Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Detaljne informacije o davanju saglasnosti na Prijedlog Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Budva – centar

Objavljeno: 29.07.2011. 19:57 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
S obzirom na interesovanje javnosti za Prijedlog Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Budva – centar, Ministarstvo održivog razvoja i turizma saopštava da je, pregledom ovog plana koji je urađen od strane „DEL PROJEKT“ d.o.o. – Budva i Arhitektonskog fakulteta univerziteta u Beogradu, ocijenilo da je postupak njegove izrade i razmatranja tekao u skladu sa zakonskom procedurom i da se je Planom došlo do poboljšanja u kvalitetu organizacije prostora, te je dalo svoju saglasnost na dati planski dokument.

Glavni zadatak Plana je bio da poboljša strukturu prema turističkim djelatnostima, funkcijama i sadržajima, pogotovo u okviru novoizgrađenih blokova, te poveća otvorene, neizgrađene i zelene površine, u odnosu na planiranu izgrađenost prostora. To je postignuto time što se Planom težilo smanjenju zauzetosti prostora i smanjenju prosječne spratnosti u odnosu na raniji plan.

Takođe se težilo da se gustina sveukupnih korisnika prostora umanji, te izvrši balansiranje opterećenosti prostora po prostornim cjelinama.

Sljedeći veoma važan cilj ovog plana koji je postignut, bio je povećanje kvaliteta i efikasnog funkcionisanja čitavog prostora, posebno u smislu poboljšanja saobraćajnih rješenja na svim nivoima. To podrazumijeva povećanje javnih pješačkih prodora ka obali, uspostavljanje efikasne saobraćajne mreže usklađene sa okruženjem, te kvalitetno rješavanje postojećih javnih tokova kao i priključaka sa glavnih saobraćajnica na tokove unutar blokova putem pješačkih, komunalnih, pristupa garažama i parkinzima itd. Takođe, jedan od osnovnih ciljeva Plana je bio usmjeren ka rješavanju smeštaja vozila, pri čemu je povećan broj javnih garažnih mesta, kao i ukupan broj obavezujućih garaža. Odnosno, svaka buduća gradnja uslovljena je obezbjeđivanjem smeštaja vozila na samoj parceli.

Generalno gledano, benefiti odnosno pozitivni efekti izmjene i dopune plana u odnosu na prethodni plan mogli bi se taksativno definisati na sljedeći način:

1. bruto razvijena građevinska površina je smanjena u efektivnom smislu za 130513m2 .
2. indeks izgrađenosti je smanjen za 16%.
3. indeks zauzetosti je smanjen za 14,3%.
4. prosječna spratnost se smanjuje za 22%.
5. Slobodne neizgrađene površine povećane su od 15% do 20% u odnosu na maksimalnu površinu zauzetosti
6. Došlo je do povećanja slobodnih otvorenih i zelenih i prostora i to:
- 3% povećanja javnih zelenih površina
- 10% povećanja zelenih privatnih površina
- 5% ozelenjenih uličnih tokova
7. Takođe, uspostavljen je sistem boljeg komunalnog uređenja.
8. Na kraju, došlo je do sljedećih smanjenja opterećenja prostora:
- smanjenja broja smještajnih jedinica za 689 što čini smanjenje od 15.5%
- smanjenja planiranog broja stanovnika za 1416 što čini smanjenje od 9%
- smanjenja gustine (stalnih) stanovnika od 15.8%
- povećanje gustine turista od 16.3 %
- što znači da se ukupna gustina (turista i stanovnika) smanjuje oko 2.5%.
9. Kada se uključi priobalje i plaže, dobijaju se sljedeći podaci:
- gustina stalnih stanovnika se smanjila za 15.6%
- gustina turista –povećava se za 20,3%
- ukupna gustina (stanovnika i turista ) se smanjuje za 3%

Na kraju, dobijene su informacije da je tokom javnog uvida, većina građana suštinski tražila prevashodno sljedeće:

1. Usitnjavanje prethodnim planom definisanih urbanističkih parcela na pojedinačne svojinski (vlasnički) definisane urbanističke parcele, što iznosi 58% u odnosu na podnijeete zahtjeve.
2. Uvođenje internih priključaka sa osnovnih saobraćajnica ka blokovima, što iznosi 32% u odnosu na podnijete zahtjeve.
3. Uvođenje mješovitih namjena kroz dodavanje turističkih sadržaja u okviru osnovnih sadržaja, što iznosi 15,2% u odnosu na podnijete zahtjeve.
4. Preciziranje zone gradnje u odnosu na susjede, usljed promjena granica urbanističkih parcela.
5. Uspostavljanje balansa u nivelacionim odnosima spratnosti pojedinih prethodnim planom definisanih spratnosti, što iznosi 47% od podnijetih zahtjeva.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?