- Vlada Crne Gore
CGO nacionalna konferencija o stepenu ispunjenosti...
CGO nacionalna konferencija o stepenu ispunjenosti preporuka EK
POŠTOVANE DAME I GOSPODO,
Sa zadovoljstvom sam prihvatila poziv da učestvujem na ovom panelu, jer cijenim da je Akcioni plan za praćenje sprovođenja preporuka iz mišljenja Evropske komisije u dijelu koji se odnose na civilno društvo-prije svega na saradnju sa nevladinim organizacijama, i dobro koncipiran u odnosu na preporuke i ocjene iz mišljenja EK i u značajnoj mjeri realizovan.
Dakle fokusiraću se na ovaj dio Akcionog plana, odosno na njegovu realizaciju, kako bi odgovorili na pitanje „dokle smo stigli?“
U ovom kontekstu moj odogovor JE:DO POČETKA PREGOVORA, NADAM SE USPJEŠNIH I POČETKA ZAJEDNIČKIH AKTIVNOSTI NA REALIZACIJI OBAVEZA U NAREDNOM PERIODU. Rezulati u ovom segmentu su vidljivi i mjerljivi, i zajednički, što je veoma važno, odnosno postignuti intersektorski, pa zbog toga vjerujem da smo dali značajan i kvalitetan doprinos da za koji dan dobijemo datum otpočinjanja pregovora, jer je u kratkom roku veliki broj značajnih aktivnosti realizovan.
Akcionim planom u ovoj oblasti su predviđena 4 prioriteta i niz mjera za njihovu realizaciju, a u okviru pojedinih mjera planirano je više aktivnosti. Gotovo sve te mjere su sadržane i u Akcionom planu realizacije Strategije saradnje Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija iz 2009. godine, ali do preporuka EK nijesu bile realizovane .
4 prioriteta su:
1. UNAPRJEĐENJE SARADNJE VLADE S NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA
2. UNAPRJEĐENJE SARADNJE OMBUDSMANA S NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA U PRAĆENJU POŠTOVANJA OSNOVNIH PRAVA I SLOBODA GRAĐANA
3. UNAPRJEĐENJE NORMATIVNO-PRAVNOG I INSTITUCIONALNOG OKVIRA ZA RAD NVO
4. UNAPRJEĐENJE TRANSPARENTNOSTI I SISTEMA FINANSIRANJA NEVLADINIH ORGANIZACIJA IZ JAVNIH FONDOVA
Bitno je istaći da su sve aktivnosti za realizaciju ova 4 prioriteta započete, a većina i završena, zatim da su u toku realizacije one koje po prirodi stvari nijesu mogle biti ranije urađene, jer se npr. čekalo donošenje Zakona o NVO, a 2 aktivnosti se odnose na monitoring, tako da su konstantna obaveza –bez posebnog roka. Međutim, ono što je najvažnije je da su ovi rezultati i pomaci postignuti uz učešće civilnog sektora, posebno NVO.
Teško je opredijeliti se za neke jer su sve podjednako važne, ali pokušaću da istaknem mjere i aktivnosti koje su u najtješnjoj vezi sa nadležnostima Kancelarije za saradnju sa NVO, uz poseban akcenat na činjenicu da Kancelarija od osnivanja konstantno saradjuje sa CRNVO i Koalicijom NVO „Saradnjom do cilja“, što je i logično jer su ciljevi i oblasti djelovanja kompatibilne.
KONSTITUISANJE SAVJETA ZA SARADNJU VLADE I NEVLADINIH ORGANIZACIJA je i po redosljedu prva aktivnost AP, ali i po značaju i angažmanu od njegovog konstituisanja do danas.
Nadležnosti Savjeta definisane su Odlukom o obrazovanju Savjeta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija (’’Sl. CG’’ br. 28/10), koju je Vlada donijela u aprilu 2010. godine, i u čijoj izradi je konsultovana Koalicija NVO “Saradnjom do cilja”. Rješenje o imenovanju predsjednika i 24 člana Savjeta, donijeto je u novembru iste godine.
U međuvrmenu je tekao postupak izbora predstvnika NVO na osnovu javnih poziva, a konstitutivna sjednica Savjeta, održana je 25. januara 2011.godine, na kojoj je za zamjenicu predsjednika izabrana predstavnica NVO, gospođica Ana Novaković, koja bi mogla, takođe da, ako bude intersovanja, nešto više kaže o iskustvima i radu Savjeta.
Zadovoljna sam činjenicom da je Knacelarija realizovala postupak oglašavanja i predlaganja članova Savjeta u skladu sa Odlukom, i da na taj postupak nije bilo primjedbi. (Izvještaj o postupku predlaganja kandidata NVO-a za članove Savjeta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija i radu Komisije za utvrđivanje Liste kandidata, kao i Drugi izvještaj o postupku predlaganja kandidata NVO-a za članove Savjeta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija po ponovljenom javnom pozivu objavljeni su na sajtu Vlade I dati u Aneksu 7 AP).
Savjet je u međuvremenu održao V sjednica na kojima je razmatrao :
- Nacrt zakona o nevladinim organizacijama;
- Prijedlog zakona o nevladinim organizacijama, sa izvještajem sa javne rasprave;
- Mjesečne izvještaje o realizaciji obaveza iz Akcionog plana praćenja sprovodjenja preporuka iz mišljenja Evropske komisije za oblast civilno društvo;
- Izvještaj o saradnji organa državne uprave sa nevladinim organizacijama u 2010. godini i I kvartalu 2011. Godine;
- Nacrt uredbe o kriterijumima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću;
- analizu modela finansiranja NVO iz javnih fondova;
- radne verzije tekstova uredbe o bližem načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija i uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u procesu pripreme zakona.
Sva najvažnija dokumenta od značaja za rad NVO bila su na dnevnom redu Savjeta, koji je Vladi i nadležnim organima uputio mišljenja o tim pitanjima.
Na zadnjoj sjednici Savjet je podržao radne verzije tekstova uredbe o bližem načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija i uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u procesu pripreme zakona, koje je predložilo Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa CRNVO i istakao zadovoljstvo kvalitetom pripremljenih dokumenata, te činjenicom da se ova materija u Crnoj Gori prvi put normativno uređuje, čime se saradnja Vlade i nevladinih organizacija u konsultativnom procesu pripreme akata, reguliše na jasan, otvoren I demokratski način.
A sada kratko o jednom dokumentu koji je Savjet razmatrao, a koji je dio realizacije treće mjere iz AP- ZVJEŠTAJA O SARADNJI MINISTARSTAVA/ORGANA DRŽAVNE UPRAVE SA NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA U 2010. GODINI I U I KVARTALU 2011. GODINE .
Prema Odluci Savjet “razmatra periodične i godišnje izvještaje organa državne uprave o saradnji sa nevladinim organizacijama u pojedinim oblastima i dodijeljenim finansijskim sredstvima za projekte nevladinih organizacija i izvještava Vladu o stepenu realizacije saradnje”, pa je tako Savjet zatražio od ministarstava i drugih organa državne uprave, izvještaje o saradnji sa nevladinim organizacijama u 2010. godine i u I kvartalu 2011. godine.
Kancealrija je, kao stučni sekretarijat Savjeta, prikupila i obradila podatke, a Vlada je isti razmotrila i usvojila 2. Juna o.g. sa preporukama za dalje unaprijeđenje saradnje.
Traženi su podaci o:
- projektima nevladinih organizacija koji su finansirani od strane pojedinih ministarstava ili organa,
- potpisanim memorandumima/sporazumima o saradnji,
- učešću predstavnika nevladinih organizacija u tijelima i radnim grupama obrazovanim od organa,
- organizovanim savjetovanjima, konsultacijama, zajedničkim kampanjama i drugim realizovanim aktivnostima.
U vezi sa dostavljenim podacima, bitno je podsjetiti da su isti trženi saglasno oblicima saradnje definisanim Strategijom saradnje Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija.
Sumar Izvještaja u kratko:
Od 54 organa i tijela, kojima je poslat zahtjev za dostavljanje izvještaja, 2 organa nijesu dostavila odgovor, dok 13 organa državne uprave i 2 komisije, kojima rukovodi ministar bez portfelja, nijesu imale saradnju sa NVO u predmetnom periodu.
Može se zaključiti da je u 2010. godini Informisanje i konsultovanje, bio najčešći oblik saradnje, a Monitoring primjene javnih politika i Zajednički projekti, najmanje zastupljen. Informisanje i konsultovanje imalo je 26 od 38 organa - 68,42 %, Finansiranje 20 organa - 52,63%, Učešće u radnim tijelima 18 organa - 47,37%, Memorandume o saradnji potpisalo je 7 organa - 18,42%, Monitoring primjene javnih politika imalo je 5 organa - 13,16% , a Zajedničke projekte takođe 5 organa - 13,16%.
Preporuke u vezi sa Izvještajem odnosile su se na obaveze organa državne uprave da redovno ažuriraju podatke na veb stranicama, kako bi NVO i građani bili bolje informisani, i kako se ne bi morao koristiti zahtjev za slobodan pristup informacijama kao način dobijanja informacija, čime bi se i organi rasteretili, zatim, više korišćenje zajedničkih projekata kao oblika saradnje, potpisivanje memorandume/sporazuma o saradnji sa aktivnim NVO zainteresovanim za saradnju, značajnije uključivanje NVO u praćenje realizacije javnih politika i procenjivanje njihovih efekata, odnosno u monitoring, kao jedan od dva najmanje zastupljena oblika saradnje u izvještajnom periodu.
Toliko za sada. Hvala na pažnji.