- Vlada Crne Gore
Delegacija Evropskog ekonomskog i socijalnog komit...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Delegacija Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta u posjeti Kancealriji za saradnju sa nevladinim organiazcijama
Objavljeno: 27.09.2011. • 00:27 Autor: Biro
Šefica Kancelarije za saradnju sa nevladinim organizacijama Danka Latković primila je danas delegaciju Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESK), savjetodavnog tijela EU, koju je predvodila gospođa Vladimira Drbalova, u kojoj su bili i gospoda Jonut Sibijan i Kristof Lener, članovi Komiteta.
Sastanku je prisustvovao jedan broj članova Saveta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija, te predstavnici Ministartsva finansija i Ministartsva unutrašnjih poslova.
Povod posjete bila je prezentacija dokumenta ,,Mišljenje o ulozi civilnog društva u odnosima između Crne Gore i EU" i upoznavanje sa novim instrumentom saradnje između Crne Gore - zemlje kandidata za članstvo i EU, kroz obrazovanje Zajedničkog konsultativnog odbora Crne Gore i ESSK.
Gospođa Drbalova je izrazila zadovoljstvo napretkom u oblasti saradnje javnog i civilnog sektora koji je Crna Gora napravila u periodu od sačinjavanja nacrta pomenutog mišljenja do sada, naročito u dijelu obaveza koje su realizovane kroz Akcioni plan praćenja realizacije preporuka iz Mišljenja Evropske komisije, čime je pokazana i ozbiljenost i riješenost, a i spremnost da se sedam prioriteta ispune na najbolji način i u roku. Takođe je informisala o pozitivnom stavu značajnog broja kolega u Briselu u vezi sa napretkom napravljenim u oblasti saradnje sa nevladinim organizacijama, što je veoma važno za dalje faze procesa integracije Crne Gore.
Gospođa Latković je govorila o aktivnostima Savjeta za saradnju sa nevladinim organizacijama i ukazala na značajne novine u legislativi koje su nastale u međuvremenu, posebno ističući značaj dva važna podzakonska akta koji su u završnoj fazi pripreme, a kojima se po prvi puta u Crnoj Gori normativno uređuje konsultativni proces sa NVO u postupku pripreme zakona, strateških i drugih dokumenata, te izbor predstavnika NVO u radna i druga tijela. Posebno se osvrnula na činjenicu da su kriterijumi u pomenutim dokumentima identični sa onima koji su, kao primjer dobre prakse predočeni od strane delegacije, ali da ima i dodatnih.
Naglasila je da je vidan napredak po pitanju transparentnosti u ovoj oblasti, veliki broj javnih poziva nevladinim organizacijama za članove radnih tijela objavljen je u dnevnoj štampi, te da se detaljni i zbirni podaci o tome mogu naći na sajtu Vlade u mjesečnim izvještajima o ispunjavanju obaveza iz Akcionog plana.
Razgovarano je i o kapacitetima Kancelarije, finansiranju nevladinih organizacija iz javnih fondova, izboru članova zajedničkog savjetodavnog odbora iz Crne Gore i drugim pitanjima značajnim za predstojeću fazu integracionog procesa, a posebno onima koji su u vezi sa učešćem predstavnika civilnog društva u pregovaračkom procesu.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?