- Vlada Crne Gore
Regionalna iskustva država članica A5 u procesu po...
Regionalna iskustva država članica A5 u procesu povećanja podrške evroatlantskih integracijama
U okviru programa crnogorskog predsjedavanja Američko-jadranskom poveljom Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore i Kooordinacioni tim za implementaciju Komunikacione strategije o evroatlantskim integracijama Crne Gore organizovali su danas Okrugli sto/Seminar “Jačanje javne podrške procesu evroatlantskih integracija – regionalna iskustva država članica A5”.
Cilj seminara bila je razmjena dosadašnjih iskustava i dalje unaprijeđenje procesa informisanja i podrške javnosti za evroatlantske perspektive.
Dubravka Lalović, direktor Direkcije za NATO u Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore na otvaranju skupa istakla je značaj Američko-jadranske povelje, kao regionalne bezbjednosne inicijative koja se pokazala efikasnom u promociji evroatlantskih integracija njenih zemalja članica. Lalović je kazala da savremeni tokovi u kojima se nalazi NATO zahtijevaju i moderan pristup informisanju javnosti, a nakon ostvarenog napretka Crne Gore od ulaska u MAP, kvalitetan dijalog o ovom procesu je zajednički interes svih struktura društva.
Dragan Pejanović, šef Koordinacionog tima za implementaciju Komunikacione strategije o evroatlantskim integracijama je tokom uvodnog izlaganja kazao da se istinska diskusija o Alijansi otvorila i u Crnoj Gori, te zahvaljujući realizovanim aktivnostima Vladinih institucija i partnera iz civilnog sektora građani Crne Gore imaju priliku da se informišu o svim aspektima evroatlantskih integracija. On je naglasio značaj razmjene iskustava sa zemljama regiona i ponovio da je članstvo u NATO spoljnopolitički prioritet države ali i od vitalnog značaja za region u cjelini i njegovu stabilnost.
Tokom diskusije učesnika poseban akcenat je stavljen na sljedeća pitanja:
- Komunikaciona strategija o evroatlantskim integracijama je od velikog značaja za zemlje Zapadnog Balkana, a neophodno je razvijati posebne metode za informisanje svih struktura društva.
- Bezbjednost je globalni cilj, pa stoga i instrumenti za njeno očuvanje moraju biti globalni, a NATO je jedini instrument koji se efektivno može suočiti sa modernim bezbjednosnim izazovima.
- Proces informisanja javnosti treba da bude kontinuiran, konzistentan i sistematičan, kako bi se stvorile pretpostavke da javnost razvije otvoren dijalog o evroatlantskoj perspektivi.
- Dosadašnja iskustva zemalja u tranziciji pokazuju da države imaju povezane procese pristupanja u NATO i Evropsku uniju, te da je potrebno imati na umu zajedničke ciljeve u reformi društva u okviru oba procesa.
- Važno je poštovati protivnike ideje članstva u Alijansi i ostvariti sa njima komunikaciju jer su argumenti za učlanjenje u NATO na strani zagovornika priključenja zemalja regiona ovom bezbjednosnom savezu.
- Neophodno je koristiti različite moderne komunikacione kanale poput društvenih mreža, a naročito u komunikaciji sa mlađom populacijom.
- Potreba uključivanja političkih partija i političkih elita, kao i parlamentarne strukture u diskurs o evroatlantskim perspektivama sa jasnim porukama je od velikog značaja.
- Istaknuta je važnost postizanja reformi u društvu koje predstavljaju put ka evroatlantskim integracijama zemalja regiona.
- U kontekstu kreiranja podrške evroatlantskim integracijama potrebno je stvoriti pozitivnu klimu i pokazati da će se zajedničkim radom vlada, nevladinog sektora i medija na informisanju građana doći do krajnjeg cilja ovog procesa – članstva u Alijansi.
Skupu su prisustvovali predstavnici državnih organa država članica A5 i države NATO kontakt zemlje za NATO ambasador Tonin Beci, Ambasada R.Albanije u CG; Mirza Pašić, Min.vanjskih poslova BiH; Muharem Zejnulahu, otpravnik poslova Ambasade BiH u CG; Jerko Ljubičić, Odsjek za NATO Min.vanjskih poslova i evropskih integracija R. Hrvatske; ambasador Aleksandar Vasilevski, Ambasada R.Makedonije u CG; Benet Lovental, otpravnik poslova Ambasade SAD u CG; Stiven Djokas, šef Političke i ekonomske sekcije u Ambasadi SAD u CG; Milena Radenković, Ambasada Slovenije, kontakt ambasada za NATO u CG.
Učesnici događaja bili su i predstavnici nevladinog sektora koji se bave ovom oblasti iz regiona Kristaq Birbo, generalni sekretar Atlantskog savjeta Albanije; Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose BiH; Edina Bećirević, predsjednica Atlantske inicijative, BiH; Denis Avdagić, direktor OPSA, Hrvatska; Biljana Radeva, generalni sekretar Evroatlantskog savjeta Makedonije; Artan Venhari, KIPRED, Kosovo; i iz Crne Gore Savo Kentera, predsjednik Evro-atlantskog kluba Crne Gore; Aleksandar Dedović, izvršni direktor ALFA centra; Milica Kovačević, zamjenik izvršnog direktora Centra za demokratsku tranziciju; Bojan Jovović, predsjednik skupštine Evro-atlantske asocijacije mladih; Saša Radunović, predsjednik NVO Spona.