Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Susret Numanović – Sanino

Objavljeno: 17.05.2011. 19:05 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović razgovarao je danas sa zamjenikom generalnog direktora Direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Stefanom Saninom.

Ministar Numanović i gospodin Sanino razgovarali su o dinamici implementacije aktivnosti iz Akcionog plana za trajno rješavanje pitanja raseljenih lica u kampu Konik I i II, koji je dio Akcionog plana za praćenje sprovođenja preporuka iz mišljenja Evropske komisije. Pored toga, razgovarali su i o trenutnoj situaciji koja se tiče raseljenih lica u Crnoj Gori, i procesu apliciranja tih lica za status stranca sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori.

Ministar Numanović je rekao da Crna Gora aktivno radi na ispunjavanju preporuka Evropske komisije i da je rješavanje rasljeničke problematike dio tih aktivnosti. U tom kontekstu, Crna Gora je posvećena rješavanju raseljeničke problematike na temelju trajnih i održivih rješenja, nastojeći da u narednom periodu raseljeničko poglavlje privede kraju. Naglasio je da se radi o procesu, u kojem je neophodna puna podrška Evropske unije, UNHCR-a i ostalih međunarodnih partnera, te da Crna Gora kao država koja želi punopravno članstvo u Evropskoj uniji, vidi kvalitetno rješavanje pitanja raseljeništva uz primjenu relevantnih evropskih i međunarodnih standarda. On je ponovio da je raseljenim licima, u skladu sa zakonskom regulativom u Crnoj Gori, pored ostalog omogućeno ostvarivanje prava na socijalnu i zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i zapošljavanje. Evidentan je porast broja raseljenih lica koji su aplicirali za status stranca sa stalnim nastanjenjem, i očekuje se da u budućem periodu taj broj bude još veći.

Ministar Numanović je istako da je Crna Gora na čelu Regionalne radne grupe za pojednostavljenje procedure prikupljanja dokumentacije, u kojoj učestvuju i predstavnici Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Ta radna grupa je već identifikovala koje je to aktivnosti neophodno sprovesti na regionalnom nivou, kako bi se ubrzao i olakšao proces izdavanja neophodnih dokumanata za raseljena i interno raseljena lica. On je rekao da se preko informativne kampanje koja se još intezivnije sprovodi u zadnjih nekoliko mjeseci raseljena i interno raseljena lica informišu o mogućnosti ostvarivanja prava za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori. Ta kampanja koja se sprovodi zajedno sa UNHCR-om, već je pozitivno ocijenjena od samih raseljenih lica.

Ministar je podsjetio da Crna Gora radi na izradi detaljnih projekata koji će biti uključeni u Regionalni projekat u okviru Beogradske inicijative, a biće i implementiran projekat za raseljena lica koji će biti finansiran od strane Vlade Crne Gore i predpristupnih fondova Evropske unije (IPA). U opštinama u Crnoj Gori u kojima borave raseljena lica, i lokalne samouprave će aktivno biti uključene u rješavanje tih problema.

Ministar Numanović je zahvalio na ekspertskoj pomoći koju je Delegacija Evropske unije obezbijedila tokom pripreme projekata.

Gospodin Sanino je istakao da je evidentan napor koji ulaže Crna Gora, i da su u prethodnom periodu implementirane aktivnosti koje su pokazale konkretne rezultate. Ocijenio je pozitivnim što se te aktivnosti sprovode u bliskoj saradnji sa UNHCR-om, Delegacijom Evropske unije i drugim međunarodnim partnerima. Takođe je naglasio da proces rješavanja raseljeničkog pitanja još uvijek traje i da će Evropska komisija pratiti taj proces u državama regiona.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori: šef Delegacije Leopold Maurer i program menadžer Daun Ejdi Brd (Dawn Adie Baird), zatim šefica kancelarije UNHCR-a Brita Helelend (Brita Helleland) i pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Snežana Mijušković.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?