Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Drugi godišnji nacionalni program (ANP) predstavljen u Briselu

Objavljeno: 19.10.2011. 18:21 Autor: Mod

Sastanak Crne Gore sa zemljama članicama Alijanse u format 28+1 na kojem je predstavljen Drugi godišnji nacionalni program (ANP) u okviru MAP-a održan je 18. oktobra u sjedistu NATO u Briselu.

Sastankom je predsjedavao Dirk Brengelman, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i bezbjednosnu saradnju. U delegaciji, koju je predvodio državni sekretar za politička pitanja Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija ambasador Nebojša Kaluđerović, u ime Ministarstva odbrane bio je i pomoćnik ministra za politiku odbrane Draško Jovanović.

U otvorenoj i konstruktivnoj diskusiji, nakon prezentacije Programa, u kojoj je učestvovalo 20 zemalja članica NATO, pozitivno su ocijenjene dosadašnje aktivnosti Crne Gore iz prvog ciklusa MAP-a, a drugi ANP kao sveobuhvatan, kvalitetan, sa jasno istaknutim prioritetima. Posebno je, u tom kontekstu, naglašena važnost daljeg sprovođenja aktivnosti iz oblasti vladavine prava, reforme sektora odbrane, kao i intenziviranja aktivnosti na jačanju podrške javnog mnjenja integraciji Crne Gore u NATO. Posebno je prepoznata uloga Crne Gore kao regionalnog aktera, kao i dopirnos globalnoj bezbjednosti učešćem u ISAF misiji.

U diskusiji je naglašena komplementarnost procesa evropskih i evroatlantskih integracija u dijelu sprovođenja političkih kriterijuma i, u tom smislu, pozdravljeno pozitivno mišljenje Evropske komisije o napretku Crne Gore.

Državni sekretar Kaluđerović je imao odvojeni susret sa zamjenikom generalnog sekretara Klaudijom Bizonjerom, koji je ponovio da NATO pruža snažnu podršku euroatlantskim inetegracijama Crne Gore i posebno istakao značaj učešća u ISAF misiji. Bizonjero je pohvalio konstruktivnu i aktivnu ulogu Crne Gore u regionu, naglasivši značaj integracije čitavog regiona u euroatlantske strukture u interesu njegove dugoročne stabilnosti. Bizonjero je rekao da je Crna Gora uspjehom prvog MAP ciklusa stvorila povoljne pretpostavke za implementaciju drugog ciklusa i nastavak uspješnog sprovođenja reformi, posebno u oblastima kojima je potrebno dodatno posvetiti pažnju, uključujući jačanje vladavine prava, kao i rast javne podrške integraciji u NATO.

Naglašeno je da su procesi evropskih i euroatlantskih integracija kompatibilni i vode istim ciljevima, i da će u tom smislu preporuka Evropske komisije o otvaranju pregovora sa Crnom Gorom pozitivno uticati i na napredak u euroatlantskim integracijama.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?