- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje: Održana prva serija radionica Particip...
Saopštenje: Održana prva serija radionica Participativni pristup u prostornom planiranju
Više uključiti javnost u proces prostornog planiranja
-Metodom bottom-up postići konsenzus o osnovnim razvojnim opredjeljenjima i pitanjima uređenja prostora
Neophodno je informisati i edukovati sve aktere da građani imaju pravo, obavezu, ali i odgovornost, da učestvuju u izradi Prostorno-planske dokumentacije, a svaki prostorni plan će se mnogo lakše primijeniti, ukoliko u njegovom donošenju budu učestvovali građani, neki su od zaključaka serije radionica Participativni pristup prostornom planiranju, koje je organizovalo Ministarstvo održivog razvoja i turizma u okviru LAMP projekta (Projekat zemljišne administracije i upravljanja), koji se sprovodi u saradnji sa Svjetkom bankom.
Radionice Participativni pristup u prostornom planiranju održane su u periodu od 26.aprila do 7.maja u 6 opština: Šavnik, Kolašin, Bijelo Polje, Plav, Danilovgrad i Cetinje. Tema radionica obrađena je sa tri aspekta: planerskog – „Participativni pristup u procesu planiranja", sociološkog -„Značaj učešća socijalnih grupa u prostornom planiranju” i pravnog - „Pravni aspekt učešća građana u prostornom planiranju“. Svakoj od radionica je prisustvovalo oko 30 učesnika iz lokalne samouprave, javnih preduzeća, NVO sektora, kao i građani, predstavnici privrede i Obrađivači Planova.
Radionice su bile koncipirane kao predavanja, prezentacije i diskusije sa učesnicima, po metodu interaktivnog rada. Zadatak radionica je bio da se: procijeni zainteresovanost, spremnost i kapaciteti aktera za realizaciju participativnog pristupa u izradi planova; ukaže na značaj participativnog pristupa u planiranju; odradi uvodni – početni, trening sa potencijalnim učesnicima; prepoznaju specifičnosti sredine i sugeriše adekvatan organizacioni model za participativni pristup. Neki od zaključaka radionica bili su:
- Treba mijenjati i razvijati svijest kod svih o značaju učešća građana u donošenju odluka. Neophodno je informisati i edukovati sve aktere da građani imaju pravo, obavezu, ali i odgovornost, da učestvuju u izradi Prostornog plana.
- Prostorni plan će se mnogo lakše primijeniti, ukoliko u njegovom donošenju budu učestvovali građani.
- Participativni pristup u prostornom planiranju treba da posebno obezbijedi učešće socijalnih grupa koje su do sada bile na margini i nijesu imale priliku da iskažu svoje potrebe i stavove o korišćenju prostora.
- Osim javnih rasprava, potrebno je primijeniti i druge metode uključivanja građana kao što su, u prvom redu radionice, zatim ankete i intervjui, fokus grupe itd. Takođe, potrebno je u potpunosti uključiti medije kao prenosioca poruke, ali i element konstruktivne kritike.
- Posebno je važno, kroz Participativni pristup i metod bottom-up (od dolje ka gore), postići konsenzus o osnovnim razvojnim opredjeljenjima i pitanjima uređenja prostora kao osnove za dalju plansku razradu i projekte.
Slijedi drugi krug radionica, koji treba da rezimira dosadašnji rad i formuliše prijedloge kako dalje, sa sljedećim temama:
1. Zaključci sa prethodnih radionica – kako doći do kvalitetnog plana
2. Prijedlog modela učešća javnosti
3. Pravni okvir za implementaciju modela učešća javnosti
Radionice će se realizovati po sljedećem planu:
16.05.2011 za opštine Plav i Bijelo Polje , (zgrada Opštine Bijelo Polje sa početkom u 09.00 sati)
17.05.2011 za opštine Šavnik i Kolašin, (zgrada Centra za Kulturu u Kolašinu sa početkom u 09.00 sati)
18.05.2011 za opštine Cetinje i Danilovgrad , (zgrada Opštine Danilovgrad sa početkom u 09.00 sati).
Ministarstvo Održivog razvoja i turizma, uz podršku Svjetke banke, realizuje Projekat- Zemljišna administracija i upravljanje / LAMP, čiji dio čini izrada Prostorno Urbanističkih planova (PUP) za šest opština. Projekat zemljišne administracije i upravljanja usmjeren je na poboljšanje efikasnosti u procesu prostornog planiranja, izdavanja dozvola i uknjižbe nekretnina.