- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Unapređenje uslova za zbrinjavanje i boravak štiće...
Unapređenje uslova za zbrinjavanje i boravak štićenika u JU Zavodu „Komanski most“
U proteklom periodu u JU Zavod ''Komanski most'' kontinuirano se sprovode mjere i aktivnosti u cilju unapređenja uslova boravka i kvaliteta života štićenika kao i njihove sveukupne rehabilitacije.
Zavod trenutno zbrinjava 121 štićenika, od kojih 62 muškaraca, 49 žena i 10-oro djece.
Štićenici su smješteni u tri paviljona: u paviljonu ''A'' boravi muška populacija, u paviljonu ''B'' ženska populacija i u paviljonu ''C'' djeca.
U novoadaptiranom ''A'' paviljonu za smještaj muške populacije stvoreni su zadovoljavajući uslovi u skladu sa Preporukama Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Paviljon ''C'' za smještaj djece odvojen je od ostalih objekata, ima zaseban ulaz, hrana se iz kuhinje donosi u trpezariju dječjeg paviljona, gdje se djeca hrane. Osim dnevnog boravka za igru i rad sa djecom, u sklopu dječjeg paviljona nalazi se i ograđeni park koji je opremljen mobilijarom prema potrebama djece i predviđen je za njihovu rekreaciju. Na ovaj način djeca su u potpunosti odvojena od odraslih, što svakako ne podrazumijeva njihovu izolaciju iz spoljne sredine, jer se kroz sistem posebnog obrazovanja ova djeca uključuju u zajednicu. Troje djece pohađaju obrazovne programe Centra ''1 Jun'', a dvoje ,,Zavoda za profesionalnu reghabilitaciju invalidne djece i omladine“. Za svako dijete urađeni su individualni planovi zaštite i tretmana čija se revizija vrši dva puta godišnje.
Za rekonstrukciju paviljona ''B'' i trpezarije Vlada Crne Gore je izdvojila sredstva u iznosu od 220.000,00 €, i radovi na adaptaciji ovog objekta su završeni. Objekat kotlarnice za centralno grijanje je takođe završen, a u planu je adaptacija kuhinje za koju je urađen glavni projekat.
Paviljon ''B'' koji je namijenjen za smještaj žena, zadovoljava sve standarde boravka. U jednom dijelu bloka biće smještene štićenice sa umjerenim i težim smetnjama u intelektualnom razvoju, gdje će se sprovoditi aktivnosti u skladu sa njihovim preostalim sposobnostima, stečenim nivoom higijenskih navika, navika samoposluživanja i zadovoljavajućim nivoom socijalizacije. U istom bloku u odvojenom dijelu, biće smještene štićenice sa težim i teškim smetnjama u intelektualnom razvoju, polupokretne i nepokretne, koje nemaju usvojene higijenske navike i navike samoposluživanja.
Na osnovu Programa rada za 2011. godinu razrađen je način za sprovođenje individualnih planova i tretmana rehabilitacije. Svaki odrasli korisnik je obuhvaćen tretmanom, prema stepenu smetnje, preostalim sposobnostima, ličnim interesovanjima i nivoom socijalizacije.
Rad na okupaciono-radnom tretmanu prate timovi koje čine: defektolozi, vaspitači, socijalni radnik, radni terapeuti, medicinske sestre i njegovateljice.
U cilju unapređenja kvaliteta usluga smještaja i poboljšanja porodično pravne zaštite štićenika u Zavodu mjesečno se održavaju sastanci sa predstavnicima Ministarstva rada i socijalnog staranja, centrima za socijalni rad i ustanovovama. Kroz ove aktivnosti, angažovanjem svih nadležnih subjekata, će se animirati i porodice štićenika, da ih posjećuju i samim tim uzmu učešća kao partneri u njihovoj daljoj rehabilitaciji, jer je porodica u tom procesu nezaobilazna. U tom cilju ustanova je spremna, da bez obzira na finansijske teškoće, dijelom participira putne troškove da bi porodice obišle svoje najbliže.
U Zavodu se kontinuirano odnosno dvadesetčetri sata, sprovodi primarna zdravstvena zaštita, koja je upotpunjena angažovanjem spoljnih saradnika: izabranim ljekarom, specijalistom neuropsihijatrom i stomatologom.
Štićenicima je obezbijeđeno ljetovanje i zimovanje, prisustvo kultuno-zabavnim i sportskim manifestacijama, kao sastavni dio njihove rehabilitacije.
U krugu Zavoda urađen je video nadzor. Uz pomoć Glavnog grada, sređeno je zelenilo, i zasađena je živa ograda. U dijelu parka, iza paviljona, planirano je postavljanje plastenika, kao vid okupacione terapije štićenika, koji će se baviti uzgojem cvijeća. Popravljen je prilazni put i popravljena rasvjeta u krugu i oko Zavoda.
Zavod je intezivirao saradnju sa lokalnom samoupravom, centrima za socijalni rad, Kliničkim centrom Crne Gore, Medicinskim fakultetom, Fakultetom političkih nauka, NVO sektorom i drugim subjektima koji su pokazali interesovanje za rad Zavoda. Sačinjen je plan saradnje sa NVO i volonterima. Takođe je i 17. juna 2011. godine potpisan Sporazum o sprovođenju projekta ''Monitoring poštovanja ljudskih prava u institucijama zatvorenog tipa u Crnoj Gori'', a koji se odnosi i na Zavod „Komanski most“. Strane potpisnice su: Ministarstvo rada i socijalnog staranja, JU Zavod ''Komanski most'' i NVO Akcija za ljudska prava. Sporazumom o saradnji predviđene su posjete ustanovi, bez prethodne najave, od strane obučenih monitora Akcije za ljudska prava i partnerskih organizacija-učesnica u projektu.
Na web site-u Zavoda se redovno prezentiraju svi događaji iz djelokruga rada Zavoda. Posjećenost site-u pokazuje da je veliki broj lica zainteresovano za informacije koje se nalaze na njemu. Sve donacije koje su upućene Zavodu „Komanski most“ od strane pojedinaca, institucija, udruženja i drugih subjekata takođe su prikazane na site-u Zavoda.
Stručno osoblje zajedno sa direktorom Zavoda je posjetilo nekoliko sličnih ustanova u okruženju( Kuline, Tutin, Pazarić, Sremčica).
U Zavodu je zaposleno 68 radnika, a neposredno sa štićenicima rade četiri defektologa, dva vaspitača, jedan socijalni radnik, četiri radna terapeuta, jedanaest medicinskih sestara, devetnaest njegovateljica.
PR Služba Ministarstva rada i socijalnog staranja