Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Vlada Crne Gore i Trans Adriatic Pipeline potpisali Memorandum o energetskoj saradnji

Objavljeno: 24.05.2011. 21:00 Autor: Ministarstvo

Pomoćnik ministarstva ekonomije za rudarstvo i geološka istraživanja Vladan Dubljević i Kjetil Tungland, izvršni direktor Trans Adricatic Pipeline (TAP) sklopili su u Baar-u, Švajcarska, Memorandum o razumijevanju i saradnji (MOUC) kako bi istražili mogućnost za razvoj tržišta prirodnog gasa i povećanje ponude i deverzifikacije u Jugoistočnoj Europi (SEE).
"Vlada Crne Gore pozdravlja potpisivanje ovog Memoranduma koji predstavlja temelj za budućnost gasifikacije zemlje. Prirodni gas ima primjenu u različitim područjima i može se koristiti za podsticanje daljeg razvoja naše ekonomije u skladu s današnjim ekološkim zahtjevima. Osim toga, naša saradnja će omogućiti da Crna Gora diversifikuje svoj portfelj energetskih resursa i poboljša sigurnost ponude. To je takođe od posebne važnosti s obzirom da je Crna Gora počela sveobuhvatnu pripremu za objavljivanje prvog javnog tendera za dodjelu koncesijskog ugovora za proizvodnju ugljenvodonika / istraživanje u obalnog područja Crne Gore. MOUC će samo povećati interes potencijalnih preduzeća, jer se otvaraju dodatne mogućnosti za preduzeća u slučaju komercijalnog otkrića gasa na obalnom području Crne Gore" rekao je Vladan Dubljević, pomoćnik ministra ekonomije.
I izvršni direktor TAP-a Kjetil Tungland smatra da je potpisivanje MOUC memoranduma još jedan značajan korak prema povećanju ponude i diversifikacije izvora gasa u Jugoistočnoj Evropi.
“TAP će nastaviti da radi marljivo sa svojim partnerima u jugoistočnoj Europi kako bi povećao ponudu gasa i promovisali ekonomski razvoj u regiji“, rekao je Tungland.
TAP konzorcijum, sastavljen od evropskih energetskih lidera Statoil, E, ON ruhgas i EGL, je usmjeren na izgradnji gasovoda preko Grčke, Albanije i Italije do Evrope. Gasovod će biti ključna komponenta u otvaranju Južnog koridora gasa određenog od strane EU. TAP je predvidio i obrnuti protok mogućnosti koje će olakšati pouzdanost u slučaju regionalnih poremećaja ponude energijom.

Plinacro, zajedno sa BH-Gasom i Ministarstvom ekonomije Crne Gore, promoviše Jonsko-jadranski gasovod (IAP i dio je TAP ), kojim namjerava isporučiti gas za Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju.
Trans Adriatic Pipeline (TAP) je projekat gasovoda prirodnog gasa. 520 km dug gasovod će prevoziti gas iz kaspijske regije preko Grčke i Albanije, a preko Jadrana do južne Italije i dalje u zapadnu Europu. Projekat je usmjeren na povećanje sigurnosti ponude, kao i diverzifikacija ponude gasom za evropska tržišta. TAP će otvoriti novi takozvani Južni koridor plin u Europu i uspostaviti novo tržište izlaz za prirodni gas iz Kaspijskog mora.
Projekat je osmišljen za proširenje transportnih kapaciteta od 10 do 20 milijardi prostornih metara godišnje, zavisno od propusnosti. TAP Projekt takođe predviđa i fizički obrnuti protok do 8 milijardi prostornih metara gasa i mogućnost da se razviju prirodni objekti skladišta gasa u Albaniji kako bi se dodatno osigurala sigurnost pomude tokom bilo kojeg operativnog prekida isporuke gasa.
TAP-a dioničari su EGL u Švajcarskoj (42,5%), Norveška je Statoil (42,5%) i E. ON Ruhrgas u Njemačkoj (15%).
Projektom Jadransko-Jonski Gasovod nastoji se da se povežu postojeći i planirani transportni sistemi Republike Hrvatske, preko Crne Gore i Albanije sa TAP sistemom. Ukupna dužina gasovoda od Splita (Hrvatska) do Fiera(Albanija) je 516 km. Njegov 5 BCM će omogućiti ponudu prirodnog gasa od Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Implementacija projekta Jadransko Jonskog Gasovoda podržava otvaranje novog energetskog koridora za Jugoistočnu Evrope kako bi se uspostavio novi smjer ponude prirodnog gasa iz Bliskog istoka i kaspijske regije.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?