- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Govor ministra odbrane Bora Vučinića na otvaranju ...
Govor ministra odbrane Bora Vučinića na otvaranju konferencije ,,Dijalog o NATO - zajednički napori na podizanju javne svijesti u Crnoj Gori", 29.09.2010.
Uvaženi učesnici konferencije,
dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je da Vas pozdravim i iskažem zahvalnost što ste prepoznali značaj dijaloga o NATO-u.
Posebno je zadovoljstvo otvoriti Forum na kojem će svi uvaženi diskutanti iznijeti stavove, koji, svojom raznolikošću mogu unaprijediti javnu debatu i doprinijeti boljoj i objektivnijoj percepciji građana o našem putu ka NATO-u i prednostima i izazovima našeg budućeg članstva u najmoćnijem savezu u novijoj istoriji čovječanstva.
Međutim, snaga NATO-a nije samo u njegovoj vojnoj moći već prije svega u savezništvu 28 demokratstkih razvijenih država koje putem koncenzusa donose važne odluke, ne samo za evropski, već i za svjetski mir i stabilnost.
Kažu da je sistem NATO-a jak koliko je njegov najmanji član jak, a upravo bi, naša zemlja mogla biti taj najmanji i prvi naredni član.
Od vojne alijanse do političkog saveza NATO je došao procesom transfomracije svojih misija i ciljeva i time postao jedna od najkredibilnijih međunarodnih organizacija za očuvanje demokratskih tekovina društva.
Crnoj Gori može donijeti samo korist članstvo u vodećem vojnom i političkom savezu svremenog svijeta u kome se sve odluke donose koncenzusom.
Na putu ka Evropskoj uniji svaka zemlja mora da ispuni i važne bezbjednosne uslove, a to sigurno ne može da učini bez podrške NATO-a. Dakle, po meni nema dileme da li Crna Gora treba biti sa jakim saveznicima ili neutralna država na Balkanu.
Sa pozicija nacionalne bezbjednosti samo čovjek sklon velikom maštanju ili skroz neupućen u dešavanja savremenog svijeta može Crnu Goru ili bilo koju zemlju zapadnog balkana zamisliti kao bezbjednu i izvan NATO-a.
S toga je naša želja da sve zemlje regiona postanu dio Alijanse, čime bi ovaj prostor konačno ušao u nepovratnu fazu stabilnosti i punog demografskog prosperiteta, dok bi sva otvorena pitanja bila rješavana na demokratski način za stolom u Briselu.
Zato je interesantno čuti kako će protivnici ulaska Crne Gore u NATO objasniti zašto je za Crnu Goru štetno da se nađe u društvu najmoćnijih država koje svojom organizacijom obezbjeđuju zaštitu svojih nacionalnih interesa.
Teško je objasniti i zašto bi nam Velika Britanija, Njemačka, Italija ili druge zemlje bile prihvatljivije kao saveznici u Evropskoj uniji nego u NATO-u, posebno ako je poznato da zemlja prilikom ulaska u Evropsku uniju gubi više suvereniteta nego prilikom ulaska u NATO, i to treba građani da znaju.
Objektivno i pravoremeno informisanje predstavlja uslov podizanja svijesti građana o značaju članstva u NATO. U tom smislu, kao što znate, Vlada Crne Gore je krajem 2007. godine, formirala Koordinacioni tim koji je zadužen za implementaciju Komunikacione strategije o evroatlantskim integracijama.
Za gotovo tri godine djelovanja Vlade na planu diplomatije, ali i svih relevantnih resora, postignut je značajan napredak kada je riječ o javanoj debati.
U odnosu na period kada smo počeli razgovore na temu evroatlantskih integracija i kada je zaista bilo teško pronaći informcije u medijima o NATO-u, danas smo svakodnevno, putem štampanih i elektronskih medija informisani o našem putu ka punopravnom članstvu u tu organizaciju.
U narednom periodu aktivnosti na implementaciji Komunikacione strategije biće intezivirane, a prepoznat je i interes dodatnog osmišljavanja i konceptualnog jačanja rada Koordinacionog tima.
Ovom prilikom više neću govoriti o prednostima članstva Crne Gore u NATO-u, već o percepciji građana procesa evroatlantskih integracija.
Prije svega, želim da podsjetim da naša posvećenost djelovanju na planu javnog informisanja korespondira, osim sa Komunikacionom strategijom o evroatlanskim integracijama i sa našim partnerskim ciljevima, kao i obavezama iz Individualnog partnerskog akcionog plana i Godišnjeg nacionalnog programa u okviru Akcionog plana za članstvo. U svim ovim dokumentima jasno smo se obavezali da ćemo na evroatlantskom putu voditi otvoreni dijalog o tom strateškom cilju naše zemlje i uključiti što više zainteresovanih subjekata.
I na kraju, uvažene dame i gospodo vaše prisustvo na ovako važnoj konferenciji dodatno me uvjerava da ćemo svi zajedno dati doprinos informisanju o NATO-u i time pružiti crnogorskim građanima priliku da prepoznaju prije svega njihov sopstveni interes.
Želim Vam uspješan rad i hvala na pažnji.