Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održan seminar o državnoj kontroli zastave i kontroli stranih brodova u crnogorskim lukama

Objavljeno: 31.01.2011. 16:01 Autor: Ministarstvo

U Podgorici je  26. i 27. januara 2011. godine održan seminar o državnoj kontroli zastave i kontroli stranih brodova u crnogorskim lukama. Seminar je organizovalo Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, u saradnji sa Evropskom agencijom za pomorsku sigurnost (EMSA).

Na seminaru su paralelno izloženi međunarodno i evropsko zakonodavstvo kojim se određuje način kontrole brodova pod crnogorskom zastavom. Država zastava može kontrolu svojih brodova i izdavanje sertifikata, ugovorom prenijeti na priznatu organizaciju, s tim što država mora pronaći mehanizam za kontrolu rada priznate organizacije s kojom bi zaključila ovaj ugovor. Takođe je istaknuta potreba za adekvatnim kvalifikacijama, kvalitetnom obukom inspektora kontrole državne zastave kao i dobrim poznavanjem svih relevantnih konvencija po kojima se brododovima izdaju sertifikati, koje je potrebno jasno definisati nacionalnim zakonodavstvom. Prezentirana su iskustva Danske i Italije u procesu uspostavljanja ovog sistema.

 

Takođe, predstvaljnena je direktiva 2009/35/EC, kojom je regulisan sistem ispitivanja pomorskih nezgoda. Naime ovom direktivom je predviđeno da država mora oformiti nezavistan organ koji bi u slučaju pomorske nezgode u kojoj bi država imala učešće, morala izvršiti istragu bilo kao glavni nositelj istrage ili njen učesnik. Cilj vršenja ove vrste istrage trebao bi da ima isključivo edukativni karakter, da bi država kroz evaluaciju izvještaja ustanovila koji su to nedostaci i adekvarno reagovala u cilju  ponavljanja istih.

 

U odnosu obaveze državne kontrole stranih brodova u domaćim lukama na predstvaljeno je takođe uporedno međunarodno i evropsko zakonodavstvo kojim su definisane, kroz rezoluciji Međunarodne pomorske organizacije  (IMO) A.787 i kroz direktivu 2009/16/EC, kojima je jasno definisano da država kroz nacionalno zakonodavstvo mora definisati nadležnosti inspekcije, kao i detaljno definisati proceduru inspekcije na stranim brodovima. Naime, potrebno je odrediti ciljeve tj. odrediti procenat brodova koji moraju biti kontolisani, ali i odrediti prioritet kontrole. Državi je takođe dato u nadležnost da može zbog određenih nedostataka zadržati brod tj. zabraniti mu da isplovi, čime bi brodar bio u velikom gubitku. Ovim je pokušano nametnuti brodarima obavezu da poštuju propisano zakonodavstvo. Nakon završene inspekcije inspektor pravi izvještaj koji je potrebno unijeti u bazu podataka, koja mora biti javna, koju je takođe potrebno oformiti. Forma izvještaja je takođe jasno definisana i mora biti univerzalna na nacionalnom nivou. Zapisnik inspekcije se šalje priznatoj organizaciji i državi zastave. Takođe je predviđeno da se na predmetni zapisnik može podnijeti žalba.

 

Predavanja sa seminara su u ovom trenutku izuzetno koristna za sve učesnike seminara, iz razloga što je u proceduri izrada nacrta Zakona o sigurnosti i bezbjednosti plovidbe, kao i iz razloga što je Crna Gora usmjerila aktivnosti na ispunjavanju uslova kako bi postala članica Pariskog memoranduma o nadzoru kontrole luke.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?