- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Samostalni savjetnik u sektoru za energetiku Minis...
Samostalni savjetnik u sektoru za energetiku Ministarstva ekonomije Tihomir Milatović za Dnevni list “Pobjeda“ 23.02.2011. godine
Svakodnevna poskupljenja nafte i naftnih derivata u svijetu, u proteklih sedam dana, mogu uticati na povećanje cijena goriva u Crnoj Gori, ali to niko sa sigurnošću ne može predvidjeti – izjavio je za Pobjedu samostalni savjetnik u sektoru za energetiku Ministarstva ekonomije Tihomir Milatović.
- Proteklu sedmicu označio je primijetan porast cijena svih vrsta naftnih derivata. Ukoliko se nastavi ovim tempom moguće je da će to uticati na formiranje novih cijena naftnih derivata i u našoj zemlji – kazao je Milatović.
Prema njegovim riječima, eventualno poskupljenje trebalo bi da bude u manjem iznosu jer je sadašnji odnos eura i dolara pozitivan.
- Maloprodane cijene naftnih derivata definisane su uredbama o načinu određivanja maksimalnih maloprodajnih cijena. Prema toj uredbi, osnovni parametri koji određuju vrijednost maloprodajne cijene naftnih derivata su njihova vrijednost na svjetskoj berzi i odnos eura prema dolaru. Euro je ojačao, te ako se stvore uslovi za povećanje cijena, nadamo se da će ovaj drugi parametar uticati da ta promjena ne bude značajna – objasnio je Milatović.
On ističe da je situacija u svijetu zabrinjavajuća, zbog stalnog rasta cijena naftnih derivata i navodi da berzanski stručnjaci, čak, predviđaju da će zbog nemira na sjeveru Afrike isporuke nafte biti ograničene.
- Postoji rizik da nemirima bude zahvaćen i Iran, koji značajno utiče na svjetsko tržište nafte i naftnih derivata, što bi rezultiralo daljim rastom cijena tih sirovina – kazao je Milatović.
Posljednja korekcija cijene benzina na crnogorskim pumpama bila je 4. januara. Bezolovni motorni benzin BMB 98 košta 1,30 eura po litru, a BMB 95 – 1,26 eura. Od 1. februara eurodizel u Crnoj Gori košta 1,21 euro, dok je cijena lož ulja korigovana posljednji put 15. februara i iznosi 0,90 eura po litru. Maksimalne maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori usklađuju se svakog drugog ponedjeljka, u zavisnosti od promjene cijena naftnih derivata na međunarodnom tržištu i valutnog odnosa eura i američkog dolara. Cijene nafte na međunarodnim tržištima dostigle su juče najviše vrijednosti u dvije i po godine, zbog strahovanja da bi se nemiri u Libiji mogli proširiti na ostale zemlje izvoznice nafte u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku. Barel sirove nafte za isporuke u aprilu u Londonu je porastao 1,12 dolara na 106,86 dolara, dok je u Njujorku koštao 96,68 dolara, prenosi Poslovni dnevnik.