- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Saopštenje: Preporuke o načinu izbora poslovnih ba...
Saopštenje: Preporuke o načinu izbora poslovnih banaka
Ministarstvo finansija je u novembru 2010. godine izvršilo analizu poslova platnog prometa i načina izbora poslovnih banaka, čiji su rezultati pokazali da ne postoje jasni kriterijumi, kao ni metodologija izbora banaka kod kojih lokalne samouprave, nezavisna regulatorna tijela i preduzeća u većinskom državnom vlasništvu deponuju finansijska sredstva.
U skladu sa navedenim, a imajući u vidu potrebu transparentnosti procesa izbora poslovne banke, Vlada Crne Gore je, na prijedlog Ministarstva finansija, na sjednici održanoj 17. februara 2011. godine, usvojila Preporuke lokalnim samoupravama, nezavisnim regulatornim tijelima i preduzećima u većinskom državnom vlasništvu o načinu izbora poslovnih banaka.
Ovim dokumentom preporučeno je navedenim subjektima da svim bankama registrovanim u Crnoj Gori, a po potrebi i inostranim bankama, dostavljaju pozivna pisma za učešće u izboru.
U Preporukama je dalje navedeno da bi dokumentacija koju banke dostavljaju za učešće u izboru trebalo da sadrži: dozvolu za rad, profil i reference, izvještaj nezavisne revizorske kuće o poslovanju za prethodnu godinu (sa bilansom stanja i uspjeha i eventualnom promjenom kapitala), godišnji izvještaj koji se dostavlja CBCG u skladu sa Zakonom o bankama, izjavu da su ponuđeni uslovi i tarife (cijene) fiksne i nepromjenljive, kao i potvrdu o kreditnom rejtingu banke (ili njene vlasnice banke) dodijeljenom od rejting agencija “Standard & Poors”, “Moodys” ili “Fitch”.
Ministarstvo finansija preporučilo je da kriterijumi za izbor najpovoljnije ponude za poslove platnog prometa budu: visina ponuđenih provizija na pojedinačne transakcije, trenutni kreditni aranžmani s bankom i geografska rasprostranjenost (mreža filijala). Ugovori o platnom prometu sklapaju se na dvije godine, a ostavlja se mogućnost njihovog zaključivanja sa više banaka u cilju racionalizacije troškova.
Prilikom odlučivanja o zaduživanju zahtjev za dostavljanje ponuda trebalo bi uputiti svim bankama registrovanim na teritoriji Crne Gore i, po potrebi, odabranim inostranim bankama, dok bi odluku o zaduživanju trebalo donijeti na osnovu visine ponuđene efektivne kamatne stope, sredstava obezbjeđenja kredita koje zahtijeva banka i usklađenosti ponude sa zahtjevom.
Preporuka Ministarstva je da se, prilikom odlučivanja o načinu deponovanja novčanih sredstava kod poslovnih banaka, vodi računa o diverzifikaciji rizika. S tim u vezi, lokalne samouprave, nezavisna regulatorna tijela i preduzeća u većinskom državnom vlasništvu ne bi trebalo da deponuju više od 30% ukupnih depozita kod jedne banke, već da depozitna sredstva rasporede kod više banaka, čime bi se smanjio rizik. Ukoliko banka, ili njena vlasnica banka, imaju investicioni kreditni rejting moguće je deponovati do 50% ukupnih depozitnih sredstava.
Vodeći kriterijum pri izboru poslovne banke kod koje će se deponovati novčana sredstva, osim ponuđene kamatne stope na depozite, treba da bude rezultat poslovanja, kao i koeficijent solventnosti.
Stav Ministarstva finansija je da će ovakav pristup značajno povećati transparentnost izbora poslovnih banaka, a da će poštovanje Preporuka dovesti do značajnog minimiziranja rizika u upravljanju likvidnošću, odnosno smanjenja troškova poslovanja lokalnih samouprava, nezavisnih regulatornih tijela i preduzeća u većinskom državnom vlasništvu.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA