Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja (Doing Business 2012) Crna Gora napredovala za 10 mjesta

Objavljeno: 20.10.2011. 16:01 Autor: Ministarstvo finansija

Svjetska banka objavila je Doing Business izvještaj (Izvještaj o lakoći poslovanja) za 2012. godinu, kojim su i ove godine obuhvaćene 183 ekonomije. Od 183 ekonomije, 125 je sprovelo ukupno 245 reformi, najviše u oblastima započinjanja biznisa, dobijanje kredita, plaćanja poreza, zatvaranja biznisa, registracije nepokretnosti i prekogranična trgovina. Najviše reformi i ove godine sprovele su zemlje istočne Evrope i centralne Azije.

Lista 10 prvorangiranih se nije značajno promijenila u odnosu na 2011DB, sa izuzetkom što su se Norveška, Velika Britanija i Irska „preraspodijelile“ u skoru od 6. do 10. mjesta, dok se Švedska i Saudijska Arabija nijesu našle u top 10. Ovo znači da je Singapur i dalje na liderskoj poziciji po lakoći obavljanja biznisa. Od 10 prvorangiranih zemalja, 4 nije napravilo nijednu reformu i to: Singapur, SAD, Norveška i Irska.

U top 10 zemalja koje su naviše unaprijedile lakoću obavljanja biznisa spadaju Maroko, Moldavija, Makedonija, Sao Tome i Principe, Latvija, Kabo Verde, Sijera Leone, Burundi, Solomonska ostrva, Koreja, Armenija i Kolumbija.

U kalkulaciju lakoće poslovanja ove godine po prvi put je uvršten indikator “dobijanje priključka za električnu energiju”, što je uticalo da Svjetska banka izvrši reviziju prošlogodišnjeg ranga zemalja. Indikator obuhvata procedure, vrijeme i troškove koje vlasnik skladišta u industrijskoj zoni grada koji je najveći biznis centar u državi i ima 1.300 m2, treba da sprovede da bi dobio priključak na elektroenergetsku mrežu.


Crna Gora u Doing Business 2012

U Izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja za period jul 2010. – jun 2011. godine (Doing Business 2012), Crna Gora je zauzela 56. mjesto od ukupno rangirane 183 zemlje. U poređenju sa prošlogodišnjim Izvještajem, Crna Gora je u ukupnom rangu ostvarila napredak za 10 mjesta.

Zbog promjene u metodologiji u 3 indikatora (plaćanje poreza, dobijanje kredita i izdavanje građevinskih dozvola) i uključivanja novog indikatora (dobijanje priključka za električnu energiju), Svjetska banka je izvršila reviziju nalaza prošlogodišnjeg Izvještaja. S tim u vezi, Crnoj Gori je za period jul 2009. – jun 2010. godine (DB2011) dodijeljeno 56. mjesto.

U 5 od ukupno 10 indikatora, Crna Gora je zabilježila bolji rezultat u odnosu na prošlu godinu, i to u oblastima započinjanja biznisa (+4), registracije nepokretnosti (+8), dobijanja kredita (+24), plaćanja poreza (+31) i izvršenja ugovora (+2).

Zvanično, shodno izvještaju, Crna Gora je zabilježila 3 reforme što je stavlja u red 23 zemlje koje su napravile toliko reformi. Reforme su prepoznate u 3 indikatora i to: započinjanje biznisa, plaćanje poreza i zatvaranje biznisa.

U oblasti „započinjanja biznisa“, uvođenjem “one stop shopa” za registraciju preduzeća, novim privrednim subjektima omogućeno je da na jednom mjestu registruju preduzeće, prijave se za opštu poresku registraciju, dobiju PDV, akcizni i carinski broj.

U oblasti “plaćanja poreza”, Crna Gora je pojednostavila postupak plaćanja, čineći ga lakšim i jeftinijim za privredu. Nastavljena je realizacija projekta objedinjene registracije i naplate poreza na dohodak i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, koji je započeo u martu 2010. godine. Sprovedena reforma se ogleda u izmjeni regulative, smanjenju doprinosa za obavezno socijalno osiguranje i spajanju nekoliko obrazaca u jedinstvenu prijavu za registraciju obveznika i osiguranika.

U oblasti “zatvaranja biznisa”, donešen je novi Zakon o stečaju kojim su definisana osnovna stečajna načela i afirmisano načelo hitnosti i efikasnosti stečajnog postupka, što je postignuto preciziranjem i skraćivanjem rokova za postupanje svih organa stečajnog postupka.

Takođe, Crna Gora je zabilježila pad u oblastima „izdavanja građevinskih dozvola“ (-12) i „zaštite investitora“ (-1).

Uvažavajući činjenicu da su zakoni koji tretiraju proceduru izdavanja građevinskih dozvola, u cilju pojednostavljenja ove procedure, donešeni nakon što je Doing Business završio verifikaciju sprovedenih reformi za ovaj Izvještaj, reforma nije mogla imati uticaja na naš skor u ovogodišnjem Izvještaju.

U oblasti “zaštite investitora” naša zemlja je zabilježila pad od jednog mjesta, iako nije došlo do promjene u procedurama i troškovima u odnosu na prošlogodišnji Izvještaj. Crna Gora je nazadovala za 1 mjesto prvenstveno zbog napretka ostalih zemalja u ovom indikatoru.

Od zemalja u regionu bolje od Crne Gore su rangirane Makedonija (22) i Slovenija (37), dok su lošije rangirane Hrvatska (80), Albanija (82), Srbija (92), Bosna i Hercegovina (125) i Kosovo (117).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?