- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marko...
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković na Konferenciji na visokom nivou o budućnosti Evropskog suda za ljudska prava u Izmiru
„Presude iz Strazbura ne doživljavamo kao odluke protiv države, već kao akte u korist države, kojima se doprinosi podizanju nivoa zaštite ljudskih prava i sloboda, što je prevashodno interes naših građana“, istakao je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković u obraćanju učesnicima konferencije o budućnosti Evropskog suda za ljudska prava, koja se danas i sjutra održava u turskom gradu Izmiru.
Izmirska konferencija predstavlja nastavak procesa koji je započet februara 2010. godine na Konferenciji na visokom nivou o budućnosti Evropskog suda za ljudska prava održanoj u švajcarskom gradu Interlakenu, na kojoj je usvojena Deklaracija i Akcioni plan sa mjerama za jačanje mehanizama zaštite ljudskih prava na nacionalnom nivou, unaprjeđenje efikasnosti Suda u Strazburu, kao i njegovu strukturnu reformu.
Konferenciju je otvorio ministar inostranih poslova Turske Ahmet Davutoglu, a učesnicima su se obratili i Torbjorn Jagland, genelarni sekretar Savjeta Evrope, Mevlut Čavušoglu, predsjednik Parlamentarne skupštine SE, Žan Pol Kosta, predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, i Tomas Hamarberg, komesar za ljudska prava SE.
Potpredsjednik Marković istakao je da Crna Gora principijelno podržava sve aktivnosti usmjerene na jačanje konvencijskog sistema, kao temelja vladavine prava, suštinske demokratije i zajedničkog evropskog identiteta. „Kao respektabilan i pouzdan evropski partner, Crna Gora posebnu pažnju posvećuje izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava. Imajući u vidu da je primjena prava jedan od najvećih izazova, u Crnoj Gori sprovodimo intenzivnu edukaciju o evropskom pravu, sa naglaskom na praksu Suda u Strazburu“, naveo je potpredsjednik.
On je istakao da je građanima neophodno približiti uslove za prihvatljivost predstavki pred Sudom, što će doprinijeti smanjenju broja neosnovanih predstavki. „Podržavamo princip de minimis non curat praetor, jer smatramo da treba naći mehanizme za sprječavanje banalizacije procesa pred Sudom, čime bi se štitio njegov autoritet, a kapaciteti oslobodili za odlučivanje o teškim kršenjima ljudskih prava“, kazao je Marković.
Marković je upoznao učesnike konferencije sa aktivnostima i rezultatima koje Crna Gora postiže na planu jačanja vladavine prava, što je prvi cilj koji je postavljen Akcionim planom Interlakenske deklaracije.
Konferenciji u Izmiru prisustvuju i šef Misije pri Savjetu Evrope u Strazburu Ana Vukadinović i zastupnik pred Evropskim sudom za ljudska prava Zoran Pažin.