Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan Prvi međunarodni forum za ribarstvo Jadransko-Jonskog bazena

Objavljeno: 14.04.2011. 20:07 Autor: Deniz Frljučkić

U okviru Jadransko Jonske inicijative u Ankoni je 8. aprila 2011. godine održan ''Prvi međunarodni forum za ribarstvo Jadransko Jonskog bazena''.

Učešće na ovom forumu su uzeli predstavnici nadleženih administrativnih i naučnih institucija iz oblasti ribarstva Italije, Hrvatske, Albanije, Grčke, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, predstavnici različitih koopertiva italijanskih ribara kao i predstavnik Direktorata za ribarstvo Evropske Unije. Crnu Goru su na ovom skupu predstavljali dr Aleksandar Joksimović, direktor Instututa za biologiju mora iz Kotora i Slavica Pavlović, savjetnik za ribarstvo u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja koja je ujedno bila i predsjedavajući ovim skupom s obzirom da Crna Gora predsjedava Jadransko Jonskom inicijativom u 2011. godini.

Rad na ovom Forumu je bio podijeljen u dva dijela. Tokom prvog, službnog dijela, predstavnici italijanskih regija Marche, Veneto, Emilia Romagna su predstavili njihov ribarski sektor a dr Korado Pićineti, direktor Instituta iz Fana je predstavio naučno istraživački rad i stanje resursa u Jadranskom moru. Takođe, Slavica Pavlović je prisutne upoznala sa aktivnostima u sektoru ribarstva u Crnoj Gori, istakla podršku koju projekat AdriaMed ima za razvoj ove djelatnosti kod nas i pozvala sve da aktivno učestvuju u donošenju odluka koje će biti zasnovane na svim bitnim aspektima biološkog, tehnološkog, ekonomskog i socijalnog razvoja mediteranskog bazena.

Drugi dio Foruma je bio radni i on se odvijao u dvije odvojene radne grupe: Upravljanje resursima i Istraživanja ribljih resursa. Predsjedavajući radne grupe na kojoj je diskutovano o istraživanjima i stanju ribljih resursa u Jadransko Jonskom bazenu je bio dr Aleksandar Joksimović. Učesnici na ovoj radnoj grupi su razmatrali mogućnost uspostavljanja Jadransko jonskog naučnog komiteta sa ciljem obezbjeđivanja savjeta i naučnih podataka, posebno vezano za djelove mora koji su pogodni za razmnožavanje riba, uz stalnu podršku AdriaMed projekta. Komitet bi bio interni organ Foruma.

Učesnici druge radne grupe na kojoj je diskutovano o postojećim mjerama upravljanja resursima i uopšte o upravljanju sektorom ribarstva u Jadransko jonskom bazenu su se složili da bi trebalo kreirati novi zajednički projekat u dijelu razvoja pratećih aktivnosti u sektoru ribarstva. Takođe, posebno je istaknuta uloga Generalne komisije za ribarstvo Mediterana (GFCM-a) i u skladu sa tim donijet zaključak da se od ove komisije zatraži mišljenje kakvu bi buduću ulogu mogla imati Jadransko Jonska Inicijativa za saradnju u ribarstvu.  

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?