- Vlada Crne Gore
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marko...
Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković razgovarao sa predsjednikom Globalne organizacije parlamentaraca protiv korupcije (GOPAC) Naserom Al-Saneom
Institucije Crne Gore bore se protiv korupcije na tri fronta: preventivnom, normativnom i institucionalnom, od kojih treći predstavlja najveći izazov, jer podrazumijeva jačanje sposobnosti za primjenu prava u tužilaštvu, sudstvu i policiji, saopštio je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković u razgovoru sa predsjednikom Globalne organizacije parlamentaraca protiv korupcije (GOPAC) dr Naserom Al-Saneom, održanom danas u Vladi.
Sagovornici su se složili da je pretpostavka za kvalitetnu borbu protiv korupcije nesporna i snažna politička volja i saradnja svih društvenih činilaca na tom planu.
Al-Sane je pozdravio agendu ispunjavanja kriterijuma za otvaranje pregovora o članstvu sa Evropskom unijom i upoznao Markovića sa iskustvima pojedinih zemalja u funkcionisanju institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije. Takođe je naglasio značaj društvenog konsenzusa o strategiji borbe protiv te društvene anomalije, u smislu Konvencije Ujedinjenih nacija za borbu protiv korupcije.
Marković je upoznao Al-Sanea sa novom metodologijom rada Nacionalne komisije za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije koja sadrži niz novina, od kojih su najznačajnije javnost rada i pozivanje predstavnika državnih organa indiciranih sa aspekta rizika od korupcije na tematske sjednice tog tijela. On je predstavio i Strategiju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala za period 2010-2014, kao i akcione planove za njenu implementaciju.
Potpredsjednik je najavio radionicu o jačanju normativnog i institucionalnog antikorupcijskog okvira u Crnoj Gori, koja će biti održana 28. maja u ReSPA, uz učešće predstavnika nacionalnih institucija, nevladinih organizacija, međunarodnih organizacija i evropskih eksperata. Programom radionice predviđena je debata o setu antikorupcijskih zakona: Zakonu o javnim nabavkama, Krivičnom zakoniku, Zakonu o konfliktu interesa i Zakonu o finansiranju političkih partija. Takođe, biće raspravljano i o studiji izvodljivosti jedinstvene antikorupcijske institucije, koju je izradila SIGMA.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici MANS-a - direktor monitoring programa Vuk Maraš i programski asistent za monitoring Parlamenta Aleksandar Mašković.