Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Prezentovan Projekat „zaštićeno područje mora u Crnoj Gori - Katič“

Objavljeno: 06.05.2011. 19:48 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaDanas je u Petrovcu u prisustvu ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića, ambasadora Italije u Crnoj Gori Serđa Barbantija (Sergio Barbanti), generalnog direktora Ministarstva za zaštitu životne sredine, kopna i mora Republike Italije Korada Klinija (Corrado Clini), predsjednika opštine Budva Lazara Rađenovića i predsjednice Skupštine opštine Bar Branke Nikezić prezentovan projekat „Plan upravljanja za pilot projekat: zaštićeno područje mora u Crnoj Gori - Katič“.

Tom prilikom ministar Sekulić je istakao da je projekat realizovan u okviru bilateralne saradnje u oblasti zaštite životne sredine između Ministarstva zaštite životne sredine, kopna i mora Republike Italije i Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore.

Ministar je ocijenio da su uz podršku i bogato iskustvo italijanskog stučnog tima u skoro dvogodišnjem periodu izvršene sve potrebne analize i pripremljen program za uspostavljanje zaštićenog morskog područja na lokaciji Katič i uspješno završena prva faza Projekta za osnivanje prvog zaštićenog područja u moru na lokaciji Katič.

Slijedi period uspostavljanja infrastrukture i obuke koja će omogućiti dostupnost ovog područja za naučno-istarživačke aktivnosti, kao i za posjetioce i turiste koji namjeravaju da uživaju u njegovim jedinstvenim vrijednostima.

Sekulić je naglasio da će ovo područje poslužiti kao pilot primjer za razvoj marinskih zaštićenih područja i na preostalim lokacijama na crnogorskom primorju, shodno smjernicama sadržanim u Prostornom planu područja posebne namjene za morsko dobro. Kroz analizu statusa i stanja morskog ekosistema i utvrđivanje potrebnih mjera za revitalizaciju i zaštitu, zapravo se uspostavlja okvir za izgradnju koherentne i funkcionalne nacionalne mreže zaštićenih morskih područja u Crnoj Gori.

Ministar smatra da je uspostavljanje zaštićenih područja u moru nezamjenljiv instrument u približavanju vrijednosti i resursa crnogorskog obalnog područja turistima i posjetiocima Crne Gore. Očuvanje jedinstvenih prirodnih vrijednosti i kulturno-istorijskog nasljeđa je komparativna prednost i resurs u smislu izgradnje prepoznatljivosti i pozicioniranja Crne Gore na probirljivom globalnom turističkom tržištu.

Ministar Sekulić je izrazio uvjerenje da je upravljanje zajedničkim prirodnim resursima, izuzetne vrijednosti, kakav je Jadran, podjednako značajna obaveza za nadležne subjekte i Crne Gore i Italije, a jačanje saradnje kroz kontinuiranu razmjenu znanja, informacija, razumijevanje izazova i rizika sa kojim se suočavamo kako na globalnom planu, tako i u regionalnim okvirima, izuzetno je važno pitanje za Crnu Goru.

Područje zaštićenog područja u moru “Katič” pokriva, okvirno, površinu od 2,315 hektara i unutar njega se nalazi i Petrovac, tri Emerald područja i 5 plaža koje imaju status Spomenika prirode.

Istraživanje morskih ekosistema izvršeno je u dvije faze u ukupnom trajanju od 15 dana. Istraživanje je sproveo tim sastavljen od 4 marinska biologa, koji su i profesionalni ronioci, pod stručnim nadzorom Dr. Vesne Mačić iz Instituta za biologiju mora u Kotoru.

Glavni ciljevi projekta se odnose na:
– Monitoring morskih staništa i zajednica,
– Zaštita podvodnih livada Posidonia Oceanica,
– Promovisanje naučnih istraživanja,
– Promovisanje održivog korišćenja bioloških resursa i kopatibilnih aktivnosti,
– Promovisanje izgradnje kapaciteta za upravljanje zaštićenim područjem u moru,
– Promovisanje edukacije i podizanje svesti o životnoj sredini.

Predloženo zoniranje unutar zaštićenog područja u moru podrazumjeva postojanje 3 zone sa različitim stepenom zaštite. Režimi zaštite u ove 3 zone biće dalje razvijani kroz tehničke protokole i kroz instrukcije osoblja koje će raditi u zaštićenom području u moru, a u saradnji sa svim uključenim institucijama. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?