- Vlada Crne Gore
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marko...
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković učestvovao na redovnom sastanku šefova misija zemalja članica EU u Crnoj Gori
Vlada Crne Gore afirmiše pozitivni duh saradnje sa svim subjektima u procesu evropskih i evroatlantskih integracija, a planovi za ispunjenje sedam ključnih kriterijuma Evropske komisije su impresivni i ohrabrujući, saopšteno je na današnjem sastanku potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa šefovima misija zemalja članica EU u Crnoj Gori, održanim u sjedištu Delegacije EU u Podgorici.
Sastanku, čiji je domaćin bio šef Delegacije EU Leopold Maurer, prisustvovali su ambasadori Austrije, Bugarske, Grčke, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Španije, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva, kao i predstavnici misija Francuske, Holandije i Češke.
Potpredsjednik Marković je u svom izlaganju naglasio da je Crna Gora država koja je obezbijedila punu unutrašnju stabilnost, po svim parametrima koji je determinišu: političkim, ekonomskim, socijalnim i bezbjednosnim. “Političkim, jer sve institucije u punom kapacitetu izvršavaju svoje Ustavne i zakonske nadležnosti, a parlamentarna većina nema ograničenja u implementacij nacionalnih politika; ekonomskim, jer i dalje uspješno odolijevamo izazovima globalne ekonomske krize; socijalnim, jer iskazujemo punu socijalnu odgovornost prema socijalnim grupama i zaposlenim čije su kompanije ugrožene; i bezbjednosnim, jer Crna Gora nema bezbjednosnih izazova koji bi ugrozili njenu unutrašnju stabilnost”, kazao je potpredsjednik Marković.
Govoreći o ključnim prioritetima spoljne politike, članstvu u NATO i u EU, Marković je naglasio da je Vlada pokrenula najširi dijalog unutar Crne Gore o tim i drugim prioritetima. “Svjedoci ste toga dijaloga. Hoćemo da pošaljemo jasnu poruku da Vlada ne želi monopol nad ovim procesom, ali istovremeno preuzima najveću i punu odgovornost”, kazao je potpredsjednik.
On je upoznao ambasadore sa planom Vlade da u drugom kvartalu predloži novi zakon o NVO, kojim će biti unaprijeđena politika finansiranja civilnog sektora i istvremeno uspostavljen dijalog koji treba da nas dovede do partnerstva i mogućnosti da koristimo njihov nesporni potencijal. “Sva ministarstva su dužna da unaprijede komunikaciju sa NVO kroz formiranje Savjeta za saradnju. Takođe, želimo unaprijediti i odnos prema medijima kroz veću otvorenost i njihovo ekonomsko snaženje kroz državnu pomoć. Već u februaru ćemo predložiti izmjene Krivičnog zakonika, kojim ćemo između ostalog dekriminilizovati klevetu” rekao je Marković. “Ali, odgovornost za javno izgovorenu riječ biće regulisana unapređenjem građanskog zakonodavstva”, pojasnio je potpredsjednik.
On je naglasio da je u ovom trenutku najvažniji prioritet Vlade utvrđivanje Akcionog plana za ispunjavanje sedam preporuka iz mišljenja Evropske komisije i analitičkog izvještaja. “ U završnoj smo fazi javnog dijaloga, da bi došli do primjenljivog dokumenta. Vjerujem da ćemo nakon sugestija Evropske komisije imati dokument, koji ćemo biti u stanju da implementiramo u kratkim rokovima i zavrijedimo datum pregovora. Ali mi već intezivno radimo i realizujemo brojne obaveze iz izvještaja, ne želeći da izgubimo trku sa vremenom”, saopštio je potpredsjednik.
Marković je posebnu pažnju posvetio jačanju nezavisnosti pravosuđa, najavljujući za proljećno zasijedanje Parlamenta izmjene Zakona o sudovima, Zakona o državnom tužilaštvu, Zakona o Sudskom savjetu i Zakona o Tužilačkom savjetu, kojima će biti unaprijeđeni kriterijumi za izbor nosilaca pravosudne funkcije i propisani jasni kriterijumi za njihovo karijerno napredovanje, odnosno disciplinsku odgovornost. Takođe, radi se i na pripremi izmjena Ustava, u dijelu izbora najviših nosilaca pravosudne funkcije i Vlada će do kraja februara utvrditi predlog tih izmjena. “To znači da radimo na dva kolosjeka prema istom cilju – jačanju nezavisnosti, odgovornosti i profesionalizmu pravosuđa. U tome smo zahvalni na ekspertskoj podršci evropskih partnera”, rekao je potpredsjednik.
Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, Marković je istakao da se ona odvija na dva fronta: “Prvi je preventivni i suštinski, na stvaranju društvenog ambijenta u kojem će državni organi slobodno i bez pritiska primjenjivati zakon. Drugi je da jačamo profesionalni kapacitet sudija, tužilaca i policajaca”, zaključio je Marković.
Nakon uvodnog izlaganja, potpredsjednik je odgovarao na pitanja šefova misija o planiranoj dinamici ispunjenja preporuka Evropske komisije i drugim aktuelnim pitanjima iz agende Vlade Crne Gore.
Na sastanku je izražena podrška Vladi Crne Gore i njenim institucijama, kao i društvu u cjelini, u predstojećoj etapi evrointegracionog puta.