Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Intervju ministra finansija, dr Milorada Katnića, za Rojters

Objavljeno: 22.10.2011. 20:44 Autor: Ivona Mihajlović - administrator

London, 10. oktobar (Rojters) – Usvajanje eura, malim ekonomijama, ne predstavlja prepreku za razvoj, već naprotiv, može predstavljati osnovu za fiskalnu i monetarnu stabilnost, rekao je ministar finansija Crne Gore, države koja je usvojila zajedničku valutu 2002. godine.

Ministar finansija Milorad Katnić je naveo da će Crna Gora bolje objasniti zašto je usvojila zajedničku valutu prije devet godina, uprkos Evropskoj uniji i Evropskoj centralnoj banci, kada otpočne formalne pregovore o priključenju u EU, koji se očekuju sljedeće godine.

„Tokom pregovora, pokušaćemo da objasnimo zašto nam je euro bitan. Euro je bio kamen temeljac naše monetarne stabilnosti... Euro nam je od posebnog značaja jer smo orjentisani na usluge i pomogao nam je u smanjenju transakcionih troškova i valutnog rizika za strane investitore“, kazao je Katnić na marginama predavanja na London School of Economics.

Očekuje se da će u srijedu Evropska komisija dati preporuku o početku pregovora za članstvo maloj jadransku zemlju, koja se odvojila od zajednice sa Srbijom 2006. godine.

Katnić je rekao da griješe oni koji smatraju da bi problematične ekonomije euro zone, kao što su Grčka i Portugalija, trebale da napuste valutni blok, kako bi se isti oporavio od uticaja njihove dužničke krize.

„Vjerujem da to nije problem eura, već da su neke zemlje unazadile svoju fiskalnu politiku. Neke zemlje su koristile euro kako bi finansirale prekomjernu potrošnju“, rekao je on.

U prvih sedam mjeseci ove godine, strane direktne investicije su se smanjile za 38%, a ministar Katnić je objasnio da je razlog tome više pitanje rekordnog priliva investicija u prethodnim godinama, koji je bio rezultat napora države u privatizaciji, kao i napora banaka za dokapitalizaciju.

EURO OBVEZNICE

Katnić je kazao da je Crna Gora posvećena smanjenju javne potrošnje i da je uspjela da prepolovi deficit sa oko 6% BDP-a u 2009. godini.

Sljedeće godine, po nekim predviđanjima, država će smanjiti deficit na 2% BDP-a.

„Neke zemlje u tranziciji su pokušale da oponašaju bogate evropske države, ali s druge strane, time su previše opteretile svoje ekonomije. Stvarate pogrešne podsticaje kada imate ogromnu javnu potrošnju“, kazao je on.

BDP Crne Gore, koji se značajno oslanja na ljetnji jadranski turizam, iznosio je 3,1 milijardi eura u 2010. i povećao za 2,5 posto nakon kontrakcije od 5,7% godinu dana ranije.

Država je u ovoj godini projektovala rast BDP-a od 2,5 posto, dok je ekonomija generisala rast od skoro 3 procenta, kazao je ministar Katnić.

U 2012. godini ekonomija će, pogođena usporavanjem euro zone, najvjerovatnije generisati skromniji rast od 2 procenta, dodao je on.

U aprilu, Crna Gora je prodala euro obveznice sa rokom dospjeća od pet godina za 180 miliona eura, nakon što je po prvi put emitovala, a zatim prodala cijelu emisiju euro obveznica sa rokom dospjeća od pet godina, u septembru prosle godine, za 200 miliona eura.

Katnić do kraja ove godine, odbacuje mogućnost povratka na globalno tržište euro obveznica, ali ističe da će država pričekati stabilizaciju tržišta prije nego što sljedeće godine donese odluku o emisiji euro obveznica.

Crna Gora je dobila $ 85 miliona (£54 miliona) kredita of Svjetske banke koji se iskoristiti za finansiranje potreba u iznosu of €150 - 200 miliona u toku sljedeće godine.

„Imamo potrebu da finansiramo kapitalni budžet...ali ćemo se usmjeriti na privatne investicije ukoliko tržišta i dalje budu zatvorena. Međutim, euro obveznice su naša prva opcija", rekao je on.

(Novinar Sebastian Tong; priprema Ron Askew)





























































Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?