- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Intervju ministra odbrane Bora Vučinića za ''Pobje...
Intervju ministra odbrane Bora Vučinića za ''Pobjedu'', 7.10.2010.
Gost Pobjede: Boro Vučinić, ministar odbrane
Na putu ka Alijansi nije bilo propuštenih prilika
Vrijednost do sada valorizovane vojne imovine iznosi oko 70 miliona eura, uz investicioni program od blizu 400 miliona. Od tih sredstava za potrebe Vojske utrošeno je oko 20 miliona eura, čime je znatno stabilizovano njeno finansiranje. Planom privatizacije za 2010. godinu obuhvaćene su 24 lokacije - kaže ministar Vučinić
Podgorica - Za razliku od nekih analitičara, smatram da je Crna Gora na pravom putu, te da nije bilo „propuštenih” prilika. Svaki stepenik ljestvice koja vodi do članstva u NATO mora se proći. Put je jasno zacrtan i nema „preskakanja” obaveza i zadataka ni za jednu državu, pa tako ni za Crnu Goru - kaže u intervjuu Pobjedi ministar odbrane Boro Vučinić.
On ističe da su rezultati koje prepoznaju i NATO zvaničnici plod ovdašnjeg, posvećenog posla i da nam članstvo u MAP-u niko nije nezasluženo darovao.
POBJEDA: Dokle se stiglo sa prodajom vojne imovine? Koliko se novca slilo od tog posla u budžet?
VUČINIĆ: U Crnoj Gori je evidentirano više od 300 bivših vojnih lokacija. Do sada je privatizovano 20. Vrijednost do sada valorizovane imovine iznosi oko 70 miliona eura, uz investicioni program od blizu 400 miliona eura. Od tih sredstava za potrebe Vojske utrošeno je oko 20 miliona eura, čime je znatno stabilizovano finansiranje Vojske u Crnoj Gori. Planom privatizacije za 2010. godinu obuhvaćena je valorizacija 24 lokacije.
POBJEDA: Kada se može očekivati povećanje plata vojnicima i podizanje životnog standarda zaposlenih u vojsci, jer smo po ovim parametrima na dnu ljestvice u Evropi?
VUČINIĆ: Novčana sredstva za potrebe Vojske oprijedjeljena su Zakonom o budžetu. Tokom ekonomske krize i recesije, 2009. i 2010. godine, nije bilo uslova i mogućnosti za povećanje zarada. Prema usvojenom strategijskom pregledu odbrane, planirana su uvećanja zarada tokom 2012, 2014. i 2015. godine. Cijenim da će se na znatnije poboljšanje životnog standarda pripadnika Vojske pozitivno odraziti i raspodjela 100 stanova u ovoj godini.
POBJEDA: Planirate li razmatranje nekih novih lokacija za uništavanje viškova naoružanja, s obzirom na proteste u Latičnom?
VUČINIĆ: Ponoviću da razumijem zabrinutost dijela stanovništva na područjima gdje se višak uništava. Ono za šta nemam razumijevanja je insistiranje jednog broja stanovnika Golije da, po svaku cijenu, nametnu javnosti Crne Gore sopstvene stavove i viđenja po pitanju navodno negativnih efekata koje uništavanje oružja proizvodi u njihovom okruženju. Takvu njihovu aktivnost nazvao sam političkom narudžbom. Valjda je sada i svakom laiku jasno da se, kao što sam kazao, želi drastično drugačiji nalaz, koji ima za cilj diskreditaciju i narušavanje kredibiliteta CETI-ja, Ministarstva odbrane, naših američkih partnera, pa i same države Crne Gore. Na pitanje o razmatranju novih lokacija, moj odgovor je negativan. Takva mogućnost, ipak, nije isključena, ali ne zbog lokalnog nezadovoljstva, već da bi se aktivnosti odvijale brže i zastarjela municija uništila u što kraćem roku.
POBJEDA: Ranije su najavljene promjene u radu Koordinacinog tima za evroatlantske integracije. Kako ocjenjujete dosadašnji rad ovog tima i šta bi trebalo promijeniti u kampanji kako bi se povećao procenat podrške Alijansi?
VUČINIĆ: Prepoznata je potreba da se izmijeni forma komunikacije o tako važnom pitanju kao što su evroatlantske integracije. No, još nije finalizovan prijedlog o kojem će odlučivati Vlada. Mišljenja sam da se u te aktivnosti mora uključiti cijela društvena zajednica, njen civilni sektor, donosioci odluka, parlamentarci i posebno mlađa generacija, počev od učenika srednjih škola do studenata. Građani treba da prepoznaju sopstveni interes za članstvo Crne Gore u NATO. Treba voditi otvorenu debatu, sučeliti argumente ZA i PROTIV i vidjeti da li zaista za budućnost Crne Gore postoji bolji ambijent od evroatlantskih integracija.
Moramo imati efikasniji i jeftiniji sistem nadzora mora
POBJEDA: Kako u Crnoj Gori funkcioniše nadzor mora, šta pokriva VCG, a šta policija?
VUČINIĆ: Policija Crne Gore, preuzimanjem nadležnosti kontrole granica države, preuzela je i kontrolu granica na moru i organizovala sistem nadzora. Vojska, za potrebe odbrane, a u okviru svojih kapaciteta, takođe nadzire i teritorijalno more. Naravno, postoji saradnja policije i Vojske-Mornarice u razmjeni podataka. Smatram da postojeći sistem nadzora i kontrole mora treba integrisati, stvoriti efikasniji i jeftiniji u koji će biti uključena ministarstva i drugi organi koji su nadležni za bezbjednost na moru. Sa tim ciljem, Vlada je formirala komisiju koja će ispitati mogućnosti za integrisanje svih kapaciteta policije, Vojske i ostalih državnih organa za efikasniji i racionalniji nadzor mora, kao i distribuciju dobijenih podataka.
Kupujemo dva klipna aviona i četiri helikoptera
POBJEDA: Kakvu borbenu i kopnenu avijaciju razvija Crna Gora?
VUČINIĆ: Planirana je nabavka novih vazduhoplova, ali i modernizacija postojećih. Vazduhoplovna baza trebalo bi u narednom periodu da bude pojačana sa četiri srednja višenamjenska helikoptera, koji bi služili za podršku jedinicama KOV i Mornarice, transport ljudi i opreme, medicinsku evakuaciju, traganje i spasavanje, protivpožarnu zaštitu i druge zadatke. Planirana je i nabavka dva klipna aviona koji bi bili korišćeni za selektivnu, osnovnu i trenažnu letačku obuku. Počela je modernizacija i remont navigacijsko-komunikacione opreme i naoružanja na helikopterima opšte namjene i na borbenim helikopterima, a u planu je remont radarskog sistema S-600.
Demant za demantom
POBJEDA: Kako komentarišete medijske navode da ste zloupotrijebili službeni položaj i koristili vojni helikopter za privatne potrebe? Šta je sa prodajom sistema ORCA 2000?
VUČINIĆ: Ponoviću ono što je već javno saopšteno. Riječ je o malicioznim navodima u privatnim medijima, objavljenim više puta. Kvalifikovaću ih kao notornu neistinu, koju smo demantovali objavljivanjem materijalnih dokaza, odnosno moje putne karte, pasoša i plaćenog računa. I tu priči nije kraj. Evo, ove nedjelje, isti autori nastavljaju medijsku hajku i napade na Ministasrtvo odbrane i mene lično, tvrdnjama da smo prodali i neke sofisticirane sisteme zajedno sa podmornicom koja je prodata kao sirovina.
Zbog onog dijela javnosti kojem je stalo do istine, želim da saopštim da je projekt sistema „ORCA 2000” razvijao bivši MTRZ „Sava Kovačević” iz Tivta isključivo za potrebe strane mornarice. Za Mornaricu Vojske Jugoslavije postojao je drugi projekat, pod radnim nazivom TRUP, čiji je računarski dio privremeno bio ugrađen na podmornicu P-831, koji zbog niza nedostataka i zastarjele tehnologije nije nikada prihvaćen. Računarski dio tog sistema demontiran je ranije, još u bivšoj zajedničkoj vojsci. Dakle, elementi sistema „ORCA 2000” nikada nijesu bili ugrađeni na podmornicu P-831, a MO i Vojska CG nijesu bili vlasnici navedenog projekta, pa samim tim ni softvera niti hardvera. I osnovna brodska knjiga jasno dokazuje da navedeni sistem nikada nije bio ugrađen i instaliran na tom plovilu. O tome toliko. Nadam se da će nekad snaga argumenta biti, u profesionalnom smislu, važnija od sitne potrebe lične promocije i senzacionalizma.
Marija Jovićević
Originalni tekst možete naći na:
http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2010-10-07&id=192742