- Vlada Crne Gore
Predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić održao kon...
Predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić održao konferenciju za medije
Video zapis: Predsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić održao konferenciju za medije
Uvažena gospodo,
Poštovani predstavnici/ce medija,
Dobar dan. Prije nego što budete u prilici da mi postavite pitanja, dozvolite da vas upoznam sa pregledom aktivnosti Vlade koje smo sprovodili u skladu sa zacrtanom agendom u prethodnih sedam mjeseci. Čini mi se da je, na samom početku, potrebno ukazati na činjenicu da su od našeg prethodnog susreta ostvareni značajni rezultati u svim oblastima.
Spoljno-političke prioriteti
Zadovoljan sam dostignućima u sprovođenju osnovnih spoljno-političkih prioriteta. Podsjetiću da smo, sticanjem statusa kandidata, punom posvećenošću radili na ispunjavanju sedam ključnih preporuka EK; u evroatlantskim integracijama uspješno je implementiran prvi ciklus MAP, a Crna Gora je istovremeno predsjedavala svim najvažnijim regionalnim inicijativama, što je izazov i za veće administracije. Agendu spoljno-političkih aktivnosti zaokružili smo brojnim bilaterlanim susretima na najvišem nivou.
Svi znamo da je zamajac integracionih procesa utemeljen na najširem unutrašnjem dijalogu koji je za rezultat dao puni konsenzus i angažovanost svih struktura crnogorskog društva.
Ulažući napore u ispunjavanju sedam preporuka iz Mišljenja EK, dokazali smo da znamo kako do kraja iskoristiti postojeće administrativne kapacitete, istovremeno predano radeći na njihovom jačanju kako bi ih osposobili za naredne integracione faze.
Zahvaljujući upravo tim kapacitetima, u nepunih šest mjeseci, u skladu sa Akcionim planom, Vlada je utvrdila više od 20 zakona u oblasti državne uprave, vladavine prava, korupcije i organizovanog kriminala, medija, civilnog društva, ljudskih prava, kao i više strateških dokumenata i analiza. Cjelokupni proces je pratio visok stepen transparentnosti i inkluzivnosti. Sve to je doprinijelo da donesemo dobre zakone i strateška dokumenta koja su usklađena sa standardima EU i interesima crnogorskog društva, što je potvrđeno i na trećem konsultativnom sastanku sa ekspertima EK.
Prava mjera uspjeha u vremenu pred nama biće njihova dosljednja implementacija.
Ostvarene mjere i aktivnosti, uključujući i konkretne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, svjedoče o posvećenosti ispunjenju Akcionog plana. Usvajanje Izbornog zakona imperativ je za ostvarenje Akcionog plana u potpunosti, kao i za pozitivan Godišnji izvještaj EK o napretku na osnovu koga bi EK preporučila Evropskom Savjetu početak pristupnih pregovora Crne Gore i EU.
Na planu integracija u evroatlantske strukture, podsjetiću da je prvi Godišnji nacionalni program u okviru MAP ciklusa pozitivno ocijenjen od strane zvaničnika Alijanse i da je njegovom uspješnom evaluacijom prije mjesec dana okončan prvi ciklus MAP-a. Nastavili smo da doprinosimo regionalnoj i globalnoj bezbjednosti i stabilnosti, kroz učešće u ISAF Misiji u Avganistanu.
Kroz predsjedavanja regionalnim inicijativama koja su za Crnu Goru predstavljala izazov i priliku napravili smo suštinske političke pomake. Naglasiću usvajanje Budvanskih preporuka u okviru Centralno evropske inicijative (CEI), usvajanje prve regionalne strategije za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije na našu inicijativu u okviru Procesa saradnje u JIE (SEECP), kao i zajednički EU – regionalni pristup u projektovanju Jadransko-jonskog regiona u okviru Jadransko-jonske inicijative (JJI).
Crna Gora je po prvi put predsjedavala i najznačajnijom bezbjednosnom regionalnom inicijativom Američko-jadranskom poveljom, gdje su takođe postignuti značajni rezultati, a posebno mjesto ima postignuta saglasnost o zajedničkom učešću zemalja regiona u ISAF Misiji u Avganistanu.
Iz široke lepeze aktivnosti na bilateralnom i multilateralnom planu, posebno ću istaći intenzivnu komunikaciju i posjete Briselu, Berlinu, Srbiji, značajne posjete predsjedavajućih EU, premijera Mađarske i Poljske, Podgorici, kao i potpisivanje Temljnog ugovora sa Vatikanom. Crna Gora je bila dakle aktivan akter na spoljnopolitičkom planu u proteklom periodu. U svim ovim aktivnostima uspjeli smo da prenesemo snažne i konzistentne poruke o prioritetima Crne Gore i rezultatima koje ostvarujemo u reformskim i integracionim procesima.
Unutrašnja politika
U unutrašnjoj politici, vladavina prava ima poseban značaj za napredak u integracionim procesima i razvoj crnogorskog društva kao demokratskog društva koje predstavlja garant pune zaštite svih ljudskih prava i sloboda. Ukazaću na najznačajnije aktivnosti u oblasti reforme pravosuđa, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i regionalne pravosudne saradnje.
Posebno ću istaći Vladinu inicijativu za izmjenu Ustava u dijelu koji se odnosi na pravosuđe koji je Skupština Crne Gore usvojila na sjednici 7. jula, a nacrt amandmana nadležni skupštinski odbor trebalo bi da utvrdi 31. jula. Činjenica da promjena Ustava zahtijeva vrijeme, izlazeći u susret ispunjavanju sedam ključnih prioriteta u oblasti pravosuđa i vladavine prava utvrdili smo predloge Zakona o izmjenama i dopunama zakona o sudskom tužilaštvu, Zakona o sudskom savjetu i Zakona o sudovima.
Podsjetiću da je krajem juna 2011. godine donijet Zakon o izmjenama i dopunama krivičnog zakonika koji pored dekriminalizacije klevete, predviđa kao krivično djelo davanje i primanje mita i trgovinu uticaja, kao i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija i Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći.
Dosadašnja primjena novog Zakonika o krivičnom postupku pokazuje da je tužilačka istraga brža, efikasnija i kvalitetnija o čemu govore ostvareni rezultati na koje upućuju sprovedene visoko profilne istrage koje u značajnom broju predmeta imaju i međunarodni karakter. Formiran je Specijalni istražni tim u okviru Odjeljenja za borbu protiv organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina. Ovaj tim, kojim rukovodi Specijalni tužilac, kao multidisciplinarna jedinica postupa u najsloženijim predmetima organizovanog kriminala i korupcije i sprovodi finansijske istrage.
Jačanjem kapaciteta odjeljenja Specijalnog tužioca stvara se mehanizam za efikasnu primjenu mjera iz novog Zakona o krivičnom postupku koje za rezultat imaju oduzimanje imovine stečene krivičnim djelom, odnosno „prošireno oduzimanje“ imovine za koju okrivljeni ne dokaže na osnovu vjerodostojne isprave ili ne učini na drugi način vjerovatnim zakonito njeno porijeklo. Dosadašnje aktivnosti za rezultat imaju oduzetu odnosno privremeno oduzetu imovinu značajne vrijednosti.
Istakao bih, takođe, da je u prvih 6 mjeseci ove godine Uprava policije registrovala 9,3% manje krivičnih djela u odnosu na isti period 2010. godine. Nadležnim tužiocima podneseno je 2.569 krivičnih prijava, kojima su procesuirana 2.492 lica. U saradnji sa Specijalnim državnim tužiocem, policijama i drugim bezbjednosnim agencijama Njemačke, Hrvatske, Španije i Bosne i Hercegovine, realizovano je pet policijskih operacija iz oblasti borbe protiv zloupotreba opojnih droga (četiri međunarodne i jedna nacionalna).
Prioritet u radu je bila i borba protiv nedozvoljene trgovine i krijumčarenja droga. U 121 pojedinačnoj zaplijeni pronađeno je i oduzeto 374 kilograma opojnih droga.
Podsjetiću i na zavidne rezultate u oblasti bezbjednosti saobraćaja.
Kada je u pitanju oblast antikorupcije, istaći ću Predloge zakona o finansiranju političkih partija i predloge zakona o konfliktu interesa, Zakon o javnim nabavkama, kao i Predlog zakona o lobiranju, kojim se prvi put uvodi institut lobiranja u Crnoj Gori i zaokružuje zakonski antikorupcijski okvir na nacionalnom nivou.
Prvi crnogorski notari, njih 34 u 12 opština položili su zakletvu i obrazovali notarsku komoru. Notarske kancelarije počele su sa radom 21. jula čime smo dobili jak instrument zaštite pravne sigurnosti. Na polju alternativnog rješavanja sporova, Crna Gora je prepoznata kao vodeća zemlja u regionu na planu implementacije posredovanja. Ilustrativan je podatak da je u ovim postupcima u posljednjih godinu dana oslobođeno oko 18 miliona eura sredstava iz sudskih sporova.
U oblasti saradnje sa nevladinim sektorom, posebno treba istaći novi Zakon o nevladinim organizacijama kojim je značajno unaprijeđen normativno-pravni okvir za razvoj i djelovanje nevladinog sektora. Pored racionalizacije koju će donijeti implementacija novih rješenja o državnoj upravi predviđa se i donošenje novih propisa koji će urediti participaciju nevladinog sektora u kreiranju javnih politika.
Kada su ekonomske prilike u pitanju ističem da je nastavljen trend rasta ekonomije koji je započet u drugoj polovini 2010. godine. Procjene su da se u rast prvoj polovini godine kreće u granicama projektovanog - 2,5%.
U periodu januar-maj ostvaren je rast od 16,5% prometa u maloprodaji, a promet u poljoprivredi bilježi čak rast od 41,7%, dok je u sektoru građevinarstva za prvih šest mjeseci zabilježen rast od 18,1%.
Došlo je do stabilizacije inflacije u Crnoj Gori na 3,6% potrošačkih i 1,9% proizvođačkih, dijelom zahvaljujući i proaktivnom pristupu Vlade.
Spoljnotrgovinska razmjena bilježi rast od 17,6% u odnosu na isti period prethodne godine, a ostvareni izvoz je čak upola veći nego u prvoj polovini 2010. godine, a uvoz je porastao 11,5%.
Zaposlenost, prema podacima MONSTAT-a, u maju mjesecu ove, u odnosu na maj prošle godine je povećana za 2,6%,a u odnosu na decembar mjesec prošle godine za 3,3%. Na dan 25. jul, stopa nezaposlenosti iznosila je 11,04%, dok je istog dana prošle godine iznosila 11,9%.
Ostvaren je rast zarada od 2,1%
U skladu sa sporazumom o utvrđivanju obračunske vrijednosti koeficijenta i startnog dijela zarade, predviđeno je da će se startni dio zarade uvećavati polugodišnje, počevši od 1. jula 2011. do 1. jula 2012. godine.
U odnosu na decembarsku zaradu, julska zarada zaposlenog u javnom sektoru sa najnižom školskom spremom za 2011. godinu će se uvećati 5,5%.
Prosječna zarada u javnom sektoru, odnosno zarada za zaposlenog sa prosječnim koeficijentom u javnom sektoru, od 1. jula biće veća za 2,1% u odnosu na zaradu iz decembra 2010. godine.
Uporedo sa mjerama na unapređenju materijalnog položaja radnika koje su za rezultat imale rast zarada, nastavljene su aktivnosti na rješavanju stambenih pitanja zaposlenih u državnim organima.
Nastavili smo sa sprovođenjem socijalnih politika - Pored redovnog servisiranja obaveza za program socijalne, boračke i invalidske zaštite, kao i vanrednih socijalnih programa, Vlada je u prvih sedam mjeseci za unapređenje uslova boravaka za korisnike u ustanovama socijalne i dječije zaštite opredijelili oko 1 400 000 eura.
Nastavljeno je sa osnivanjem mreže Dnevnih centara za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u skladu sa Strategijom za integraciju osoba sa invaliditetom.
Nastavak reformi u oblasti unapređenja poslovnog ambijenta
Administrativne procedure učinili smo što jednostavnijim i efikasnijim, kako bi unaprijedili naš poslovni ambijent i učinili ga dodatno privlačnim za investititore.
Za samo sedam mjeseci izmijenjenili smo i dopunili 11 zakona, objedinili cjelokupan proces registracije preduzeća – uspostavili jednošalterski princip, smanjili broj procedura za izdavanje građevinske dozvole sa 14 na 2.
Otpočeli smo sa primjenom jedinstvene prijave za registraciju poreskih obveznika, obveznika doprinosa i osiguranika, čime su procedure koja su se do sada obavljale u 4 institucije sada svedene na samo 1 (Poreska uprava).
Usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o zapošljavanju i radu stranaca, kojim su u znatnoj mjeri pojednostavljene procedure za zapošljavanje i rad stranaca, koje su nerijetko poslodavci doživljavali kao biznis barijere i konačno, omogućeno interno raseljenim licima, da uz ličnu radnu dozvolu imaju pristup tržištu rada, kao i crnogorski građani.
Vlada krenula u borbu protiv sive ekonomije
Vlada je u 2011. godini preduzela niz aktivnosti u cilju smanjenja i dovođenja sive ekonomije u okvire EU.
Usvajanjem izmjena i dopuna zakona o inspekcijskom nadzoru, stvaramo uslove da oni koji ne poštuju zakone i rade u sivoj ekonomiji budu kontrolisani na efikasniji način. Objedinićemo rad 38 inspekcija u nadležnost jednog organa - Uprave za inspekcijske poslove, čime ćemo stvoriti pretpostavke za efikasniji rad inspekcijskih službi.
Istovremeno, kroz rad Koordinacionog tijela za suzbijanje sive ekonomije, u prvih šest mjeseci, inspekcijske službe su kroz zajedničke nadzore izrekle skoro 800 mandatnih kazne.
Nedavno je pokrenutu kampanja „PDV je tvoj novac“ sa ciljem suzbijanja sive ekonomije u oblasti izdavanja fiskalnih računa. Tokom jula naplaćeno je više od pola miliona eura neprijavljenih poreskih obaveza.
Iniciramo izradu tzv. „bijelih“ i „crnih“ lista preduzeća u skladu sa politikom Vlade da dodatno podrži, u svakom smislu, uredne poreske obveznike koji se partnerski ponašaju i pojača sankcije prema poreskim obveznicima koji nezakonito posluju.
U oblasti energetike značajno je pomenuti Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i A2A i projekat povezivanja Crne Gore i Italije podmorskim interkonektivnim kablom.
Kada je u pitanju Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i A2A, osnovno polazište je interes Vlade da zadrži većinsko vlasništvo u Elektroprivredi Crne Gore i interes A2A da obezbijedi razvoj profitabilne kompanije kroz njeno upravljanje istovremeno stvarajući uslove za razvoj eneregetskog sektora. Memorandumom se planira definisanje pripreme biznis plana i plana investicija, kao i Studije tehničko-ekonomske izvodljivosti i najboljeg modela spajanja Rudnika uglja Pljevlja i EPCG u smjeru optimizacije kompatibilnih resursa oba preduzeća i zadržavanja većinskog vlasništva države u EPCG.
Što se tiče projekta povezivanja Crne Gore i Italije podmorskim interkonektivnim kablom, usvajanjem Detaljnog urbanističkog plana i Strateške procjene uticaja, stvorili smo uslove da se krene u praktičnu realizaciju projekta povezivanja Crne Gore i Italije podmorskim interkonektivnim kablom, što predstavlja još jedan važan korak za razvoj crnogoroskog energetskog sektora, istovremeno čineći poslovno atraktivnim i druge energetske izvore u regionu.
Turizam - Predsezona uspješnija nego prošle godine
Prvi preliminarni podaci o broju registrovanih turista od oko 8% više nego prošle godine, koji su ostvarili oko 1,6 miliona noćenja, odnosno 6% više u odnosu na isti šestomjesečni period, ukazuju da je predsezona uspješnija nego prošle godine.
Tokom prvih šest mjeseci 2011. godine, ukupan prihod od turizma procijenjuje se u iznosu od 124,3 mil. eura, što je za oko 6,6% više u odnosu na isti period 2010. godine.
Nastavili smo sa politikom unapređenja i kreiranja novih hotelskih kapaciteta, pa je u 2011. kategorisano 30 objekata, sa oko 2.750 ležaja, od čega je 14 novih hotela sa oko 750 ležaja. Istovremeno u cilju jačanja veza sa emitivnim tržištima iz Evrope, potpisali smo ugovor o uspostavljanju direktne čarter konekcije sa drugim najvećim avio prevoznikom na tržištu Njemačke, Air Berlinom za ovu turističku sezonu.
Sprovodimo intenzivne aktivnosti u cilju dolaska niskotarifinih avio kompanija na tržište Crne Gore koje će pozitivno uticati na povećanje turističke privrede, ukupnog avio-saobraćaja, te samim tim i produženju turističke sezone. Takođe, obnavljanjem ugovora sa jednim od najvećih svjetskih turoperatora Nekermanom, potvrdili smo tezu brojnih međunarodnih izvještaja, prije svega, Svjetskog savjeta za turizam i putovanja i Oxford Economics, koji ukazuje da je Crna Gora jedna od najbrže rastućih turističkih destinacija u svijetu.
Dugoročni razvoj turističkih kapaciteta nije moguć bez dobre politike investicija – Jedan od osnovnih vidova podsticaja oporavka ekonomije je podsticanje investicone tražnje što doprinosi i razvoju ukupne turističke ponude. Očekujemo nastavak investicionog ciklusa projekta Porto Montenegro, uvođenjem novih sadržaja, kroz partnerstvo sa Brodogradilištem Bijela na servisiranju jahti, kao i kroz najavljeno interesovanje za izgradnju golf terena na zemljištu Montepranza iz Tivta.
U cilju obezbjeđivanja svih preduslova za dalju realizaciju investicionih projekata, u predhodnom periodu je intezivno rađeno na usvajanju planske dokumentacije za projekte Luštica Development, projekat Plavi Horizonti i Sv. Marko, na pripremi tenderske dokumentacije za valorizaciju zemljišta Montepranco u Tivtu, za projekte Mamula i Kumbora, te su objavljeni tenderi za projekat Valdanosa i HTP Ulcinjska rivijera AD Ulcinj.
Dakle, realno je očekivati da već do kraja godine imamo početak radova na više lokacija (Luštica Development, Plavi Horizonti, hotel u PortoMontegru), kao i izabrane investitore za projekte za koje je raspisan ili će početkom septembra biti raspisan tender (Valdanos, HTP Ulcinjska, Montepranzo, Mamula i Kumbor).
U oblasti poljoprivrede, privodi se kraju program podrške intervencijama na tržištu u cilju njegove stabilizacije (podrška izvozu i otkupu tržišnih viškova voća i povrća). Ukupni izvoz i otkup su veći za 15% u odnosu na uporedni period prethodne godine.
Završena je procedura podrške investicijama za primarnu proizvodnju u vrijednosti od 5 miliona € (50% investicije se bespovratno finansira) iz kredita i granta Svjetske banke. Uspostavljen je sistem podrške sa Investiciono razvojnim fondom i Svjetskom bankom koji će omogućiti poljoprivrednim proizvođačima da na kvalitetan način riješe svoje razvojne projekte i podstaknu rast poljoprivredne proizvodnje.
Nastavljamo sa strukturnim reformama u svim oblastima
U oblasti zdravstva usvojeni su Zakon o sprečavanju zloupotrebe droga i Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda. Takođe, Vlada je utvrdila Predlog Zakona o ljekovima, Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, Akcioni plan za zaštitu i unapređenje zdravlja djece kroz poboljšanje kvaliteta životne sredine u Crnoj Gori 2012 – 2016. god., Strategiju optimizacije sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite sa Akcionim planom za implementaciju, Nacionalni program za kontrolu raka, kao i Odluku o mreži zdravstvenih ustanova.
Implementiran je informacioni sistem u svih sedam Opštih Bolnica u Crnoj Gori koji je u potpunosti integrisan sa informacionim sistemom primarne zdravstvene zaštite i informacionim sistemom distribucije ljekova na recept.
U oblasti rada i socijalnog staranja predlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu koji je Vlada utvrdila, a koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, unapređuje se polažaj zaposlenih kroz afirmaciju ugovora na neodređeno vrijeme, bolju zaštitu zaposlenih s jedne strane i podstiče rast produktivnosti s druge.
Usvojen je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, kojim se unaprijedio zakonski okvir za veće zapošljavanje lica sa invaliditetom.
U oblasti obrazovanja nastavljene sa aktivnosti sa ciljem unapredjenja kvaliteta obrazovanja. Pripremljena je i usvojena Strategija razvoja i finansiranja visokog obrazovanja, kao i Uredba o normativima i standardima za finansiranje visokog obrazovanja. Radi kvalitetnog nastavnog kadra, pripremljen je model licenciranja i relicenciranja nastavnog osoblja. Takođe, pripremljeni su udžbenici za crnogorski jezik i književnost za osnovnu školu i gimnaziju. Dodatno, Vlada je pripremila, a Skupština usvojila, Zakon o sportu kojim se uređuju sva važna pitanja za razvoj crnogorskog sporta.
U oblasti nauke, kontinuirano se sprovode aktivnosti na pripremi dvije studije izvodljivosti za uspostavljanje centara uspješnosti i naučno-tehnoloških parkova u Crnoj Gori u cilju stvaranje podizanja kvaliteta naučnoistraživačke djelatnosti u Crnoj Gori što je preduslov za korišćenje nacionalnih i međunarodnih fondova.
U pravcu ostvarivanja funkcionalnih prioriteta naučnoistraživačke djelatnosti, raspisan je Konkurs za sufinansiranje naučnoistraživačke djelatnosti u 2011. godini, sa ukupnim iznosom sredstava od 300.000 €.
Uključivanje Crne Gore u međunarodne programe naučne saradnje je od posebnog značaja za pozicioniranje Crne Gore u Evropski istraživački prostor (ERA). Pored članstva u FP7 programu, očekujemo da će se tokom ove godine steći uslovi za formalno pridruživanje Crne Gore COST programu, s obzirom da su prihvaćene 4 inicijative crnogorskih istraživačkih timova koji su uključeni u tekuće Evropske COST akcije, dok se u narednoj godini, očekuje uključivanje Crne Gore u Program EUREKA.
U oblasti kulture završili smo reorganizaciju institucija iz oblasti kulturne baštine, a u pripremi su elaborati za reorganizaciju institucija iz oblasti kulturno/umjetničkog stvaralaštva. Takođe, nastavljamo sa realizacijom programa Cetinje-grad kulture 2010-2013. Vlada Crne Gore i Prijestonica predano rade na izradi Nominacionog dosijea za upis Cetinja na UNESCO listu svjetske bastine, čime ce se na pravi način valorizovati Cetinje i obezbijediti njegova međunarodna zaštita i priznanje.
Govoriti o razvoju na niovu države, a nemati poseban odnos prema pitanjima lokalne samouprave nije moguće - Tokom prvih 7 mjeseci obišao sam sve opštine u Crnoj Gori i razgovarao sa lokalnim rukovodstvom kako bih se upoznao sa stanjem, izazovima i razvojnim projektima koji se, uz podršku Vlade mogu realizovati u narednom periodu.
Nakon što sam nedavno obišao i opštinu Mojkovac i time završio posjete opštinama za ovaj period, sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da postoje značajni potencijali, koji se u periodu pred nama moraju valorizovati na način da se izađe u susret poboljšanju kvaliteta života svih naših građana.
Na osnovu zaključaka i dogovora koje sam postigao sa opštinskim rukovodstvima već smo krenuli sa realizacijom konkretnih mjera. Prepoznali smo potrebu unapređenja saradnje Vlade sa lokalnim samoupravama i u tom cilju, resorni ministri će od septembra otpočeti radne posjete kako bi zajedničkim naporima doprinijeli ravnomjernom razvoju države.
Poštovana gospodo,
Pred nama je prilično zahtjevna agenda i u predstojećim mjesecima angažovanjem svih raspoloživih kapaciteta, energičnim i posvećenim djelovanjem Vlade i svih ostalih segmenata društva, bez obzira kakve budu okolnosti i izazovi, ići ćemo naprijed, kako bi svim građanima obezbijedili bolji kvalitet života, što je cilj svih naših politika.
Hvala!