- Vlada Crne Gore
Budva: Govor predsjednika Vlade Igora Lukšića na m...
Budva: Govor predsjednika Vlade Igora Lukšića na ministarskom sastanku Američko-jadranske povelje A5
Uvaženi ministri,
Poštovane Ekselencije,
Dame i gospodo,
Posebno mi je zadovoljstvo da Vas, u ime Crne Gore, koja predsjedava ovom važnom Inicijativom, pozdravim, poželim dobrodošlicu, i otvorim sastanak ministara odbrane zemalja učesnica Američko-jadranske Povelje.
Danas, kada se svijet suočava sa značajnim bezbjedonosnim rizicima i kada miru, kao najznačajnijem idealu i preduslovu sveukupnog razvoja prijete novi izazovi, ova Inicijativa dobija posebnu vrijednost, prije svega za nas u Regionu, ali i za naše evroatlanske partnere. Međutim, iako nas kolektivna bezbjednost kao cilj povezuje u ovoj inicijativi, Američko-jadranska povelja, posebno za nas koji stremimo članstvu u evroatlanske strukture, predstavlja kvalitet i izazov više. Jačanje demokratije i demokratskih institucija, civilnog društva, vladavina prava i zaštita ljudskih prava i sloboda, te razvoj tržišne ekonomije i NATO kompatibilnih vojnih snaga, suzbijanje terorizma, prekograničnog kriminala i oružja za masovno uništenje nijesu samo preduslovi za članstvo u NATO i posljedično u EU, već osnovi na kojima počivaju i koji se podrazumijevaju kod odgovornih i zrelih demokratski društava.
Na nama je da pokažemo i dokažemo da mi to jesmo. I kroz ovu inicijativu, kao zajedničkom projektu za saradnju, razmjenu iskustava, jačanju razumijevanja i pozitivnu konkurenciju na putu integracije u evropske i evroatlanske strukture, nam je otvorena mogućnost za potreban partnerski odnos i unapređenje regionalne saradnje.
Crna Gora je, nakon obnove nezavisnosti, definisala svoje, i danas aktuelne, spoljnopolitičke prioritete - razvoj dobrosusjednskih odnosa i unapređenje bilateralne i regionalne saradnje, te članstvo u NATO i EU. Predanost ostvarivanju spoljno-političkih prioriteta učinila je da je Crna Gora danas prepoznatljiv i kredibilan partner spremnan da u potpunosti doprinese učvršivanju regionalne stabilnosti i razvoju dobrosusjedskih odnosa kroz učešće u ovoj i sličnim inicijativama. Primljeni smo u Akcioni plan za članstvo MAP u NATO-u, a u oktobru prošle godine prezentovan je i usvojen i prvi Godišnji akcioni program (ANP), čija je implementacija u toku.
Dobijanje statusa zemlje kandidata za članstvo u EU i prepoznavanje Crne Gore kao zemlje koja je ostvarila značajan napredak u procesu evroatlanskih integracija na posljednjem Samitu NATO-a u novembru 2010. godine, samo su motiv više u odlučnosti da istrajemo u našim nastojanjima. Stoga ćemo nastaviti aktivnosti u pravcu punopravnog članstva u Sjevernoatlansku Alijansu, kao garanta regionalne stabilnosti i bezbijednosti i u Evropsku Uniju, kao osnovu razvoja evropskih naroda, ujedinjenih u različitostima. Ovo ne iz razloga što je članstvo danas trend ili pitanje prestiža, već zato što čvrsto vjerujemo u ideje i vrijednosti zajedništva koje predstavljaju evropske i evro-atlantske strukture, a koje će doprinijeti dobrobiti svih građana Crne Gore.
Svjesni smo izazova koji nam predstoje na integracionom putu. U tom smislu, nastavićemo sa sveukupnim reformama crnogorskog društva, kako u dijelu koji se odnosi na učvrščivanje fiskalne stabilnosti i ekonomskog rasta, tako i u domenu izgradnje sistema odbrane u skladu sa standardima Alijanse. Crna Gora učestvuje u međunarodnim misijama - ISAF u Afganistanu, EU operacija Atalanta u Somaliji I UNMIL u Liberiji, u skladu sa opredjeljenjem da shodno mogućnostima budemo prepoznati na globalnom nivou. Uvjeren sam da možemo dati svoj doprinos izgradnji i jačanju demokratije, u zemljama kojima je takva pomoć potrebna i odlučni smo u namjeri da damo novi doprinos ISAF misiji, kroz učešće u zajedničkoj jedinici instruktora u okviru Američko-jadranske povelje u cilju stvaranja uslova za tranziciju bezbjednosne odgovornosti na avganistansku vojsku i policiju.
Uvažene kolege,
Isto kao što se globalizacija danas odražava u pojačanoj međuzavisnosti međunarodnih subjekata na globalnom nivou, tako se i regionalizacija, u našem primjeru, ogleda u povećanoj i neizbježnoj povezanosti procesa u našim zemljama. Polazeći od te činjenice, pokušali smo da tokom predsjedavanja Jadranskom Poveljom iskoristimo potencijale inicijative i doprinesemo što efikasnijem putu ka integraciji u NATO. U potpunosti smo svjesni činjenice da će Region biti stabilan jedino ukoliko je svaka zemlja stabilna pojedinačno, a reginalna saradnja je moguća jedino ukoliko svaka zemlja pruži svoj iskren doprinos i to je nešto čemu smo mi u Crnoj Gori posvetili dužnu pažnju. To nije samo osnov i uslov za šire integracione procese kojima svi težimo, već i osnov da budemo bolji nama samima.
Američko – jadranska povelje je pružila podršku državama članicama da unaprijede i razviju sopstvene kapacitete u cilju ispunjavanja uslova za punopravno članstvo u NATO. Najbolji dokaz za to je da su dvije članice ove povelje, naši susjedi – Albanija i Hrvatska već članice Alijanse. Naši individualni uspjesi treba da budu podsticaj drugima isto kao što su uspjesi drugih podsticaj nama. U tom duhu, uvaženi prijatelji, želim da Vas pozdravim i da Vam poželim uspjeh u radu.
Hvala za pažnju.