Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Press release: Održan veliki okrugli sto: održiva arhitektura - od luksuza do nužnosti

Objavljeno: 12.05.2011. 21:45 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaTreba još intenzivije promovisati koncept održive gradnje u Crnoj Gori, zaključeno je danas na velikom okruglom stolu Ministarstva održivog razvoja i turizma pod nazivom Održiva arhitektura - od luksuza do nužnosti. Okrugli sto je organizovan u okviru velike ekološke kampanje Ministarstva Ekološka nit koja nas spaja.

Okrugli sto otvorili su: šef operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Nikola Bertolini, pomoćnik ministra za životnu sredinu, Ivana Vojinović i Direktor GIZ-a za Crnu Goru, Peter Bonin, a u diskusiji su, kao govornici ili učesnici, učestvovali univerzitetski profesori koji se bave arhitekturom i građevinarstvom, predstavnici NVO sektora koji se bavi ovom tematikom, predstavici najvećih arhitektonsko-građevinskih preduzeća i biroa u Crnoj Gori, predstavnici GIZ-a u Crnoj Gori i drugi.

Tokom otvaranja Betolini je rekao: Napomenuo bih da je implementacija globalnih konvencija iz oblasti zaštite životne sredine i prostornog planiranja povezanih sa jednim od ciljeva kojima Crna Gora teži, a to je održivi razvoj, odnosno očuvanje i unaprijeđenje prirodnih vrijednosti uz poboljšanje ekonomskih i socijalnih uslova, jedan od najsnažnijih instrumenata u unaprijeđivanju teorije i prakse urbanističkog i prostornog planiranja i pejzažno-arhitektonskog graditeljstva, zatim u unaprijeđenju integrativne zaštite kulturnih i prirodnih dobara, urbanog prostora i ambijenta, a što svakako predstavlja put ka održivom opstanku i eko-urbanom razvoju. Naime, svjedoci smo da danas sve više eskaliraju razni oblici pseudourbanizacije i divlje gradnje, redukcije volumena, uzurpacije i degradacije djelova i cjelina pejzažno-arhitektonskog graditeljstva itd. Pod uticajem negativnih i vrlo prijetećih efekata staklene bašte, to je nemjerljiva šteta koja se svakodnevno nanosi lokalnoj zajednici, urbanoj i životnoj sredini u uslovima lokalnih i globalnih promjena. Zato je politička podrška svakako jedan od preduslova za uspješno suočavanje sa naprijed pomenutim izazovima, te imajući u vidu naprijed navedeno, želio bih da podržim aktuelizaciju ove teme koju je pokrenulo Ministarstvo održivog razvoja i turizma.

Na okruglom stolu govorili su: Dušan Vuksanović, profesor na Univerzitetu Crne Gore ; Mladen Krekić, direktor arhitektonskog biroa Business art; Biljana Gligorić, NVO Expeditio i zamjenik predsjedavajućeg Nacionalnog savjeta za održivi razvoj; Miodrag Burzan, član Nacionalnog savjeta za održivi razvoj; Nenad Kažić, profesor na Univerzitetu Crne Gore; Sanja Lješković, pomoćnik ministra za prostorno planiranje; Predrag Babić, Direktor CAU (Centar za arhitekturu i urbanizam); Nebojša Adžić, Projektni studio Arhitektonika.

Prezentacije i izlaganja sa današnjeg okruglog stola, u kompletnoj fomi, ili u formi sižea, možete naći u prilogu.

 

Ivana Vojinović - pomoćnik ministra za ćivotnu sredinu

Nikola Bertolini -šef operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori

Dušan Vuksanović, profesor na Univerzitetu Crne Gore

Mladen Krekić, direktor arhitektonskog biroa Business art

Biljana Gligorić, NVO Expeditio i zamjenik predsjedavajućeg Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Miodrag Burzan, član Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Nenad Kažić, profesor na Univerzitetu Crne Gore

Sanja Lješković, pomoćnik ministra za prostorno planiranje

Predrag Babić, Direktor CAU (Centar za arhitekturu i urbanizam)

Nebojša Adžić, Projektni studio Arhitektonika. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?