Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje ministra rada i socijalnog staranja Suada Numanovića

Objavljeno: 27.05.2011. 17:01 Autor: biro
Dame i gospodo,

Izuzetno mi je zadovoljstvo da vas sve srdačno pozdravim tokom ove konferencije, koja je još jedna prilika da predstavimo aktivnosti koje sprovodimo u cilju ispunjavanjanja preporuka datih u mišljenju Evropske komisije.

Sedma preporuka iz mišljenja Evropske komisije glasi:

“Sprovođenje propisa i politika zaštite od diskriminacije u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima, garantovanje pravnog statusa raseljenim licima, posebno Romima, Aškalima i Egipćanima, i poštovanje njihovih prava. Ovo će uključiti i usvajanje i sprovođenje održive strategije za zatvaranje kampa Konik”.

Dio Akcionog plana za praćenje sprovođenja preporuka iz Mišljenja Evropske komisije koji je Vlada donijela 17. februara 2011. godine je i Akcioni plan trajnog rješavanja pitanja interno raseljenih lica koja borave u kampu Konik I i II, i kojim je predviđeno i trajno i održivo rješavanje pitanja za Rome, Aškale i Egipćane kao i za ostala interno raseljena lica koji borave u oblasti Konika.

Dozvolite mi, da prije nego što kažem kojom dinamikom ide implementacija aktivnosti iz ovog akcionog plana podsjetim da je u Crnoj Gori pitanje raseljeništva prisutno skoro pune dvije decenije. Svih ovih godina Vlada Crne Gore je u saradnji sa međunarodnim partnerima na najodgovorniji način pristupala trajnom rješavanju ovog pitanja.

Kada govorimo o aktivnostima koje se sprovode u okviru Akcionog plana trajnog rješavanja pitanja interno raseljenih lica koja borave u kampu Konik I i II, njihova realizacija ide planiranom dinamikom.

Predstavnici nadležnih državnih institucija u saradnji sa ekspertima koje je angažovala Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori pripremili su „Studiju o trajnim rješenjima za izbjegla i raseljena lica i stanovnike kampa Konik u Crnoj Gori i pripremu za program IPA 2011”, na osnovu koje je definisan projektni predlog - „Identifikovanje trajnih rješenja za interno raseljena lica i stanovnike kampa Konik“ za apliciranje za predpristupne fondove Nacionalna IPA 2011.

Predlogom projekta definisane su sljedeće komponente:
• Izgradnja 90 stambenih jedinica
• Izgradnja višenamjenskog centra
• Dobrovoljni povratak
• Zapošljavanje,
• Obrazovanje
• Socijalna pitanja
• Tehnička pomoć
Procijenjena vrijednost aktivnosti planiranih ovim projektom iznosi oko 3.000.000,00€, dok će imlementacija istog trajati od 18 do 24 mjeseca, od početka 2012. godine. Vlada je za ovaj projekat odobrila sredstva u iznosu od 100.000,00 eura.

Glavni Grad Podgorica je odredio da se zona A i dio zone B gdje se nalaze kampovi Konik I i Konik II, u ukupnoj površini od oko 130.000 m² jedinstveno planski razradi, tako da se stvore zakonske pretpostavke za racionalno urbanistièki kvalitetno rješenje, u skladu sa propisanim normama.

Formirana je Radna grupa od predstavnika nadležnih državnih institucija koja je uz ekspertsku pomoć međunarodnih organizacija počela izradu Strategije za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori.

Delegacija EU je takođe angažovala konsultantna koji će zajedno sa međusektorskom radnom grupom raditi na finalizaciji IPA projekta. Ekspert će boraviti u Crnoj Gori do kraja decembra 2011. godine i uporedo će raditi na Strategiji za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica.

Utvrđeno je da su propisi iz oblasti, obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, usklađeni sa Zakonom o strancima, te ne postoje smetnje za ostvarivanje ovih prava raseljenim i interno raseljenim licima.

U Uredbi o subvenciji za zapošljavanje određenjih kategorija lica, koju je Vlada Crne Gore usvojila marta mjeseca ove godine pripadnici RAE populacije su navedeni kao jedna od kategorija teže zapošlivih lica, čije će se zapošljavanje subvencionirati.


Informativna kampanja za raseljena lica i interno raseljena lica se sprovodi u kontinutietu, a od 1. aprila ove godine još intenzivnije.

Cilj kampanje je da se sva raseljena lica informišu o regulisanju pravnog statusa u Crnoj Gori odnosno dobijanju statusa stranca sa stalnim nastanjenjem, kao i o mogućnostima korišćenja ostalih prava.

Prikazivan je video spot pripremljen od strane Vlade Crne Gore, UNHCR- a i OEBS-a koji je bio poziv raseljenim i interno raseljenim licima za regulisanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem. Odštampan je liflet sa svim relevantnim podacima za regulisanje statusa na crnogorskom, romskom i albanskom jeziku, koji se distribuira raseljenim licima. Održane su informativne sesije na terenu, uključujući i kolektivne centre u Podgorici, Budvi, Tivtu, Herceg Novom, Kotoru, Baru, Sutomoru, Ulcinju, Beranama, Cetinju, Danilovgradu. Informativne sesije sprovodimo u saradnji sa UNHCR-om i sa ovim aktivnostima nastavljamo i u budućem periodu.

U Crnoj Gori trenutno boravi 10. 467 interno raseljenih lica sa Kosova i 4940 raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika.

U skladu sa Zakonom o strancima do 26. 05. 2011. godine, podnijeto je ukupno 3.328 zahtjeva za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem, od čega je pozitivno riješeno 1.134 zahtjeva, i to:

 Raseljena lica iz BiH i Hrvatske :
- podneseno: 1.660 zahtjeva
- pozitivno riješeno: 573 zahtjeva
- negativno riješeno: 2 zahtjeva
- u postupku : 1 085 zahtjeva

 Interno raseljena lica sa Kosova:
- podneseno: 1.668 zahtjeva
- pozitivno riješeno: 561 zahtjeva
- negativno riješeno: 3 zahtjeva
- u postupku : 1107 zahtjeva


Podnijet je 120 zahtjev za privremeni boravak i svi su u postupku odlučivanja.
Utvrđeno je takođe da 765 lica ima crnogorsko državljanstvo.


Želim da naglasim da je od usvajanja Zakona o dopunama Zakona o strancima 2009. godine do kraja januara ove godine bilo podnešeno oko 1700 zahtjeva za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem, a da je sada taj broj 3.328. Dakle dinamika prijavljivanja je mnogo veća u zadnjih četiri mjeseca, nego što je to bilo u prethodne dvije godine.

Očekujemo da će dinamika prijavljivanja biti još intezivnija do 7. novembra 2011. godine.

Svakako smo spremni da pomognemo da se taj broj još više poveća.

U tom smislu Ministarstvo rada i socijalnog staranja je uputilo zahtjev UNHCR-u da nam posredstvom kancelarija ove organizacije u zemljama porijekla, za raseljena lica iz bivših jugoslovenskih republika (Bosne i Hercegovine i Hrvatske) koja borave u Crnoj Gori, obezbijedi informacije da li su navedena lica u zemljama porijekla ostvarila pravo na lična dokumenta (pasoš i ličnu kartu) kao i pravo na povraćaj imovine, a sa ciljem obezbjeđenja pomoći onim licima koja ta prava nijesu ostvarila.

Završeno je istraživanje na terenu u oblasti Konika i Vrela Ribničkih u cilju utvrđivanja preciznih podataka o raseljenim i interno raseljenim licima koja ne posjeduju dokumenta (kako bi regulisali novi status), kao i koja od ovih lica nisu upisana u matične registre. U toku je unos ovih podataka u bazu podataka.

Vlada Crne Gore je 28. 12 . 2010. godine usvojila Predlog osnove za vođenje pregovora i zaključivanje bilateralnog sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Kosova o naknadnom upisu interno raseljenih lica u matične registre i registar državljana Republike Kosovo. Delegacija Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore razgovarala je u Prištini (6. – 8. april 2011. god.) sa Predsjednikom Skupštine i v.d. predsjednika Kosova Jakupom Krasnićijem i njegovim saradnicima, gdje se između ostalog razgovaralo oko dinamike usaglašavanja aktivnosti za zaključenje ovog Sporazuma.

U saradnji sa UNHCR-om pokrenuta je procedura organizovanja takozvane „Bus posjete“ Kosovu, u cilju pribavljanja ličnih dokumenta za raseljena lica. Identifikovano je 9 osoba iz kampa „Konik“ (7 iz opštine Klina 1 iz Peći i 1 iz Istoka). U saradnji UNHCR-a Crna Gora i UNHCR-a Kosova, dogovoreno je da se prva posjeta organizuje u opštini Klina. Međutim, nakon dobijanja informacije da su matične knjige za opstinu Klina odnijete za Prištinu na skeniranje, odlučeno je da će nakon tog postupka biti nastavljene aktivnosti na organizaciji posjete.

U svim ovim procesima očekujemo pomoć i aktivno učešće i zemalja porijekla.

Do sticanja statusa stranca sa stalnim nastanjenenjem raseljena i interno raseljena lica, svakako ostvaruju prava jednako kao i crnogorski državljani u oblasti rada i zapošljavanja, obrazovanja, socijalne i dječije zaštite, zdravstvene zaštite i osiguranja, kao i penzionog i invalidskog osiguranja, u skladu sa Uredbom o načinu ostvarivanja prava raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koju je Vlada Crne Gore, donijela avgusta 2010. godine.


Kada govorimo o dobrovoljnom povratku Zavod za zbrinjavanje izbjeglica je u saradnji sa UNHCR-om identifikovao 576 lica u Crnoj Gori koja žele da se vrate u zemlju porijekla, od čega u Kampu Konik I – 126 lica, kampu Konik II – 125 lica, iz okoline kampa Konik - 31, dok su ostala lica iz drugih krajeva Crne Gore.

Gradonačenik Podgorice je održao sastanak sa predsjednikom Opštine Peć, uz učešće Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica i UNHCR-a, na kojem je postignut dogovor o modalitetima saradnje u cilju omogućavanja dobrovoljnog povratka lica koja su iskazala zainteresovanost za povratak u Peć (16 porodica sa 83 člana).

Prema evidenciji UNHCR-a, do sada se 476 interno raseljenih lica koja borave u Crnoj Gori prijavilo za povratak na Kosovo.

U saradnji nadležnih ministarstva (Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracije) i kancelarije UNHCR- a u Crnoj Gori sačinjen je Predlog sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Kosova o dobrovoljnom povratku na Kosovo interno raseljenih lica sa Kosova koje borave u Crnoj Gori koji je Vlada Crne Gore usvojila na sjednici 19. 05. 2011 godine. Očekujemo da će uskoro biti potpisan ovaj Sporazum.


Crna Gora je aktivni učesnik Beogradske inicijative.

Osim već postojećih projekata iz prve faze, Crna Gora je u prilici u procesu pripreme Regionalnog projekta ponudi projekte koji se odnose na neformalne kolektivne centre (istraživanje u tu svrhu izvršili su nadležni organi Crne Gore, UNHCR i OEBS) i projekat za okolinu kampa Konik (istraživanje vrši UN sistem u Crnoj Gori, očekivani završetak 3. jun). Krajnji rok za preliminarno predstavljanje koncepta projekta Crne Gore u ovom regionalnom procesu je 16. jun ove godine.

Zajednica opština Crne Gore, odnosno gradonačelnici opština pružili su kao i do sada podršku za implementaciju projekata koji podrazumijevaju trajna i održiva rješenja za raseljena lica.

Crna Gora koordinira zajedničke aktivnosti na finalizaciji nacrta Zajedničke deklaracije. Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija je proslijedilo prvi nacrt ministarske deklaracije (pripremljen od strane UNHCR) na komentare zemljama učesnicama procesa.
Dalji rad na usaglašavanju teksta će se vršiti na regionalnom nivou, i na nacionalnom nivou u konsultacijama sa nadležnim resorima.

Crna Gora, takođe koordinira radom Regionalne tehnička radna grupa za pojednostavljenje procedure pribavljanja dokumenata. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore organizovalo je prvi sastanak Radne grupe u Podgorici 11. maja ove godine, kada su donešeni konkretni zaključci i preporuke za sve države učesnice procesa Beogradske inicijative u cilju pojednostavljenja procedure pribavljanja dokumenata za raseljena lica.



Dame i gospodo,

Realizovane aktivnosti koje sam naveo su svakako u velikoj mjeri rezultat i veoma dobre saradnje i partnerstva koje imamo prije svega sa kancelarijom UNHCR-a koja je prisutna u Crnoj Gori, skoro dvije decenije, zatim sa Delegacijom Evropske unije u Crnoj Gori, UNDP-om, i drugim međunarodnim partnerima i nevladinim organizacijama.

Uvjeren sam da će naš dosadašnji i budući odgovorni odnos prema pitanju raseljeništva svakako biti potvrda čvrste opredijeljenosti i spremnosti Vlade Crne Gore da sprovodi trajna i održiva rješenja za raseljena lica i da efikasno ispuni preporuku koja je data i u ovoj oblasti.


Zahvaljujem.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?