- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Govor ministra finansija, dr Milorada Katnića, na ...
Govor ministra finansija, dr Milorada Katnića, na prezentaciji studije "Konkurentnost crnogorske ekonomije"
Uvažene dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je da Vas pozdravim u ime Vlade Crne Gore. Želim Vam dobrodošlicu na današnju prezentaciju studije „Konkurentnost crnogorske ekonomije“.
Studija je pripremljena u sklopu projekta Program za razvoj kapaciteta (CDP - Capacity Development Programme) koji predstavlja partnerstvo između Vlade Crne Gore, Fondacije Institut za otvoreno društvo /FOSI-ROM/ i UNDP-a. Cilj ovog partnerstva je jačanje kapaciteta Ministarstva finansija za efikasno planiranje, analizu i upravljanje javnim finansijama i, kao rezultat toga, podrška Crne Gore na putu u EU.
Na samom početku mog obraćanja, dozvolite da izrazim veliko zadovoljstvo urađenim poslom. Studija na sistematičan i kvalitetan način, uz obilje podataka, daje ocjenu konkurentnosti crnogorske ekonomije, ukazuje na prednosti i nedostatke, ali i prezentuje set preporuka za insitucionalno osnaživanje Ministarstva finansija.
Na konkurentnost ekonomije utiču brojni unutrašnji i spoljašnji faktori, a prije svega institucije, ljudski i prirodni resursi, infrastruktura, menadžment, kapital, intervencije vlade i tehnološka sposobnost kompanija.
U današnjem svijetu stalnog nadmetanja kompanija i država sa svih meridijana sa sigurnošću možemo reći da status „biti bolji od drugog“ dobijaju oni igrači koje karakterišu veći stepen inovacija, upotreba novih tehnologija, brza reakcija na potrebe potrošača ili značajna uloga menadžmenta i visokokvalifikovana i sposobna radna snaga.
Ukoliko posmatramo poziciju Crne Gore nesumnjiv je napredak koji je ostvaren u nekoliko poslednjih godina. Napredak je prepoznat u svim relevantnim međunarodnim izvještajima koji se bave pitanjem konkurentnosti. Podsjetiću samo na poslednji Izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj konkurentnosti, prema kojem je Crna Gora rangirana na 49. mjestu, odnosno 13 mjesta bolje nego u 2009. i čak 33 mjesta bolje nego 2007. godine. To nas čini najbolje rangiranom zemljom u poslednje dvije godine u jugoistočnoj Evropi.
Naša ekonomija sada je u fazi u kojoj je konkurentnost zasnovana na efikasnosti, zajedno sa zemljama kao što su Bugarska, Hrvatska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Makedonija i Srbija. Konkurentnost je sve više zasnovana na obrazovanju i obuci, efiikasnim tržištima i sposobnosti da se iskoriste prednosti postojećih tehnologija.
Međutim, na tome se ne smijemo zaustaviti, već treba težiti ka konkurentnosti zasnovanoj na stalnim inovacijama i znanju.
Dio ocjene konkurentnosti neke države odnosi se i na konkurentnost administracije u smislu postojanja odgovarajućeg okvira koji ne stupava, već podstiče razvoj preduzetništva i inovacija. Kao što se kompanije nadmeću na međunarodnom tržištu za potrošače, tako države međusobno konkurišu u cilju privlačenja investitora kroz stvaranje i promovisanje povoljnog okvira za poslovanje. Crna Gora je i u ovom aspektu konkurentnosti ostvarila značajan napredak. Dalji progres biće osiguran kroz nastavak strukturnih reformi i dalje unapređenje poslovnog ambijenta i promociju greenfield investicija u svim sektorima.
Unapređenje konkurentnosti crnogorskih kompanija, a kroz to i konstantno unapređenje kvaliteta života građana su ciljevi kojima svi zajedno treba da stremimo kroz saradnju i komunikaciju. U tom smislu će nam studija koja je pred nama biti koristan instrument.
Na kraju, želio bih da iskoristim priliku da čestitam UNDP-u i agenciji De Facto Consultancy na izradi vrlo korisnog dokumenta, kao i da se zahvalim svim kompanijama koje su odvojile vrijeme za odgovore na upitnik, i izrazim punu podršku Ministarstva finansija za ovakve i slične projekte.
Zahvaljujem na pažnji.