Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Njemačka organizacija za razvojnu saradnju (GIZ) nastavlja aktivnosti u Crnoj Gori

Objavljeno: 16.02.2011. 23:31 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

-Radiće se na aplikaciji crnogorskog projekta u Otvorenom regionalnom fondu GIZ-a
-Dogovarana intenzivnija pomoć opremanju turističe inspekcije prije početka naredne turističe sezone
-GIZ će intenzivirati podršku u procesu donošenja izmjena i dopuna Zakona o uredjenju prostora i izgradnji objekata
-Intenziviraće se aktivnosti u oblasti podizanja ekološke svijestti, i to putem direktne komunikacije i formiranja eko-karavana

Njemačka organizacija za razvojnu saradnju (GIZ) intenziviraće i proširiće aktivnosti u Crnoj Gori u narednom periodu, zaključeno je na današnjem sastanku Ministra za održivi razvoj i turizam Predraga Sekulića sa Peterom Boninom, direktora ove organizacije za Crnu Goru, a kome su prisustvovali i njihovi saradnici.

Tokom sastanka predstavnici GIZa prezentovali su projekte koje ta organizacija sprovodi ili podržava u Crnoj Gori. Razgovarano je i o budućoj saradnji i aktivnostima u nekoliko glavnih projekata u Crnoj Gori: Projektu opštinske zemljišne politike i prostornog planiranja; Projektu podrške razvoja destinacije u centralnom i planinskom regionu Crne Gore; Projektu podrške ekonomskom razvoju i zapošljavanju i Otvorenom regionalnom fondu za Jugoistočnu Evropu.

Na sastanku je posebno istaknuta odlična mogućnost apliciranja jednog od projekata u okviru inicijative Dinarski luk koji realizuju Crna Gora i zemlje regiona, za sredstva Otvorenog regionalnog fonda. Naime, Otvoreni regionalni fond otvoren po nalogu njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, i predstavlja odličnu priliku za apliciranje zemalja sa idejnim projektima koji se zasnivanju na EU harmonizaciji i reginalnoj integraciji. Stoga je kao jedan od osnovnih uslova postavljen i taj da za sredstva mogu aplicirati samo projekti koji realizuju tri ili više zemalja.

Takodje, planirano je da GIZ Projekat zemljišne politike i prostornog planiranja nastavi sa aktivnostima podrške izradi planske dokumentacije, izgradnji tehničke infratsrukture, zakonskog okvira i relevantnih strategija. Takodje, Ministar Sekulić naglasio je neophodnost još intezivnijeg uključivanja GIZa u proces izmjena i dopuna Zakona o uredjenju prostora i izgradnji objekata, a koji je u toku.

Takodje, dogovoreno je da se sto prije privedu kraju aktivnosti na projektu Biciklizam i planinaranje, i to kroz što skoriji završetak rekonstrukcije planinarskog doma Za Vratlom, Orjen, te završetak izgradnje skloništa na planinarskim stazama, odmah nakon zime. Ministar Sekulić posebno je istakao i neophodnost ubrzavanja davanja podrške turističkoj inspeciji, i to već prije početka naredne sezone.

Takodje, istaknuto je i da je potrebna podrška i partnerstvo ove organizacije u, ne samo marketinškoj promociji Crne Gore kao turističe destinacije, već i u uvodjenju direktne komunikacije sa crnogorskim gradjanima u oblasti zaštite životne sredine. Učesnici na sastanku su se složili da bi ovakva aktivnost mogla, izmedju ostalog, da bude sprovedena i putem organizovanja tzv. Eko-karavana, a koja bi bila realizovana uporedo sa već postojećim aktivnostima na tzv. Karavanu energetske efikasnosti. Cilj je da se kroz direktnu komunikaciju sa školama i drugim ciljnim institucijama, te kroz direktno informisanje, radi na podizanju ekološke svijesti u Crnoj Gori. To će, istaknuto je, u krajnjem voditi čistiijoj zemlji te boljim prihodima od turizma.

GZI je organizacija za održivi razvoj koja je u Vlasništvu njemačke savezne države, ali djeluje širom svijeta gdje obezbjedjuje rješenja za politički, ekonomski, ekološki i društveni razvoj. Radi u oko 120 zemalaja širom svijeta. Organizacija radi kako u njemačkoj i sa vladama drugih partnerskih zemalja, ali i sa medjunarodnim klijentima kao što je EU, UN, Svjetska banka te privatna preduzeća.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?