Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 15.04.2011. 00:35 Autor: Biro

U cilju dalje demokratizacije crnogorskog društva, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, utvrdila je amandmane na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika. Ocijenivši da se ranije predloženim rješenjem dovode u neravnopravan položaj građani koji su izvršili krivično djelo kleveta i uvreda u odnosu na novinare i urednike, Vlada je odlučila da predloži potpunu dekriminalizaciju ovih djela, tako što će se članovi 195 i 196 u cjelosti brisati iz Krivičnog zakonika, pa uvreda i kleveta više neće predstavljati krivično djelo.

Visoko cijeneći ulogu dinastije Petrović – Njegoš na istorijskom putu stvaranja crnogorske države i utemeljenju njenog duhovnog, nacionalnog i kulturnog bića, Vlada je utvrdila Predlog Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš. Ovim zakonom je, shodno savremenim društvenim odnosima, regulisan status potomaka dinastije Petrović Njegoš i njihova uloga u očuvanju i afirmaciji dinastičke tradicije, kao izuzetno vrijednog dijela istorijskog i kulturnog nasljeđa Crne Gore.

Poklanjajući posebnu pažnju brizi o ekonomski najranjivijim kategorijama građana, Vlada je danas usvojila Predlog za davanje jednokratne novčane pomoći korisnicima materijalnog obezbjeđenja porodice i najugroženijim penzionerima, u iznosu od dva miliona eura. Za oko 13,8 hiljada domaćinstava, korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, određena je novčana pomoć, koja će biti dodijeljena u dva navrata, u aprilu i septembru. Pomoć je obezbijeđena i za deset hiljada penzionera sa najnižim primanjima.

Povodom navodnog zlostavljanja maloljetnih djevojčica, bivših štićenica Dječijeg doma Mladost iz Bijele, Vlada je usvojila Izvještaj Komisije, čiji je zadatak bio da detaljno ispita sve činjenice i okolnosti u vezi ovog slučaja, koji je uznemirio cjelokupnu crnogorsku javnost. Na osnovu prikupljenih podataka i izvještaja sudsko-medicinskog vještaka Kliničkog centra Crne Gore, Komisija je zaključila da nije bilo nikakvog zlostavljanja djevojčica, već postoji sumnja da je riječ o lažnom prijavljivanju od strane odraslih iz njihovog okruženja.

Konstatujući da je medijskim istupanjima, kojima su povrijeđena dječja prava iz Konvencije o pravima djeteta UN, nanijeta velika šteta, kako ovim djevojčicama, tako i ostaloj djeci smještenoj u Domu „Mladost“ u Bijeloj, Komisija je apelovala na medije da u daljem izvještavanju o ovoj temi vode računa o poštovanju etičkog novinarskog kodeksa, a naročito o zaštiti prava djece. Takođe, Komisija je zatražila od Centra za socijalni rad Podgorica da pokrene postupak za lišenje roditeljskog prava oca djevojčica i zaključila da je neophodno nastaviti njihov psiho-terapeutski tretman, zbog poremećaja ponašanja uzrokovanog nepotpunom socijalizacijom, te poremećajem ponašanja. U cilju potpunog rasvjetljavanja ovog slučaja, Komisija je apelovala da se u što kraćem roku okončaju započeti postupci, koje vode Uprava policije i Viši državni tužilac u Podgorici.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?