Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Prezentovana Strategija razvoja održivog turizma Plava do 2020. godine

Objavljeno: 01.02.2011. 20:27 Autor: PR SLUŽBA MINISTARSTVA ODRŽIVOG RAZVOJA I TURIZMA
Danas je u hotelu „Crna Gora“ prezentovana „Strategija razvoja održivog turizma Plava do 2020. godine“.

Tom prilikom predsjednik opštine Plav Skender Šarkinović upoznao je prisutne sa činjenicom da je Strategija urađena u skladu sa svim regionalnim i strateškim dokumentima i izrazio uvjerenje da će se kroz njenu primjenu na najbolji mogući način valorizovati brojni potencijali Plava i plavskog područja, kao i da će Strategija poslužiti kao osnova budućim investitorima za ulaganje. Šarkinović je napomenuo da su Strategiju radili po uzoru na Master plan i Strategiju razvoja planinskog turizma.

Pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma Zoran Duletić istakao je važnost turizma kao agregata razvoja i sposobnost da od nerazvijenih područja stvori turističke centre koji donose dobrobit lokalnom stanovništvu i državi. Istakao je brojne potencijale plavskog područja, prirodne prije svih ali i kulturne i naglasio da je priprodni potencijal nedovoljno iskorišćen u ovim područjima, te da sve buduće aktivnosti moraju počivati na principima održivosti i održivog razvoja.

Šef projekta i predstavnik GIZ-a (Njemačkog društva za međunarodnu saradnju) g-đa Anika Lutig istakla je da su više od godinu dana radili na ovom projektu, kako bi stvorili kvalitetnu Strategiju za razvoj održivog turizma, baziranu na realnim činjenicama, kao i da će GIZ i dalje pomagati opštini Plav u sprovođenju Strategije razvoja održivog turizmam ali i u drugim projektima.

Stručni saradnik u GIZ-u doc. dr Ljubica Knežević Cvelbar naglasila je da jedan od ciljeva Strategije vratiti turiste u Plav bar na nivou 60-tih i 70-tih godina prošlog vijeka. Istakla je da je ovo prva lokalna strategija razvoja turizma u Crnoj Gori, rađena na konceptu održivog razvoja i uz korišćenje inovativne metodologije i učešće stručnjaka iz ove oblasti.

Vizija razvoja turizma po ovoj Strategiji podrazumjeva da će Plav do 2020. godine postati turstička destinacija sa raznolikom i kvalitetnom turističkom ponudom za turiste koji žele aktivan odmor. Knežević Cvelbar je istakla uvjerenje da će Strategija biti osnov za promovisanje, razvijanje i uključivanje turističke ponude Plava u regionalne i nacionalne okvire, a jedan od ciljeva je da Plav postane centar za pješačenje i biciklizam (hiking and biking) u Crnoj Gori. Proglašenje Prokletija petim Nacionalnim parkom im je, svakako, veliki podsticaj kako bi se ostvarili navedeni ciljevi, ali je neophodno izgraditi turističku infrastrukturu, smatra Knežević Cvelbar.

Profesor turizma Marko Knežević, izrazio je uvjerenje da će se ciljevi zacrtani Strategijom dostići jer su bazirani na realnim osnovama, kao i da će uspjeti da privole bankare i investitore, da na osnovu ovako kvalitetnog dokumenta, sa više entuzijazma pomognu razvoj plavskog područja.

U izradi Strategije učestvovali su Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ), Ministarstvo održivog razvoja i turizma, opština Plav, J.P. Nacionalni parkovi Crne Gore, lokalna turistička organizacija i turistička privreda iz tog kraja, regionalna turistička organizacija Bjelasica i Komovi, NVO sektor, Agencija za spriječavanje konflikta interesa, planinarska i ribolovačka društva i stručnjaci iz oblasti turizma.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?