Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Sastanak Komisije za održivi razvoj Mediterana

Objavljeno: 28.05.2011. 00:15 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U organizaciji Ministarstva održivog razvoja i turizma i Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine (UNEP), u ponedjeljak, 30. maja 2011. godine, održaće se četrnaesti sastanak Komisije za održivi razvoj Mediterana, čiji domaćin je Crna Gora. Sastanak se održava u okviru Mediteranskog akcionog plana (MAP).

Skup će otvoriti ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić i koordinator Barselonske konvencije UNEP/MAP Marija Luisa Silva Mejas.

Nakon otvaranja sastanka, ministar Sekulić i gospođa Mejas potpisaće Ugovor o realizaciji Programa integrisanog upravljanja obalnim područjem Crne Gore. Ukupni budžet za realizaciju Programa je 479, 000 EUR, od čega je nacionalno učešće u gotovini 254,00 EUR, a u obliku roba i usluga 21 000 EUR. Pri tom je učešće UNEP/MAP-a, na nivou od 42, 59 % od ukupno predviđenog budžeta, odnosno 204,000 EUR.

Nakon potpisivanja Ugovora, izlaganja će imati izvršni koordinator Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju 2012. (Rio+ 20) Brajs Lalond, predsjednik Asiocijacije italijanskih gradova 21 Emilio Dalesio i generalni sekretar arapskog foruma za životnu sredinu i razvoj Nahib Saab.

Učesnici skupa su i direktorica Agencije za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović, pomoćnik ministra za životnu sredinu Ivana Vojinović, savjetnik ministra održivog razvoja i turizma Jelena Knežević, VD šefa Kancelarije za održivi razvoj Bosiljka Vuković, predstavnik NVO Expeditio i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta za održivi razvoj Biljana Gligorić, član Savjeta za održivi razvoj Branko Lukovac, kao i predstavnici loklanih vlasti, Svjetske banke, OEBS-a i dr.

Sastanak će biti održan u hotelu ”Mestral” u Budvi, u 9:00 sati.

Mediji će moći pratiti prvi dio skupa od 9:00 do 10:30 sati, nakon čega je predviđena pauza, a zatim radni, zatvoreni dio sastanka. Takođe, i tokom pauze, mediji mogu uzeti izjave za javnost.

.............................................................................................................

Informacija

Komisija za održivi razvoj Mediterana djeluje u okviru Mediternanskog akcionog plana (MAP) u okviru Programa za životnu sredinu Ujedinjenih nacija (UNEP). Mediteranski akcioni plan je stvoren prije trideset godina u cilju zaštite Sredozemnog mora koje sa kulturološkog i ekološkog aspekta spada među najbogatija i najraznovrsnija područja u svijetu.

Članice Komisije za održivi razvoj Mediterana su 21 strana ugovornica Barselonske konvencije, uključujući EK i predstavnike privrednog sektora, lokalnih samouprava, civilnog društva, nauke i dr. Barselonska konvencija predstavlja pravni okvir za djelovanje Komisije, te zaštitu i očuvanje životne sredine Mediterana, i ona je, sa šest pratećih protokola donijeta 1995. godine. Cilj Barselonske konvencije i njenih protkola je zaštita životne sredine Sredozemnog mora i obalnih područja. Takođe ovom Konvencijom se tretiraju pitanja zaštite raznovrsnog i po mnogo čemu jedinstvenog biodiverziteta Sredozemlja i koncept integralnog upravljanja obalnim područjima, te održivog razvoja ove oblasti.

Najznačajniji dosadašnji rezultat rada Komisije svakako je donošenje dokumenta Mediteranska strategija održivog razvoja, a u skladu sa kojom je pripremljena i Nacionalna strategija održivog razvoja Crne Gore.

Četrnaesti sastanak Komisije ima za cilj promovisanje zelene ekonomije i unaprijeđenje institucionalnog okvira za funkcionisanje Komisije, u cilju efikasnog suočavanja sa izazovima u predstojećem periodu, posebno u kontekstu održavanja Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju (Rio +20) u Riju, u julu 2012. godine. Očekuje se da će, u cilju što kvalitetnije pripreme za Konferenciju Ujedinjenih nacija o održivom razvoju, zaključci sa ovog, 14-tog sastanka Komisje, dati značajan doprinos u oblikovanju perspektiva i pravaca razvoja Mediterana.

Sastanak Komisije je jedinstvena prilika za uključivanje najšireg kruga subjekata iz Crne Gore u sprovođenje politike održivog razvoja u regionalnom kontekstu, kao i za promovisanje i iniciranje novih okvira saradnje kojim se podstiče i unaprijeđuje institucionalni i strateški okvir u Crnoj Gori.

Što se tiče predviđenog potpisivanja Ugovora o realizaciji Programa integrisanog upravljanja obalnim područjem Crne Gore, bitno je napomenuti da će njegova realizacija rezultirati izradom niza značajnih dokumenata, prije svega izradom baznih studija koje će služiti istovremeno kao inputi prilikom izrade Prostornog plana obalnog područja Crne Gore i Plana integralnog upravljanja obalnim područjem Crne Gore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?