Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 29.07.2011. 00:24 Autor: Biro

Poklanjajući posebnu pažnju procesu evropskih i evroatlantskih integracija, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, usvojila je Peti mjesečni izvještaj o realizaciji obaveza iz Akcionog plana praćenja sprovodjenja preporuka iz Mišljenja Evropske komisije i Analizu Izvještaja NATO-a o sprovođenju Godišnjeg nacionalnog programa Crne Gore i završetku prvog ciklusa Akcionog plana za članstvo. Ovim dokumentima potvrđeno je da su sve obaveze iz nadležnosti Vlade u procesu integracije Crne Gore u EU i NATO efikasno i kvalitetno ispunjene u planiranim rokovima. Kada je riječ o sprovodjenju ključnih preporuka Evropske komisije, Vlada je izrazila uvjerenje da će i ostale institucije, prije svega Skupština, blagovremeno završiti svoj dio obaveza, jer je to uslov za dobijanje pozitivnog mišljenja za ulazak u sljedeću fazu integracije Crne Gore u Evropsku uniju.

U okviru jačanje regionalne saradnje, kao jednog od spoljno-političkih prioriteta Crne Gore i preduslova za članstvo u Evropskoj uniji i NATO, Vlada je razmotrila i usvojila Informacije o rezultatima predsjedavanja Crne Gore Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi, Centralno-evropskom inicijativom, Jadransko-jonskom inicijativom, Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi i Američko-jadranskom poveljom. Organizacijom značajnog broja sastanaka Crna Gora je pokazala da posjeduje sve neophodne kapacitete za njihovu organizaciju na najvišem političkom ali i ekspertskom nivou. Crna Gora je pokazala fleksibilnost, konstruktivnost i inicijativnost kroz procese predsjedavanja i dokazala se kao dobar pregovarač i posrednik oko najosjetljivijih pitanja. U svakoj od inicijativa pod našim predsjedavanjem napravljeni su suštinski pomaci, osnaženi kontakti i formalizovane linije saradnje regiona sa EU i NATO, sa akcentom na projektno-orjentisanim aktivnostima. Istovremeno, jako su osnaženi administrativno-logistički kapaciteti naše države. Zahvaljujući postignutim rezultatima, Crna Gora je prepoznata kao lider regionalne saradnje u jugoistočnoj Evropi, što predstavlja podsticaj za dalje uspješno djelovanje u regionalnim procesima i integraciju u EU i NATO, konstatovano je na sjednici.

Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o ljekovima, kojim se postiže značajno usaglašavanje sa najnovijim izmjenama direktiva EU iz ove oblasti. U tom smislu, izvršeno je potpunije usaglašavanje sa propisima EU i u dijelu izdavanja dozvola za lijek i potrebne procedure koja garantuje snabdijevanje pacijenata kvalitetnim, bezbjednim i efikasnim ljekovima. Pored ostalog, novim zakonom predviđeno je da Vlada utvrđuje kriterijume za formiranje maksimalnih cijena ljekova koji se izdaju na teret sredstava zdravstvenog osiguranja. Značajna novina Predloga je i to što se sva pravna lica koja vrše promet ljekova na veliko izjednačavaju u pravima i obavezama, odnosno ne ostavlja se monopolski položaj bilo kojoj veledrogeriji, u snabdijevanju ljekovima javnih zadravstevnih ustanova.

Težeći permanentnom unapređenju kvaliteta i bezbjednosti zdravstvene zaštite i optimizaciji bolničkog sektora, kako bi se racionalizovalo korišćenje raspoloživih resursa i ostvarile uštede koje će biti reinvestirane u sistem zdravstva, Vlada je usvojila Strategiju za optimizaciju sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, sa Akcionim planom za njenu implementaciju. Novi koncept organizacije bolničkog sektora podrazumijeva, pored ostalog, novi model finansiranja zasnovan na ostvarenim rezultatima, jedinstveni osnovni paket usluga, reorganizaciju mreže zdravstvenih ustanova i načina rada bolnica, korišćenje novih tehnologija i uvođenje modela privatno-javnog partnerstva.

Vlada je usvojila i Strategiju za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno rasljenih lica u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na oblast Konik , sa Akcionim planom. Strategijom su predviđene konkretne mjere za punu integraciju ovih lica u crnogorsko društvo, kao i njihov dobrovoljni povratak, zasnovan na slobodno izraženoj volji i punoj informisanosti o situaciji i mogućnostima ostvarivanja prava u zemlji porijekla. Regulisanjem pravnog statusa, raseljenim licima biće omogućen pristup socio-ekonomskim pravima u Crnoj Gori iz oblasti socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i osiguranja, obrazovanja, zapošljavanja i osiguranja po osnovu nezaposlenosti i stanovanja.

Na današnjoj sjednici, između ostalog, Vlada je donijela i Odluku o donošenju Detaljnog prostornog plana za koridor dalekovoda 400 kV sa optičkim kablom od Crnogorskog primorja do Pljevalja i podmorski kabal 500 kV sa optičkim kablom Italija – Crna Gora, s Izvještajem o javnoj raspravi.. Na osnovu integralnog sagledavanji i analize svih elemenata namjene i organizacije korišćenja prostora, DPP je predložio najbolji model valorizacije i zaštite prostora. Kroz plan je utvrđen optimalan razmještaj aktivnosti i fizičkih struktura u zahvatu koridora, uz uvažavanje ekonomskih, tehničko-tehnoloških, prostorno-funkcionalnih kriterijuma i principa održivog razvoja. Realizacijom ovog projekta Crna Gora će se trajno pozicionirati kao važno elektroenergetsko čvorište u regionu, a Elektroprivreda i drugi potencijalni proizvodjači u Crnoj Gori dobiće šansu za bolju valorizaciju svojih proizvodnih kapaciteta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?