEECP koje nam pomažu u integracionim procesima.

Iskoristiću priliku da istaknem značajne rezultate koje je Crna Gora postigla na putu integracije u NATO, kroz otpočinjanje prvog ciklusa implementacije Akcionog plana za članstvo, prezentiranjem prvog godišnjeg Nacionalnog programa u oktobru 2010. godine. Kao što vam je poznato, u završnoj Deklaraciji na Samitu NATO-a u novembru 2010. godine, Crna Gora je prepoznata kao zemlja koja je ostvarila značajan napredak u procesu evroatlantskih integracija. Takođe, prepoznat je i njen veliki doprinos stabilnosti u regionu, a i šire, kroz učešće u ISAF misiji. Istaknuta je i posvećenost Crne Gore sprovođenju obaveza iz Godišnjeg nacionalnog programa, što sve ukazuje na našu čvrstu opredijeljenost da što kvalitetnije i brže ispunimo uslove za članstvo u NATO.

Crna Gora će nastaviti da bude aktivna u svim regionalnim inicijativama. Naša orijentacija je da budemo pouzdan susjed svim narodima i državama koje okružuju Crnu Goru, u evropskom duhu. Poseban značaj koji pridajemo regionalnoj saradnji ogleda se i kroz odgovorno predsjedavanje najznačajnijim regionalnim organizacijama u protekloj i tekućoj godini - Centralno-evropskom inicijativom, Jadransko-jonskom, Procesom saradnje u Jugoistočnoj Evropi, kao i Jadranskom poveljom. Posvećeni smo otvorenoj dobrosusjedskoj saradnji, poštujući svoj ključni cilj očuvanja unutrašnje stabilnosti i učvršćivanja međuetničkog sklada. Na ovaj način jačamo povjerenje u regionu i dajemo najbolji doprinos njegovoj stabilnosti, svjesni činjenice da je ovakva orijentacija najbolja preporuka za napredak u procesu integracija. Istovremeno, ovakav pristup nam otvara mogućnost daljeg pozicioniranja Crne Gore kao važnog regionalnog igrača.

Svjesni potrebe za tješnjom saradnjom, važnosti uloge kooperativnosti i kontinuirane razmjene mišljenja i ideja o pitanjima od zajedničkog interesa posebnu pažnju smo posvetili predsjedavanju Crne Gore Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP). Od trenutka kada smo 23. juna prošle godine preuzeli predsjedavanje ovim Procesom, ozbiljno i odgovorno smo posvećeni implementaciji prioriteta i aktivnosti kroz glavne oblasti saradnje. U prvom redu to su pravosuđe i unutrašnji poslovi, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, rerforma sistema odbrane i parlamentarna saradnja. Ovo su u najvećoj mjeri i oblasti koje je prepoznala i Evropska komisija kao prioritetne i u koje je potrebno uložiti dodatne napore sa ciljem obezbjeđenja daljeg napretka u integracionom procesu.

Regionalne inicijative, prije svih Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi, nezamjenljiv su okvir za razmjenu mišljenja i iskustava stručnjaka iz regiona, radi dubljeg i suštinskog razmatranja i traženja rješenja za unutrašnje i spoljnje izazove. Mislim da u daljim aktivnostima, unapređujući kroz dijalog politički ambijent, akcenat moramo staviti na jačanje projektne saradnje, u čemu posebnu ulogu ima Savjet za regionalnu saradnju (RCC). To je put za jačanje unutrašnje, ali i regionalne stabilnosti, i najbolja preporuka za napredak u integracijama. Moramo i sebi, i Evropi i svijetu, pokazati da smo se oslobodili balasta nedavne prošlosti i starih mitova, i da nam je mjesto u modernoj Evropi, ne samo istorijski i geografski.

Dame i gospodo,

Crna Gora je odlučna da se kroz bilateralnu saradnju i kroz brojne regionalne inicijative, afirmiše kao zemlja koja daje doprinos miru, stabilnosti i prosperitetu regiona i Evrope. Dozvolite mi, na kraju, da vam poželim uspješan rad, uz uvjerenje da smo nakon svakog od ovakvih skupova bliže ostvarenju našeg evropskog sna.

Hvala za pažnju!
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?