Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Završen Neformalni sastanak ministara životne sredine na kojem je prisusvovala delegacija Crne Gore, na čelu sa ministrom održivog razvoja i turizma, Predragom Sekulićem

Objavljeno: 12.07.2011. 19:33 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U okviru drugog dana sastanka govorilo se o mogućim načinima sprovođenja Nacionalne strategije adaptacije na klimatske promjene. G-din Wolfgang Teubner, izvršni direktor Evropskog sekreterijata, govorio je o ulozi regionalnih i lokalnih vlasti u sprovođenju nacionalnih strategija kao i osnovnim preprekama za sprovođenje istih.

Druga plenarna sjednica drugog dana sastanka imala je za temu Strategiju pregovora UNFCCC, o mogućnostima efikasnijeg COP17. Evropska unija teži ka stvaranju novog globalnog sporazuma o klimi. Isti treba da zakonski obaveže sve države (pogotovo glavne zagađivače) da preduzmu aktivnosti na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanju klimatskim promjenama. Nakon plenarne sjednice održan je radni ručak na kojem je raspravljano o klimatskim promjenama. O klimatskim promjenama se sve češće govori kao o faktoru bezbjednosti. Pregovori o pitanjima vezanim za klimu postaju jedan važan forum za političko, ekonomsko i rivalstvo u imidžu između najuticajnih globalnih političkih aktera.

Na kraju, razmatrana su pitanja kojima će se posebna pažnja posvetiti sledećoj Ministarskoj konferenciji, a koja će se održati u periodu od 28. novembra do 3. decembra o.g. u Durbanu, Južna Afrika. S tim u vezi, naglasak je stavljen na perspektivu međunarodnih pregovora o klimatskim promjenama u godinama koje slijede, o napretku na pravnom polju i očekivanjima u Durbanu.

Na marginama sastanka održani su i susreti sa ostalim članovima prisutnih delegacija na kojima su razmijenjena iskustva o dosadašnjim aktivnostima na polju zaštite životne sredine.

Ministar održivog razvoja i turizma, Predrag Sekulić, je posebno istakao značaj ovih aktivnosti budući da je Crna Gora ustavom deklarisana kao ekološka država, te da je samim tim posvećena obavezama koje proizilaze iz te činjenice kao i potencijalnog članstva u EU.

Republika Poljska je 01. jula o.g. preuzela polugodišnje predsjedavanje Evropskom Unijom. Kako se politici životne sredine u Evropskoj uniji pridaje veliki značaj, važnost učešća Crne Gore na Neformalnom sastanjku ministara životne sredine je zaista veliki. Evropsko zakonodavstvo u oblasti životne sredine je drugo najopširnije (odmah iza poljoprivrede), ali u stručnom i finansijskom smislu daleko najteže za usklađivanje i primjenu.

Crna Gora intezivno radi na usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa propisima Evropske unije u oblasti životne sredine. Stoga, u oblasti horizontalnog zakonodavstva kao prioritet planirana je dalja harmonizacija zakonskih propisa koji se odnose na stratešku procjenu, procjenu uticaja na životnu sredinu, zakon o životnoj sredini, harmonizacija na području uspostavljanja infrastrukture za prostorne informacije i potvrđivanje međunarodnih ugovora. Crna Gora je ne-aneks 1 članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC), a Kjoto Protokol je ratifikovala 2007. godine. Pitanje klimatskih promjena neophodno je uključiti u prioritetna nacionalna pitanja u cilju omogućavanja što progresivnijeg održivog razvoja, kao i adaptacije na izmijenjene klimatske uslove.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?