Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Na sjednici Paris MoU koja će se održati u maju ove godine, biće razmatrana aplikacija Crne Gore za dobijanje statusa člana Pariskog Memoranduma, poručeno iz Londona sa sastanka ministra Andrije Lompara i predsjednika Port State Control komiteta Briana H

Objavljeno: 22.02.2011. 23:01 Autor: Ministarstvo

Ministar saobraćaja i pomorstva dr Andrija Lompar sastao se danas u Londonu sa g-dinom Richardom Schiferliem, generalnim sekretarom Paris-MoU-a države kontrole luke i g-dinom Brianom Hoganom, predsjednikom Port State Control komiteta. Kao što je ranije najavljeno povod sastanka su buduće aktivnosti koje Crna Gora treba da ispuni radi dobijanja statusa člana Pariskog memoranduma. Inicijativa Ministarstva saobraćaja i pomorstva  da Crna Gora pristupi Pariskom memorandumu pozdravljena je od strane generalnog sekretara i predsjednika Port State Controla. Predloženo je da se već u maju ove godine na sjednici Paris MoU-a razmatra aplikacija Crne Gore, nakon čega bi naša država dobila status posmatrača.  Taj status bi trajao dvije godine u okviru kojih bi Crna Gora morala da ispuni sve uslove koje pred nju postavlja Paris MoU, kako bi postala punopravni član. Na sastanku su prezentovane  i aktivnosti koje su preduzete kako bi naša država dospjela na bijelu listu države zastave.

 

Ministarstvo saobraćaja i pomorstva je aktivnosti na uspostavljanju članstva u Pariski memorandum o nadzoru države luke (Paris MOU on Port State Control) započelo imajući u vidu Nacionalni program za integraciju Crne Gore u EU za period od 2008. do 2012. godine, kao i usaglašavanje sa propisima EU novog zakonskog okvira koji se odnosi na sigurnost i bezbijednost plovidbe.

 

Cilj Paris MOU-a je da eliminiše iz upotrebe stare i/ili podstandardne brodove koji predstavljaju prijetnju za sigurnost plovidbe i zaštitu morske okoline. Upravo iz tog razloga namjera nam je podizanje nivoa sigurnosti crnogorske flote i svrstavanje brodova u međunarodnoj plovidbi na bijelu listu Paris MOU-a, imajući u vidu da u 2011/12. godini očekujemo završetak gradnje dva prekookeanska broda koji će biti upisani u upisnik brodova Crne Gore. Istovremeno, izradom novog zakonskog okvira koji se odnosi na sigurnost i bezbijednost plovidbe, cilj nam je da se inspekcijski nadzor nad stranim brodovima u lukama Crne Core sprovodi u skladu sa postupcima utvrđenim Pariskim memorandumom.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?